سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مقام وزارت خارجه آمریکا مدعی شد:

کری خواهان همکاری ظریف برای آزادی اتباع آمریکایی در ایران شد

رابرت لوینسون، مامور بازنشسته اف‌بی‌آی است که گفته می‌شود شش سال پیش در مارس 2007 (اسفند 1386) در جزیره کیش ناپدید شده است. ایران بارها اعلام کرده که اطلاعی از سرنوشت وی ندارد.
مقام وزارت خارجه آمریکا مدعی شد وزیر خارجه این کشور از وزیر امور خارجه ایران خواسته تا برای آزادی یک تبعه آمریکایی که ادعا می‌شود در ایران است و دو شهروند ایرانی که تابعیت آمریکایی نیز دارند، همکاری کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری فرانسه؛ یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا ادعاکرد جان کری، وزیر خارجه آمریکا، در دیدار امروز (یکشنبه) با محمد جواد ظریف، از وی خواست "با ما [آمریکا] همکاری کند" تا رابرت لوینسون، امیر حکمتی و سعید عابدینی بتوانند به آمریکا بازگردند.

رابرت لوینسون، مامور بازنشسته اف‌بی‌آی است که گفته می‌شود شش سال پیش در مارس 2007 (اسفند 1386) در جزیره کیش ناپدید شده است. ایران بارها اعلام کرده که اطلاعی از سرنوشت وی ندارد.

امیر حکمتی هم شهروندی با تابعیت دوگانه ایرانی و آمریکایی است و برای مدتی در نیروی تفنگدار دریایی ایالات متحده خدمت کرده است. او دو سال پیش در تابستان 2011 میلادی (1390 شمسی) هنگامی که به ایران سفر کرده بود بازداشت شده و به جرم جاسوسی محکوم شد.

سعید عابدینی، دیگر شهروند ایرانی‌ دارای تابعیت آمریکایی است که هم‌اکنون دوران محکومیت خود را در ایران سپری می‌کند.

جان کری پیشتر نیز طی بیانیه‌ای خواهان همکاری دولت ایران برای آزادی این افراد شده بود.

این در حالی است که وزارت خارجه ایران پیشتر اعلام کرده است: "وزیران امور خارجه ایران و آمریکا امروز (یکشنبه) در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ دیدار و درباره مسایل هسته ای و نشست آتی ایران و 1+5 گفت و گو کردند. هرگونه خبرسازی در مورد محتوای این دیدار و گفت و گو دقیق نبوده و مورد تایید نیست."
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-١١-١٣٩٢, ١٧:۴٩

   

پر مبحث ترین ها