سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

روسیه: شکایت ایران از ما باعث تنش می شود

بروز شده : ٧-١١-١٣٩٢, ١٩:٠٨    نسخه چاپی    
این مقام روسی در عین حال افزود از نظر او ایران و روسیه می توانند در این باره به تفاهمی برسندکه در وهله اول رضایت طرف ایرانی را جلب کند.
آناتولی ایسایکین مدیرعامل شرکت دولتی صادرات تسلیحات روسیه اعلام کرد؛ شکایت ایران درباره مساله تحویل پدافند موشکی "اس 300" به دادگاه بین‌المللی،در روابط دو طرف تنش ایجاد می‌کند .
به گزارش نواندیش به نقل از خبرگزاری اینترفکس روسیه، ، مدیر عامل شرکت "روسوبورون‌اکسپورت"افزود:" به دلیل عدم انجام قرار داد ، ایران حق دارد به دادگاه داوری بین‌المللی شکایت کند. اما مناقشه‌های دادگاهی اموری ناخوشایند هستند و همیشه باعث هدر رفتن منابع و ابزارها می‌شوند. علاوه بر این، این کار طبیعتاً به بهبود روابط کمکی نمی‌کند بلکه همیشه عنصری از تنش را به روابط می‌افزاید و تبدیل به یک عامل ناراحت‌کننده می‌شود."
این مقام روسی در عین حال افزود از نظر او ایران و روسیه می توانند در این باره به تفاهمی برسندکه در وهله اول رضایت طرف ایرانی را جلب کند.
مدیرعامل نهاد انحصاری صادرات و واردات جنگ‌افزار روسیه در ادامه افزود: "اگر قرار شود سامانه‌های اس300 با پرتاب‌کننده‌های پدافند هوایی که همان پارامترها را دارند جایگزین شود این پرتاب‌کننده‌ها نباید مشمول تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل شوند."

قرارداد تحویل سیستم‌های موشکی اس 300 روسی در اواخر سال 2007 میلادی امضا شد و قرار بود روسیه پنج سامانه را به ارزش حدود 800 میلیون دلار به ایران تحویل دهد، اما دولت روسیه در اکتبر 2010 بعد از تصویب قطعنامه 1929 شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران، اعلام کرد که این قرارداد را به صورت یکجانبه لغو کرده است.
ایران در واکنش به لغو این قرارداد علیه شرکت دولتی "روس بورون اکسپورت" به دادگاه بین‌المللی داوری ژنو در سوئیس شکایت کرده و خواستار دریافت غرامت چهار میلیارد دلاری شده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-١١-١٣٩٢, ١٩:٠٨

   

پر مبحث ترین ها