سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اتفاقات شنیده نشده سفر 1 سال پیش اردوغان به ایران

بروز شده : ٩-١١-١٣٩٢, ٠٩:۴۴    نسخه چاپی    
او یک سال پیش نیز به ایران سفر کرده بود و اگر بحران سوریه روی نمی داد، روابط بین اردوغان و ایرانی ها در بهترین شرایط قرار داشت. اختلافاتی که در آن زمان بین دوکشور وجود داشت، اساس روابط دوکشور را سست نکرد و تهدیداتی که استقرار سکوهای موشکی پاتریوت در ترکیه (برای ایران) ایجاد کرده بود اردوغان را بر آن داشت که برای دیدار با مقامات ارشد ایران به تهران سفر کند.
روزنامه السفیر لبنان نوشت: تهران این روزها مهمانان زیادی دارد: رئیس پارلمان کره جنوبی، اعضای گروه متنفذین، سرگئی ایوانف، وزیر سابق امور خارجه روسیه، همه مهمان ایران هستند. اما مهم ترین سفر با توجه به شرایط کنونی منطقه ای و دوجانبه، سفر رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه به تهران است.

به گزارش سرویس بین الملل تیک Tik.ir، وی در رأس هیئت سیاسی و اقتصادی پرشماری به منظور بررسی راه های توسعه روابط دو جانبه و مبادلات تجاری که از 20 میلیارد دلار فراتر می رود و نیز بررسی همکاری امنیتی و سیاسی موجود و آنچه که همکاری راهبردی توصیف می شود؛ وارد تهران شد.
اردوغان در حالی به تهران سفر کرد که بخشی از توجه مسئولان ایرانی به ژنو معطوف است تا از سرنوشت مذاکراتی که متحد سوری آنان با مخالفان خود به امید توقف جنگ انجام می دهد باخبر شوند؛ و بخش دیگری از توجه آنان به تحولات کل منطقه از عراق گرفته تا لبنان و یمن و حتی ترکیه معطوف شده است.

خلاصه ایرانی ها و ترک ها در شرایطی با یکدیگر دیدار می کنند که هر دو به هم نیاز مبرم دارند. این نیاز متقابل به یکی از بخش های سیاسی یا نظامی و یا اقتصادی محدود نمی شود، بلکه شامل هر سه بخش است؛ به ویژه که دو کشور هر کدام به نحوی با هجومی که نقش آنان را در منطقه هدف قرار داده است مواجه هستند.
سفر اردوغان به جمهوری اسلامی ایران سفری عادی نیست. او یک سال پیش نیز به ایران سفر کرده بود و اگر بحران سوریه روی نمی داد، روابط بین اردوغان و ایرانی ها در بهترین شرایط قرار داشت.
اختلافاتی که در آن زمان بین دوکشور وجود داشت، اساس روابط دوکشور را سست نکرد و تهدیداتی که استقرار سکوهای موشکی پاتریوت در ترکیه (برای ایران) ایجاد کرده بود اردوغان را بر آن داشت که برای دیدار با مقامات ارشد ایران به تهران سفر کند.

در آن زمان، اردوغان به مقامات ایرانی گفت حکومت دمشق بی تردید سقوط می کند و بهتر است ایران دست از حمایت از این حکومت بردارد و ثبات تهران و روابط با همسایگانش را به خاطر حمایت از یک حکومت در حال سقوط، به خطر نیندازد. پاسخ ایرانی ها کوتاه و آرام بود: "شما در موضع خود تجدید نظر کنید، ما منتظر شما هستیم و حکومت سوریه پابرجا می ماند."
چند ماه بعد، یک هیئت بلندپایه ایرانی که حامل پیام مقامات ارشد ایران بود به ترکیه رفت. ترک ها در آن زمان در فکر بودند و اوضاع جبهه های جنگ در سوریه در حال تغییر جدی به نفع حکومت این کشور بود.
در آن زمان، مقامات ترکیه در پاسخ به این پرسش که آیا در موضع خود تجدید نظر کرده اید گفتند: کشورهای حد فاصل ترکیه و دیگر کشورهای عربی همگی در دست ایران است؛ در چنین شرایطی چگونه ترکیه از کور سوی امید باقی مانده در سوریه دست بردارد؟ پاسخ دوباره ایران این بود: "در موضع خود تجدید نظر کنید ما منتظر می مانیم."
روابط تهران و آنکارا با وجود همه این مسائل قطع نشد، بلکه در همه بخش هایی که به موضوع سوریه مرتبط نبود گسترش پیدا کرد. حتی در موضوع سوریه، همکاری دو کشور در زمینه تسهیل فرآیند آزادسازی بازداشت شدگان و هماهنگی های امنیتی مرتبط با امنیت ملی دو کشور، در پایین ترین سطح ادامه یافت.

به این ترتیب، روند مسائل به آرامی پیش رفت و تهران و آنکارا گام هایی را یکی پس از دیگری به سمت همگرایی و سپس توافق برداشتند.
یکی از تصمیم گیرندگان در تهران می گوید این روند، طولانی است، ولی ناممکن نیست؛ طی کردن این روند نیازمند وجود نیت و نشان دادن نرمش است که هر دو این عوامل را ترک ها دارند و تهران نیز نرمش نشان می دهد و به دنبال توافق است.
آیا سفر اردوغان به تهران پس از این همه انتظار، کلید تغییر ناگهانی رویکرد این کشور است و سران جهان را شوکه خواهد کرد؟
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-١١-١٣٩٢, ٠٩:۴۴

   

پر مبحث ترین ها