سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

المانیتور: سیاست جدید آمریکا در سوریه باید بر پایه تعامل با ایران باشد

چهار روز بعد از آن، «جیمز کلاپر» مدیر اطلاعات ملی آمریکا در جلسه استماع کمیته نیروهای مسلح سنا برآورد قبلی خود از جنگجویان داخل سوریه را به 7 هزار و 500 نفر افزایش داد. در میان این مبارزان، القاعده نیز بود که به گفته کلاپر، این شورشیان القاعده برای انجام حملات خارجی در اروپا میل و اشتیاق دارند.
یک پایگاه آمریکایی در گزارشی به نقش ایران در رفع بحران سوریه اشاره کرد و نوشت که سیاست جدید آمریکا در سوریه باید بر پایه تعامل با ایران باشد.

به گزارش پایگاه اینترنتی «المانیتور»، در حالیکه مذاکرات برای رسیدن به یک توافق نهایی با ایران درباره برنامه هسته‌ای این کشور در «وین» در آستانه برگزاری است، آمریکا باید ایران را در مسئله سوریه وارد کند.

گسترش نگران‌کننده القاعده و گروه‌های وابسته به آن که با «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه مبارزه می‌کنند و دشمن قسم‌خورده آمریکا هستند، سوریه را به یکی از منافع مهم امنیت ملی آمریکا مبدل کرده‌اند.

«جن جانسون» وزیر امنیت داخلی آمریکا روز 7 فوریه اعلام کرد: سوریه به یک موضوع امنیت داخلی برای آمریکا تبدیل شده است.

بر اساس این گزارش، چهار روز بعد از آن، «جیمز کلاپر» مدیر اطلاعات ملی آمریکا در جلسه استماع کمیته نیروهای مسلح سنا برآورد قبلی خود از جنگجویان داخل سوریه را به 7 هزار و 500 نفر افزایش داد. در میان این مبارزان، القاعده نیز بود که به گفته کلاپر، این شورشیان القاعده برای انجام حملات خارجی در اروپا میل و اشتیاق دارند.

المانیتور سپس به مذاکرات هسته‌ای وین بین ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه‌ آلمان) اشاره کرد و نوشت در حالیکه واشنگتن و تهران احتمالاً می‌خواهند دستکم تنها بر روی گفت‌وگوهای هسته‌ای و نه سوریه متمرکز شوند اما این دو موضوع به همدیگر مرتبط است.

بر اساس این گزارش، ایران خواستار کاهش تحریم‌ها است؛ با اینحال، طبق قوانین آمریکا از جمله قانون تحریم‌های ایران، تهران تا زمانیکه در رسته حامیان تروریسم که تقریباً مرتبط با حمایت ایران از حزب‌الله می‌شود، خارج نشود، از سایه تحریم‌های آمریکا به ویژه آندسته از تحریم‌هایی که شرکت‌های بین‌المللی که به دنبال سرمایه‌گذاری در بخش انرژی ایران هستند را دربرمی‌گیرد، خلاص نمی‌شود.

المانیتور ادامه داد، تجدید تمرکز بر تهدید تروریستی در سوریه که شامل تعامل با ایران در این زمینه می‌شود می‌تواند به نرم‌تر شدن مذاکرات برای گذار سیاسی در سوریه و همچنین کمک‌های انساندوستانه در سوریه می‌شود و فرصت برای ایجاد یک مکانیسم منطقه‌ای و بادوام برای رویارویی با تهدید القاعده و گروه‌های مرتبط را به وجود می‌‌آورد.

طبق این گزارش، این مسئله دور از دسترس نیست. ایران برای مقابله با تهدید تروریسم در سوریه ابراز آمادگی کرده است زیرا این مسئله ایران را نیز تهدید می‌کند. «علیرضا میریوسفی» مشاور و رئیس دفتر مطبوعاتی هیأت ایران در سازمان ملل در «المانیتور» نوشت: ما به شدت بر این باوریم برای دستیابی به صلح در سوریه، گام اول توقف فوری جریان سلاح و گروه‌های افراطی به سوریه و در عین حال اعمال فشار به گروه‌های مسلح داخل سوریه برای دنبال کردن یک راه‌حل سیاسی است.

المانیتور ضمن اشاره به این موارد گزارش کرد، که مذاکره با ایران درباره سوریه، مقدمه‌ای برای مذاکره گسترده‌تر درباره حزب‌الله است. این نیرو و قدرت حزب‌الله است که به اسد کمک کرده است تا توازن شدیداً به سمت اسد سوق پیدا کند.

با اینحال این پایگاه اینترنتی گفت ایران قصد ندارد تنها به واسطه خواسته آمریکا به هر موضوعی در خصوص حزب‌الله یا اسد تن دهد و اینجاست که روسیه به بازی می‌آید. روابط روسیه و ایران وارد فصل جدیدی شده است و به واسطه منافع مشترک آنها در رویارویی با تهدید جهادگرایان در سوریه است.

این گزارش اینگونه می‌افزاید، در حالیکه روسیه در مقابل قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل برا اعمال فشار به دولت سوریه برای اینکه اجازه کمک‌های انساندوستانه به مردم سوریه را بدهد، مخالفت کرد اما مسکو با دولت سوریه همکاری کرد تا یکهزار و 400 نفر از غیرنظامیان از منطقه ناامن «حمص» خارج شوند و تهران نیز همانطور که میریوسفی اعلام کرده است از کمک‌های انساندوستانه حمایت می‌کند.

المانیتور اینگونه نتیجه‌گیری کرد، شکست در مذاکرات ژنو (درباره سوریه) نباید بازگشت به گزینه‌های نظامی یا تغییر نظام سوریه و شیب غزه به سوی مداخله نظامی آمریکا در این کشور باشد. فرصت‌های بیشتری برای گزینه دیپلماتیک در سوریه وجود دارد که از طریق روسیه، ایران و کشورهای منطقه‌ای که در خطوط مقدم تروریسم سوریه حاصل می‌شود. آمریکا می‌بایست با روسیه و ایران و همپیمانان منطقه‌ای این کشور وارد تعامل شود نه اینکه از آنها دوری کند تا اینکه بتواند با تهدید ترویستی که هم‌اکنون یه یک مسئله امنیت داخلی آمریکا تبدیل شده است، مقابله کند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-١١-١٣٩٢, ١١:۵۶

   

پر مبحث ترین ها