سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

راز آشکار آمریکا: بدون ایران و بشار اسد نمی‌توانیم

در روزهای گذشته، «جیمز کلاپر»، رئیس اطلاعات ملی آمریکا، گزارش سالانه خود با نام ارزیابی از تهدیدهای تروریستی را که در سراسر جهان آمریکا با آن روبه‌روست، در کمیته اطلاعات سنا خوانده است. این ارزیابی در نهادهای اطلاعاتی آمریکا صورت گرفته و در آن به ویژه درباره تهدیدهای تروریستی که آمریکا در خاورمیانه با آن روبه‌روست، اشاره شده است
در روزهای گذشته، «جیمز کلاپر»، رئیس اطلاعات ملی آمریکا، گزارش سالانه خود با نام ارزیابی از تهدیدهای تروریستی را که در سراسر جهان آمریکا با آن روبه‌روست، در کمیته اطلاعات سنا خوانده است. این ارزیابی در نهادهای اطلاعاتی آمریکا صورت گرفته و در آن به ویژه درباره تهدیدهای تروریستی که آمریکا در خاورمیانه با آن روبه‌روست، اشاره شده است.
به گزارش «تابناک»، نقطه کلیدی این گزارش، تهدیدات تروریستی سوریه است؛ جایی که گزارشگران مدعی‌اند، بحران سوریه فضایی امن‌ در اختیار گروه‌های تروریستی قرار داده است؛ گروه‌هایی که آماده‌اند هر لحظه به منافع آمریکا در سراسر جهان لطمه بزنند.

این گزارش می‌گوید، تروریسم در خاورمیانه از وضعیتی بد به‌ وضعیتی بد‌تر سوق پیدا کرده است؛ اما آمریکا همچنان سیاست خود را در کنار رفتن اسد از قدرت تعریف می‌کند؛ موضوعی که هیچ نشانه‌ای از آن در مذاکرات و نه در جبهه نبرد نظامی دیده نمی‌شود.
در همین حال، برخی ‌تحلیلگران بر این باورند، هم‌اکنون آمریکا ‌سه گزینه روی میز خواهد داشت؛ گزینه‌هایی که بتواند موفقیت آمریکا در جنگ با تروریسم را نیز تضمین کند.

نخستین گزینه: اکنون زمان این است که آمریکا ایران را در مسأله سوریه کارآمد بازی دهد. هر دو کشور با تهدیدات مشترکی از سوی القاعده در عراق، افغانستان و سوریه روبه‌رو هستند. آمریکا باید بداند که هیچ راهکار سیاسی بدون حضور ایران در کار نیست و شکست ژنو دو نیز این را تأیید می‌کند.
دومین گزینه: آمریکا باید ترکیه و عربستان را تشویق کند که در مورد سوریه با ایران ارتباطاتی برقرار کنند. ترکیه در حال بازنگری سیاست‌های خود در قبال سوریه است، چرا که تهدیدات تروریستی این کشور را تهدید می‌کند.

برخی بر این باورند، در خلال سفر اخیر اردوغان به ایران، یکی از موضوعات مورد بحث، مسأله سوریه بوده، ولی این گفت‌وگو‌ها کافی نیست.
کلاپر در گزارش خود می‌نویسد، ‌بحران در سوریه، نزاع بین ایران و حزب الله از یک طرف و عربستان و کشورهای سنی‌نشین از سوی دیگر است. امریکا باید ایران و عربستان را تشویق کند که برای امنیت منطقه در این باره با هم گفت‌و‌گو کنند.

سومین گزینه این است که سرنگونی بشار اسد برای آمریکا یک اولویت باشد و نه یک مطالبه؛ موضوعی که هیچ نشانه‌ای از آن دیده نمی‌شود؛ هرچند قابل ‌درک است که آمریکا سیاست خود در قالب تصمیمات ژنو دو را ادامه دهد و از آن و از متحدانش در منطقه حمایت کند. اما آتش بس بین طرفین نمی‌تواند با حمایت از یکی از گروه‌های درگیر شکل بگیرد. شاید بتوان پیشنهاد ولید المعلم برای ایجاد یک دولت وحدت ملی را ـ که همه گروه‌های مخالف بشار اسد هم در آن عضویت داشته باشند ـ به عنوان یک مبنا پذیرفت.

هم‌اکنون اولویت دیپلماسی آمریکا ‌در سوریه این است که جنگ در سوریه باید پایان یابد و آمریکا اتحادی منطقه‌ای علیه تروریسم ایجاد کند. راز آشکار در این زمینه، این است که هیچ کدام از این دو موضوع بدون اسد امکان پذیر نیست.
همان گونه که برخی دیگر از تحلیلگران اعلام کرده‌اند و تجربیات عراق، افغانستان و لیبی هم نشان داده است، موضوعات خاورمیانه، رویارویی با بد‌ترین گزینه‌های موجود است و تروریست‌هایی که اکنون در سوریه رشد کرده‌اند، ادامه همان‌هایی هستند که در سال ۲۰۰۱ یازده سپتامبر را آفریدند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-١١-١٣٩٢, ١٣:٠٠

   

پر مبحث ترین ها