سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

امیر قطر: زمان سرنگونی نظام سوریه گذشته است

امیر قطر در ادامه خاطرنشان کرد که همه این عوامل موجب شد که حکومت مرسی با پرداختن به این امور از مسائل خارجی غفلت کند و البته ابو ولید نیز با موضع ترکیه در اعلام جهاد علیه نظام سوریه موافق بود.
امیر قطر از اخوان المسلمین سوریه خواست تا با وجود اختلافات داخلی، در کنار ائتلاف مخالف دولت سوریه در کنفرانس ژنو ۲ در مورد بحران این کشور شرکت کنند، چرا که دیگر زمان سرنگونی نظام سوریه گذشته است.

به گزارش العالم، امیر قطر به تازگی در دیدار با هیاتی از اخوان المسلمین سوریه به رهبری علی بیانونی و با حضور خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی حماس مستقر در دوحه در این باره تاکید کرد.
شیخ تمیم با تاکید براینکه حمایت از اخوان المسلمین در سوریه وظیفه بوده و نیازی به تشکر در این خصوص نیست، افزود: در زمان بروز اختلافات میان ائتلاف مخالفات سوری، عضو کمیته حمایت از اپوزیسیون بوده و در راس قدرت نبودم.
وی گفت: به شدت با اقدام حکومت سابق مصر در اعلام جهاد در سوریه و فشارهای اردوغان بر مرسی درخصوص اتخاذ چنین تصمیمی مخالف بودم و حتی آمریکایی ها نیز دراین باره با من موافق بودند.

امیر قطر در ادامه خاطرنشان کرد که همه این عوامل موجب شد که حکومت مرسی با پرداختن به این امور از مسائل خارجی غفلت کند و البته ابو ولید نیز با موضع ترکیه در اعلام جهاد علیه نظام سوریه موافق بود.
تمیم تصریح کرد: در حال حاضر پس از سقوط اسلام معتدل در مصر، آمریکا نیز با تغییر موضع و اطمینان از شکست پروژه اخوان المسلمین، به ادامه رژیم اسد راضی شدند.
آنها (آمریکایی ها) بر این باورند که اسد منافع آنها را تضمین خواهد کرد و با استفاده از زور نمی توان حکومت او را از بین برد. در نتیجه گروه های معارض سوری چاره ای جز شرکت در کنفرانس ژنو2 و ارائه برنامه و طرح دیدگاه های خود ندارند.

امیر قطر در پایان این ملاقات تصریح کرد: فکر می کنم پیش از به قدرت رسیدن در آخرین دیدارم با شما که پدرم نیز حضور داشتند، ایشان به گروه های معارض سوری تاکید کرد که برای دستیابی به یک راه حل صلح آمیز تلاش کنند چون منافع امریکا از هر چیز دیگری مهم تر است و فکر نمی کنم که آمریکایی ها بدون درنظرگرفتن منافع خود به شما امتیازی بدهند و عربستان سعودی نیز چنین است و سرانجام نیز به مطالبات آمریکا پایبند خواهد ماند.

این اظهارات امیر جوان قطر در حالی صورت می گیرد که برخی از منابع از روابط پشت پرده دوحه با دمشق خبر می دهند و اینکه قطری ها در یک رفتار متناقض دوگانه حاضر شدند اخوان مصر را به عربستان فروخته و چیزی هم از حمایت از اخوان سوریه به دست نیاورند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-١٠-١٣٩٢, ٢٣:١٩

   

پر مبحث ترین ها