سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نمایندگان کنگره آمریکا ازمحرمانه ماندن متن توافقنامه ژنو انتقاد کردند

بروز شده : ٩-١١-١٣٩٢, ١١:٣٧    نسخه چاپی    
اگر توافق مذکور این همه مهم و برای صلح و دیپلماسی در روزگار ما اینقدر مفید است، چرا باید مخفی نگه داشته شود؟ اگر دولت به انعقاد این توافق افتخار می کند، پس باید آن را مطرح و برجسته سازد.
ˈایلیانا راس لتیننˈ عضو کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا از محرمانه ماندن متن کامل توافقنامه هسته ای موقت با ایران انتقاد کرد.
به گزارش پایگاه خبری ˈواشنگتن فری بیکنˈ، دیگر قانونگذاران و کارشناسان آمریکایی نیز از این که متن کامل این توافقنامه به صورت علنی منتشر نشده است انتقاد کردند.
راس لتینن روز سه شنبه طی جلسه شنود این کمیته درباره توافق مذکور خطاب به هیاتی از کارشناسان هسته ای گفت حتی اعضای کنگره نیز برای دیدن این توافق باید به مکانی فوق سری، در زیر مخروط سکوت بروند.

وی این سند محرمانه را عجیب خواند و از این که دولت اوباما همچنان آن را در هزارتو نگه داری می کند، ابراز تحیر کرد.
راس لتینن همچنین ضمن درخواست از دیگر اعضای کمیته برای بررسی این توافقنامه افزود: برای فهمیدن این توافق لازم نیست کارشناس باشید چرا که خواندش کار دشواری نیست.
این عضو کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در ادامه پرسید: اگر توافق مذکور این همه مهم و برای صلح و دیپلماسی در روزگار ما اینقدر مفید است، چرا باید مخفی نگه داشته شود؟ اگر دولت به انعقاد این توافق افتخار می کند، پس باید آن را مطرح و برجسته سازد.

ˈگرگوری جونزˈ کارشناس هسته ای در ˈمرکز آموزش سیاست منع اشاعه تسلیحات هسته ایˈ ضمن ابراز نگرانی درباره این که دولت اوباما ˈکاملا متوجه توافقی که امضا کرده نیستˈ، گفت: من هم از این که متن توافق مذکور محرمانه نگه داشته شده است ناخرسندم. به نظر می رسد دولت توافقی را امضا کرده است که کاملا از آن سر در نمی آورد و من هم نمی فهمم چرا باید این اتفاق بیفتد، و اصلا در این شرایط چگونه می توان به توافق رسید.
برای مثال، به موجب این توافق ایران می تواند به غنی سازی که مولفه ای مهم در ساخت سلاح هسته ای است، ادامه دهد.

جونز گفت با وجود این امتیازات تنها برداشتی که می توان داشت این است که دولت حقیقتا متوجه آن چه که درباره اش مذاکره کرده است، نیست.
واشنگتن فری بیکن در ادامه به نقل از جونز افزود: ایران در حال حاضر به اندازه کافی اورانیوم غنی شده برای ساخت نخستین سلاح هسته ای خود ظرف مدت 2 ماه دارد و طی مدت پنج ماه می تواند با موفقیت چهار یا پنج بمب هسته ای بسازد.
ˈتد پوˈ نماینده جمهوریخواه نیز کاخ سفید را به خاطر مخفی کردن جزئیات توافق هسته ای از افکار عمومی آمریکا به باد انتقاد گرفت و گفت: نمی فهمم چرا توافق مذکور نباید علنی شود.

به گفته ˈاد رویسˈ رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، ˈحتی اگر ایران 80 درصد از سانتریفیوژهایش را هم اوراق کند، سایت فردو را تعطیل و رآکتور آب سنگین اراک را منحل سازد و با بازرسی هسته ای نیز موافقت کند، ˈفقط شش ماه از مرحله غیر قابل بازگشت در تولید سلاح هسته ای فاصله خواهد گرفت.ˈ
رویس افزود: ایران به احتمال زیاد همچنان از توانمندی ساخت سریع بمب هسته ای برخوردار خواهد بود.

طبق گفته ˈمارک والاسˈ مدیر اجرایی سازمان ˈاتحاد علیه ایران هسته ایˈ، در شرایطی که آمریکا لغو تحریم ها را آغاز کرده، ایران در حال تجربه شکوفایی اقتصادی است.
وی در مخالفت با اعلام رقم 7 میلیارد دلار که به گفته کاخ سفید از قبل کاهش تحریم ها عاید تهران می شود، افزود: ارزش واقعی لغو تحریم ها بیش از 20 میلیارد دلار است.
طبق اظهارات والاس، بازار بورس و ارزش پول رسمی ایران اخیرا افزایش ارزش ناگهانی را تجربه کرده و صادرات نفت نیز به میزان چشمگیری افزایش یافته است. بر اساس برآورد وی، رقم صادرات نفت خام جمهوری اسلامی در حدود 1 میلیون و 200 هزار بشکه در روز است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-١١-١٣٩٢, ١١:٣٧

   

پر مبحث ترین ها