سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ادامه درگیری مخالفان و موافقان در اوکراین

بروز شده : ٨-١٢-١٣٩٢, ٠٩:۴٠    نسخه چاپی    
روس‌های کریمه مخالفان حکومت جدید اوکراین می باشند و تاتارها از این حکومت که اوایل هفته جاری پس از فرار یانوکوویچ از کی یف بر سر قدرت آمد حمایت می کنند.
در زد و خورد میان روس ها و تاتارهای منطقه کریمه در جنوب اوکراین یک نفر کشته و 30 نفر دیگر مجروح شدند.
به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری دولتی اونیان، زد و خوردها عصر چهارشنبه میان طرفداران و مخالفان حکومت جدید اوکراین در مقابل پارلمان منطقه خودمختار کریمه در شهر سیمفروپل رخ داد.
در این گزارش به نقل از وزارت بهداشت منطقه خودمختار کریمه گفته شده است: حال عمومی سه نفر از مجروحان وخیم می باشد.
روس‌های کریمه مخالفان حکومت جدید اوکراین می باشند و تاتارها از این حکومت که اوایل هفته جاری پس از فرار یانوکوویچ از کی یف بر سر قدرت آمد حمایت می کنند.

در حال حاضر صدها نفر از طرفداران دو طرف در مقابل پارلمان کریمه مستقر می باشند و سنگربندی کرده و آتش روشن کرده اند.
شبه جزیره کریمه منطقه ای به وسعت 25 هزار و 500 کیلومتر مربع در جنوب اوکراین و در ساحل دریای سیاه واقع شده است.
این منطقه 2 میلیون و 413 هزار نفر جمعیت دارد که از این تعداد یک میلیون و 450 هزار روس، 576 هزار اوکراینی و 245 هزار نفر تاتار هستند.

منطقه کریمه تا سال 1954 در دوره شوروی به روسیه تعلق داشت و در این تاریخ به جمهوری سوسیالیستی اوکراین پیوست و در دوره پس از فروپاشی شوروی هم به عنوان منطقه خود مختار در قلمروی اوکراین باقی ماند. یانوکوویچ روز جمعه گذشته کیف را به مقصد نامعلومی ترک کرد و مخالفان دولت با استفاده از این فرصت دولت را ساقط کردند.
در حال حاضر پارلمان اوکراین مسئولیت اداره کشور را برعهده دارد و از روز یکشنبه آلکساندر تورچینوف رییس مجلس به عنوان رییس جمهوری موقت منصوب شده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-١٢-١٣٩٢, ٠٩:۴٠

   

پر مبحث ترین ها