سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آژانس انرژی اتمی در حال بررسی راه اندازی دفتر در ایران

بازرسان آژانس هم اکنون نیز به صورت دائمی در حال انجام فعالیت های بازرسی از مراکز معین هسته ای ایران هستند اما این بازرسان دارای پایگاه ثابتی در این کشور نیستند.
آژانس بین المللی انرژی اتمی در حال بررسی راه اندازی دفتر نمایندگی در ایران است.
به گزارش عصر ایران به نقل از رویترز، شماری از دیپلمات ها در وین مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته اند: در نتیجه توافق هسته ای ژنو، آژانس فعالیت های بازرسی خود را در ایران گسترس خواهد داد و نیازمند تعداد بیشتری از بازرسان در ایران است به همین دلیل آژانس در حال بررسی راه اندازی دفتر موقت در تهران است.

بازرسان آژانس هم اکنون نیز به صورت دائمی در حال انجام فعالیت های بازرسی از مراکز معین هسته ای ایران هستند اما این بازرسان دارای پایگاه ثابتی در این کشور نیستند.
یک دیپلمات غربی دیگر در وین هم گفت: فکر نمی کنم راه اندازی دفتر نمایندگی آژانس در تهران، برای ایرانی ها اقدامی حساسیت برانگیز باشد بلکه نگاه به راه اندازی این دفتر به عنوان نتیجه مستقیم و طبیعی بازدیدهای روزانه بازرسان در ایران است. اگر گروه بازرسان هر روز در ایران حضور داشته باشند باید دفتری هم داشته باشند.

آژانس قبل از این گفته بود که درباره افزایش بازرسی ها از تاسیسات هسته ای ایران و هزینه های مادی و انسانی این روند، بررسی می کند.
هم اکنون یک یا دو گروه بازرسان آژانس در همه روزهای سال در ایران حضور دارند. هر گروه بازرسی شامل دو بازرس است.
این بازرسان هم اکنون در هتل زندگی می کنند اما قرار است تعداد این افراد در سال جاری میلادی و به دنبال توافق هسته ای ژنو افزایش یابد.
یکی دیگر از دیپلمات های خارجی در وین هم گفت: حداقل یک تیم بازرسی اضافه به ایران خواهد رفت.

دیپلمات های خارجی گفته اند راه اندازی دفتر نمایندگی آژانس در دفتر باعث می شود موانع اداری به ویژه در زمینه انتقال تجهیزات به ایران همچنین هزینه های مادی و زمان برنامه های بازرسی در ایران کاهش یابد. راه اندازی دفتر در تهران باعی می شود فعالیت های آژانس در ایران تاثیرگذار تر باشد.
دیپلمات ها در ماه گذشته میلادی گفته بودند که آژانس براساس برآورد موقت به این نتیجه رسیده است که هزینه های بازرسی در ایران به 5 میلیون یورو می رسد. بخشی از این رقم به صورت داوطلبانه توسط یکی از کشورهای عضو آژانس پرداخت می شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-١٠-١٣٩٢, ١۶:٠۴

   

پر مبحث ترین ها