سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

جاسوس اسرائیل: مامور جمع آوری اطلاعات از کشورهای عربی بودم

بنابر اسناد منتشر شده از سوی سازمان جاسوسی آمریکا پولارد مدعی شده است که مأموریت او در آن دوره در ارسال اسناد مربوط به برنامه‌های هسته‌ای کشورهای عربی و پاکستان محدود می‌شده است.
انتشار اسناد محرمانه سازمان سیا توسط دانشگاه جورج تاون جاسوس یهودی-آمریکایی اسرائیل ادعا کرد که هرگز علیه آمریکا جاسوسی نکرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از نشریه «الرأی»، «جاناتان پولارد» جاسوس یهودی آمریکایی محکوم به حبس ابد به جرم جاسوسی برای اسرائیل بار دیگر مدعی شد که او هرگز در مورد آمریکا جاسوسی نکرده و مأمور جمع آوری اطلاعات درباره کشورهای عربی بوده است.

در اسناد محرمانه سازمان سیا که توسط دانشگاه «جورج تاون» منتشر شده است گفته شده که این تحلیلگر و کارمند سابق نیروی دریایی آمریکا از مشکلات مالی فراوانی رنج می‌برده است و رفتار عجیبی نیز داشته به عنوان مثال یکبار مدعی شده که ارتش ایرلند همسر او را ربوده است.

پولارد در سال 1985 در حالی که می‌خواست به سفارت اسرائیل در واشنگتن پناهنده شود دستگیر شد و در سال 1987 به جرم ارسال هزاران سند محرمانه آمریکا به اسرائیل طی سال‌های 1984/1985 به حبس ابد محکوم شد.

بنابر اسناد منتشر شده از سوی سازمان جاسوسی آمریکا پولارد مدعی شده است که مأموریت او در آن دوره در ارسال اسناد مربوط به برنامه‌های هسته‌ای کشورهای عربی و پاکستان محدود می‌شده است.

گمانه زنی‌هایی درباره ارسال اطلاعاتی درباره دفتر سازمان آزادی بخش فلسطین در تونس در سال 1985 و نیز ارسال مقاله‌ای در مورد چگونگی کم کردن شانس‌های سوریه در باز پس گیری تپه‌های جولان در صورت بروز جنگ میان اسرائیل و سوریه، وجود دارد.

پولارد بارها مدعی شده که اسرائیل خواهان اطلاعاتی درباره امنیت ملی آمریکا نبوده است و به گفته وی، اسرائیلی‌ها هرگز درباره برنامه‌ها و توان نظامی آمریکا کنجکاو نبوده‌اند.

وی در سال 1995 پیش از آنکه اسرائیل او را رسما جاسوس خود معرفی کند تابعیت اسرائیلی گرفته است و تلاش اسرائیل برای آزادی او بارها با شکست روبرو شده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-٠٩-١٣٩١, ١٩:۴۶

   

پر مبحث ترین ها