سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اندیشکده های اروپایی: سیاست تحریم علیه ایران شکست خورد

بروز شده : ١-١٠-١٣٩٢, ٢٣:٣١    نسخه چاپی    
در حالی که اتحادیه اروپا با اعمال ˈفراگیرترین تحریم هاˈ در تاریخ این اتحادیه موافقت کرد اماهیچ شکی نیست که هدف راهبردی تحریم ها مبنی بر تغییر ذهنیت مقامات ایران در مورد برنامه هسته ای، حاصل نشده است.
ˈکنسرسیوم اندیشکده های مستقل اروپاˈ در گزارشی اعلام کرد: سیاست تحریم علیه ایران در زمینه متوقف کردن برنامه هسته ای این کشور شکست خورده است.

به گزارش روزیکشنبه ایرنا، درگزارش این کنسرسیوم که متشکل از اندیشکده های مستقل اروپایی فعال درزمینه منع گسترش سلاح هسته ای است، آمده است: درمورد ایران، تحریم ها به هدف اعلام شده خود مبنی بر متوقف ساختن برنامه هسته ای این کشور نرسیده اند.
این کنسرسیوم اروپایی(EU Non-Proliferation Consortium) در گزارش ماه دسامبر خود که با عنوانˈارزیابی سیاست تحریم اتحادیه اروپا؛مورد مطالعاتی ایرانˈ و به تازگی منتشر شد، آورده است: بسیاری بر این باورند که این امر به معنی شکست سیاست تحریم است و به درستی هم همین طور است.

این گزارش می افزاید: در حالی که اتحادیه اروپا با اعمال ˈفراگیرترین تحریم هاˈ در تاریخ این اتحادیه موافقت کرد اماهیچ شکی نیست که هدف راهبردی تحریم ها مبنی بر تغییر ذهنیت مقامات ایران در مورد برنامه هسته ای، حاصل نشده است.

این کنسرسیوم اندیشکده های اروپایی در ارتباط با دورنمای کاهش تحریم های غرب، افزود: اتحادیه اروپا درمقایسه با آمریکا در موقعیت بهتری برای کاهش معنادار تحریم ها علیه ایران با هدف رسیدن به توافقی برای حل و فصل موضوع هسته ای قرار دارد.
دراین گزارش آمده است:اتحادیه اروپا می تواند ازطریق تصمیم اجماعی شورای اروپا تحریم ها را برای مدت مشخصی به تعلیق در آورد.
این گزارش می افزاید: آمریکا برای کاهش تحریم ها با موانع زیادی رو به رو است زیرا برای هرگونه تغییری در نظام تحریم ها به تایید کنگره نیازمند است درحالی که اتحادیه اروپا با چنین موانعی رو به رو نیست.

کنسرسیوم اندیشکده های مستقل اتحادیه اروپا در زمینه منع گسترش سلاح هسته ای در ژوئیه سال 2010 با تصمیم شورای اروپا به عنوان شبکه ای از موسسات و مراکز تحقیقی سیاست خارجی تشکیل شد.

چهار موسسهˈبنیاد تحقیقات راهبردی ˈپاریس، ˈموسسه تحقیقات صلحˈ فرانکفورت، موسسه بین المللی مطالعات راهبردی لندنˈ وˈموسسه بین المللی تحقیقات صلح استکهلمˈ درهماهنگی نزدیک با مسئول سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا این کنسرسیوم را اداره می کنند.

کنسرسیوم اندیشکده های منع گسترش اتحادیه اروپا کار خود را عملا از ژانویه 2011 آغاز کرد و در واقع هسته مرکزی شبکه ای از اندیشکده های اروپایی در زمینه منع اشاعه سلاح های هسته ای و کشتار جمعی است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١-١٠-١٣٩٢, ٢٣:٣١

   

پر مبحث ترین ها