سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دلایل کمک سعودی‌ها به ارتش لبنان

بروز شده : ٣-١٢-١٣٩٢, ١٢:۴٩    نسخه چاپی    
میشل سلیمان از این موضع سعد الحریری تمجید کرد، در این هنگام بود ملک عبدالله خطاب به خالد التویجری رئیس دیوان پادشاهی عربستان گفت: سریعا هر اقدامی که برای تجهیز ارتش لبنان لازم است انجام دهید.
یک رسانه لبنانی در گزارشی به بررسی دلایل کمک سعودی ها به ارتش این کشور و ملاحظاتی که فرانسوی‌ها برای اعطای تسلیحات به ارتش لبنان دارند پرداخته است.

روزنامه السفیر لبنان در گزارشی به جزییات کمک سعودی‌ها به ارتش لبنان پرداخته و آورده است: با وجود اصرار ریاض و بیروت برای اجرای سریع طرح کمک سه میلیارد دلاری عربستان سعودی برای تسلیح ارتش لبنان و تقویت توان آن، اما فرانسوی این کمک را از زاویه منافع رژیم اسرائیل و طرف های بین الملی می سنجند.

السفیر به نقل از یک منبع دیپلماتیک فرانسوی می افزاید: ماجرا از زمان نبرد حزب الله در القصیر و ظهور این حزب به عنوان یک بازیگر منطقه ای آغاز شد به ویژه که حزب الله خود را به عنوان بازیگری که قادر بر هم زدن موازنه قدرت است مطرح کرد.

این رسانه لبنانی در ادامه می نویسد: عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه عربستان در دیداری با میشل سلیمان رئیس جمهوری لبنان در ریاض در یازده نوامبر گذشته، از وی پرسید که چرا ارتش لبنان مانع از حضور حزب الله در سوریه نمی‌شود در این هنگام سعد الحریری نخست وزیر سابق لبنان قبل از اینکه رئیس جمهوری این کشور سخنی به میان آورد نبود امکانات را عامل آن دانست.

میشل سلیمان از این موضع سعد الحریری تمجید کرد، در این هنگام بود ملک عبدالله خطاب به خالد التویجری رئیس دیوان پادشاهی عربستان گفت: سریعا هر اقدامی که برای تجهیز ارتش لبنان لازم است انجام دهید.

نقش التویجری از این زمان شروع شد و وی به اهمیت مواضع فرانسوی‌ها و همسویی مواضع آنها با سعودی‌ها در موضوع سلاح شیمیایی سوریه، پرونده هسته ای ایران و مواضع این کشور در شورای امنیت واقف بود. از همین رو مذاکرات میان التویجری و مسئولان فرانسوی شروع شد.

التویجری در اواخر دسامبر2013 به پاریس رفت و در آنجا با میشل سلیمان که برای سفر درمانی در یکی از کلینک های فرانسوی در این شهر به سر می برد ملاقات کرد که در این دیدار فردی از جریان چهارده مارس لبنان نیز حضور داشت.

این ملاقات در کاخ رئیس دیوان پادشاهی عربستان در منطقه‌ای در اطراف پاریس برگزار شد و درباره کمک سه میلیارد دلاری به ارتش لبنان برای تامین سلاح و مهمات آن از طریق فرانسوی توافق شد.

السفیر آورده است: در این نشست سعودی ها شرط کردند که تا زمانی که دولت جدید به ریاست تمام سلام شکل نگیرد یک پاپاسی هم پرداخت نخواهند کرد.

این رسانه می نویسد: تاریخ اعلام رسمی اعطای کمک سعودی‌ها در 29 دسامبر مشخص شد و این تاریخ نشست سران فرانسه و عربستان در ریاض بود.

السفیر می افزاید: اما دو نکته وجود دارد؛ نخست اینکه تجهیز ارتش لبنان به سلاح فرانسوی در حالی که بیشتر تسلیحات آن آمریکایی هستنند چگونه امکان پذیر است؟ در ثانی آیا فرانسه سلاح های جدید به لبنان می دهد؟

این رسانه در ادامه به سفرهای جان قهوه چی فرمانده ارتش لبنان به فرانسه و نیز به ریاض اشاره کرده است.

السفیر بیان کرد: خالد التویجری رئیس دیوان پادشاهی عربستان در دیداری که با حضور ادوارد گیبو رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح فرانسه و برتران بزانستونو سفیر فرانسه در عربستان برگزار شد از وی خواست که به ارتش لبنان موشک های ضدهوایی میسترال بدهد که گیبو هر گونه تعهد به لبنان را مورد مخالفت قرار داد. در این هنگام التویجری همه توافقات میان عربستان و فرانسه را منوط به ارائه تسلیحات با قیمت و شروط مناسب به ارتش لبنان دانست.

این روزنامه به نقل از یک منبع فرانسوی آورده است: عملیات تجهیز ارتش لبنان نباید موازنه کنونی در جنوب لبنان با فلسطین اشغالی را برهم بزند و باری بر دوش نیروهای یونیفل نباشد و بر ماموریت کلاه آبی‌ها در جنوب لیطانی تاثیرگذار نباشد. فرانسوی ها سلاح حساس و ادوات پیشرفته ای که اسرائیل آن را تهدیدی برای خود بداند به ارتش لبنان نمی دهد.

السفیر از ادامه رایزنی ها میان سعودی ها و مقامات لبنان در مورد نوع سلاحی که فرانسوی باید به ارتش لبنان بدهند خبر داد و افزود: به طور حتم فرانسوی بالگردهای گازیل را به ارتش لنبان خواهند داد اما سئوالی که در اینجا وجود دارد این است که فرانسوی تا چه اندازه نیازهای ارتش لبنان را برطرف خواهند کرد و آیا بالگردهای موشک انداز و موشک های میسترال به ارتش لبنان داده خواهد شد؟ این سئوالی است که منبع فرانسوی در پاسخ به آن می گوید: این موضوعی که بررسی درباره آن ادامه دارد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-١٢-١٣٩٢, ١٢:۴٩

   

پر مبحث ترین ها