سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اسرار آزادی میلیارد مشهور روسی به دستور پوتین!

بروز شده : ١-١٠-١٣٩٢, ١١:٠٠    نسخه چاپی    
ولادمیر پوتین گفته است: میخائیل خودورکفسکی ده سال در زندان بوده و این امر مجازاتی جدی برای وی است، مادرش مریض است و معتقدم که ما می توانیم او را آزاد کنیم
یک روز پس از آزادی میخائیل خودورکفسکی، میلیاردر روس و یکی از منتقدان سرشناس ولادمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، روزنامه های مطرح به این موضوع پرداخته اند.

به گزارش سرویس بین الملل انتخاب ؛ روزنامه لیبراسیون، چاپ صبح فرانسه، با انتشار گزارشی با عنوان «خودورکفسکی، اسرار یک آزادی» انگیزه ولادمیر پوتین، رییس جمهور روسیه را در زمینه آزادی این چهره اقتصادی و سیاسی مخالف خود به پرسش کشیده است.

لیبراسیون نوشته که پیش از آزادی میخائیل خودورکفسکی، وی از سوی مأموران سرویس اطلاعاتی روسیه و بدون حضور وکلایش برای مدتی طولانی بازجویی شده است.

گزارش لیبراسیون با این جمله آغاز می شود که وقتی تنها شش ماه از مدت زندان میخائیل خودورکفسکی باقی مانده، او از سوی ولادمیر پوتین مورد عفو قرار می گیرد. آن هم کمتر از بیست چهارساعت پس از اعلام رسمی تصمیم رییس جمهور روسیه مبنی بر آزادی او.

لیبراسیون سپس به این نکته اشاره می کند که زندانی که آقای میخائیل خودورکفسکی از آن آزاد شد، آخرین جایی بود که این زندانی سیاسی مشهور روز در آن به سر می برد؛ یعنی از سال 2011. او در کل ده سال را در زندان گذراند و وقتی هم که آزاد شد مستقیما به آلمان رفت تا با خانواده و پدر و مادرش دیدار کند.

لیبراسیون اضافه کرده که وزیر امورخارجه سابق آلمان که در سال های 1974 تا 1992 ریاست دستگاه دیپلماسی این کشور را بر عهده داشت، در آزادی آقای میخائیل خودورکفسکی نقش بسیار مؤثری ایفا کرد و هنگام ورود وی به فرودگاه برلین به استقبال او رفته بود. این چهره سیاسی آلمان در گفت وگو با یک شبکه تلویزیونی اعلام کرد که برای آزادی میخائیل خودورکفسکی دو بار با ولادمیر پوتین دیدار کرده بود.

این روزنامه فرانسه با بیان این که طرفداران آقای میخائیل خودورکفسکی، که یکی از میلیاردرهای نفتی در روسیه بود، پس از ده سال زندان، موجب خوشحالی طرفدارانش شده، اما شرایط آزادی او، رازهایی را درباره این آزادی به وجود آورده و همچنان آزادی میخائیل خودورکفسکی اسرارآمیز است.

لیبراسیون سپس به روند بررسی پرونده میخائیل خودورکفسکی در روسیه می پردازد و می نویسد که از زمانی که او به زندان افتاد، وکلایش تمام تلاش خود را انجام دادند تا بی گناهی او را ثابت کنند. با این حال، وکلای میخائیل خودورکفسکی بارها اعلام کردند که هیچ گاه از رییس جمهور روسیه برای آزادی موکلشان درخواست عفو نکردند، زیرا دولت روسیه برای عفو این زندانی از او می خواست که مجرم بودن خود را به رسمیت بشناسد.

لیبراسیون می نویسد ولی وقتی که خبر آزادی میخائیل خودورکفسکی منتشر شد، مشاور مطبوعاتی ولادمیر پوتین تأکید داشت که این آزادی بر اساس درخواست عفو آقای خودورکفسکی صورت گرفته و او گناه خود را پذیرفته است. اما در بیانیه کوتاهی که جمعه شب منتشر شد، آمده بود که مسئله پذیرفتن تقصیر از سوی میخائیل خودورکفسکی هنوز حل نشده است. از سوی دیگر ولادمیر پوتین نیز عنوان کرد که تصمیمش بر اساس مسائل انسانی گرفته شده.
لیبراسیون به نقل از ولادمیر پوتین آورده: میخائیل خودورکفسکی ده سال در زندان بوده و این امر مجازاتی جدی برای وی است، مادرش مریض است و معتقدم که ما می توانیم او را آزاد کنیم.»

لیبراسیون ادامه می دهد که درست است، مارینا خودورکفسکی مادر میخائیل خودورکفسکی، هشتاد ساله است و وضع جسمی اش خوب نیست. چند هفته پیش خود میخائیل خودورکفسکی در روزنامه نیوروک تایمز نوشته بود که «مادرم سرطان دارد و باید عمل جراحی شود. پسرش ده سال است که در زندان است و فرصت زیادی نیست و او ممکن است هیچ گاه فرزندش را بیرون از زندان نبیند.»

در ادامه لیبراسیون این پرسش اساسی را مطرح می کند که چرا ولادمیر پوتین تصمیم گرفت میخائیل خودورکفسکی را آزاد کند؟ در جواب این پرسش، الکسی موخین، یک کارشناس مسائل روسیه به لیبراسیون می گوید: جوابش ساده است، میخائیل خودورکفسکی از ولادمیر پوتین درخواست عفو کرد و این امتیاز رییس جمهور روسیه است که چنین تصمیمی را بگیرد.

این کارشناس سیاسی هیچ گونه بهره برداری سیاسی را دخیل در این تصمیم آقای پوتین نمیداند. و فقط بر ژست رییس جمهور روسیه تأکید دارد که می خواهد از خود انسانی بخشنده بسازد.
اما لیبراسیون اضافه می کند که از سوی مقابل، هستند کارشناسانی که در آزادی میخائیل خودورکفسکی، یک مصالحه با قدرت می بینند.
لیبراسیون به خبر روزنامه کومرسانت، چاپ مسکو اشاره می کند که بر اساس آن، گفت وگویی طولانی میان میخائیل خودورکفسکی و مأموران امنیتی روسیه درست پیش از آزادی این زندانی سیاسی صورت گرفته است.

با این حال لیراسیون این پرسش را نیز مطرح می کند که چرا کرملین، نیاز به آزادی میخائیل خودورکفسکی داشت؟ آن هم درست وقتی که مدت محکومیت وی رو به پایان بود؟
یک کارشناس مسائل روسیه به لیبراسیون می گوید که معنی این آزادی این بود که پوتین می خواست به میخائیل خودورکفسکی بگوید: من تو را زندانی کردم و حالا این من هستم که تو را آزاد می کنم.
این کارشناس همچنین اضافه می کند که پوتین با این اقدام خود می خواست چهره خود را نزد جامعه بین المللی به ویژه دولت های غربی بهبود بخشد، دولتهایی که روسیه برای حضور در بازارهای آنها باید تلاش کند.

روزنامه لیبراسیون در بخش پایانی گزارش خود درباره آزادی میخائیل خودورکفسکی می نویسد که این زندانی سیاسی دیگر تهدیدی برای قدرت کنونی روسیه به شمار نمی رود، زیرا بر اساس قانونی در روسیه، تمامی کسانی که به مجازاتهای سنگین محکوم می شوند، صلاحیت خود را از دست می دهند. سوای از این قانون نیز، به نظر نمی رسد که میخائیل خودورکفسکی قصد بازگشت به عرصه سیاسی روسیه داشته باشد.

لیبراسیون به نقل از یک تحلیلگر سیاسی می نویسد که آقای میخائیل خودورکفسکی مسلما یک چهره ضدپوتین باقی خواهد ماند، اما فقط برای اهالی مسکو و کشورهای غربی.

این روزنامه با این جمله به پایان می برد که شاید در آینده میخائیل خودورکفسکی بتواند اتحادی را حول خود علیه پوتین به وجود آورد، اما فعلا که او گفته باید بدهی هایش را به پدر و مادرش بپردازد، به همسرش و به فرزندانش.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١-١٠-١٣٩٢, ١١:٠٠

   

پر مبحث ترین ها