سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دولت فرانسه مانع صدور خونهای آلوده نشد

بروز شده : ٧-١٠-١٣٩٢, ٢١:٢٨    نسخه چاپی    
در 24 نوامبر 1984 دولت فرانسه استفاده و توزیع خونهای آلوده در فرانسه را ممنوع کرد در حالی که صادرات آن به دیگر کشورها را ممنوع اعلام نکرده است. بنابراین آزمایشگاه‌های شرکت مریو با صدور این خونهای آلوده به کشورهای ثالث تعداد زیادی از مردم بی‌گناه را در این کشورها مبتلا به ایدز و هپاتیت کرد.
یک کارگردان فرانسوی اقدام به ساخت مستندی درباره رسوایی صدور خونهای آلوده از فرانسه کرد که موجب مبتلا شدن هزاران نفر از جمله صدها ایرانی به بیماری ایدز و هپاتیت شد.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رادیو فرانس انفو، پس از سه دهه سکوت درباره رسوایی صدور محموله‌های خونهای آلوده از فرانسه، ماری آنژ پوایه کارگردان فرانسوی دست به ساخت مستندی دراین‌باره زد. این فیلم که اخیراً از شبکه کانال پلاس پخش شد باعث توجه مجدد رسانه‌ها و افکار عمومی به این موضوع شد.

ایده این فیلم در دیدار کارگردان در بغداد با خانواده‌ای که 5 عضو آن مبتلا به ایدز شکل گرفته است. در 24 نوامبر 1984 دولت فرانسه استفاده و توزیع خونهای آلوده در فرانسه را ممنوع کرد در حالی که صادرات آن به دیگر کشورها را ممنوع اعلام نکرده است. بنابراین آزمایشگاه‌های شرکت مریو با صدور این خونهای آلوده به کشورهای ثالث تعداد زیادی از مردم بی‌گناه را در این کشورها مبتلا به ایدز و هپاتیت کرد.

ماری آنژ پوایه در گفت‌وگویی رادیویی هدف از ساخت این مستند را شفاف سازی و اجرای عدالت نسبت به خاطیان این عمل و نیز احقاق حقوق قربانیان عنوان کرد. وی همچنین اعلام کرد قربانیان این عمل هیچ غرامتی از شرکت مریو دریافت نکرده‌اند.
استاد حقوق عمومی سوربون نیز به رادیو فرانس انفو می‌گوید زمانی که دولت فرانسه از کشنده بودن خون‌های آلوده آگاهی یافت، تنها تصمیم به دادن غرامت از طریق تأمین اجتماعی به مبتلایان کرد، اقدامی که به آزمایشگاه‌ها اجازه داد تا این خونهای آلوده را صادر کنند و مرگ را در جهان منتشر کنند.
متأسفانه در این مستند به صدها قربانی ایرانی خونهای آلوده اشاره‌ای نشده است.

در دوران نخست‌وزیری لوران فابیوس، خون‌های آلوده به ویروس‌های خطرناک در فرانسه توزیع شد و انستیتو مریو فرانسه فراورده فاکتورهای انعقاد خونی آلوده به ویروس HIV و هپاتیت را به برخی از کشورها مانند آلمان غربی، ایتالیا، آرژانتین، عربستان، عراق و ایران و... صادر کرد. این فاکتور در کمک به انعقاد خون بیماران مبتلا به هموفیلی مصرف می‌شود و در نتیجه سبکسری انستیتوی فرانسوی تعدادی از بیماران هموفیلی کشورهای دریافت کننده به ویروسHIV و بیماری ایدز و هپاتیت مبتلا شدند.
سازمان‌های فرانسوی مربوط به بیماران هموفیلی در آن زمان اعلام کردند در سایه سهل‌انگاری دولت فابیوس 8 هزار نفر در فرانسه به ویروس ایدز آلوده شده‌اند. درباره ویروس هپاتیت اوضاع بسیار وخیم‌تر بود.

آمارهای غیررسمی بیماران هموفیلی قربانی فرآورده‌های خونی آلوده فرانسوی در ایران را 300 نفر می‌دانند. براساس آمار رسمی وزارت بهداشت ایران تاکنون 125 تن از بیماران هموفیلی، هپاتیتی و کلیوی بر اثر استفاده از فرآورده‌های خونی آلوده به ویروس ایدز جان خود را از دست داده‌اند. درواقع این سهل‌انگاری دولت فابیوس بود که موجب شد اولین بیمار ایدزی در ایران شناسایی و ثبت شود. هم اکنون حداقل1800 ایرانی شناخته شده‌اند که بر اثر خون‌های فرانسوی به هپاتیت و ایدز مبتلا هستند. ایران در اوایل دهه 60 از واردکنندگان فراورده‌های خونی از انستیتو مریو فرانسه بود. در سال 1364 فرآورده‌های خونی آلوده این شرکت به بیماران هموفیلی ایرانی تزریق می‌شد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-١٠-١٣٩٢, ٢١:٢٨

   

پر مبحث ترین ها