سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

هشدار اردوغان به فتح‌الله گولان در پی انتشار شنود تلفنی با پسرش

بروز شده : ٩-١٢-١٣٩٢, ١١:٣٣    نسخه چاپی    
اردوغان خطاب به رقیب خود که از سال 2002 تاکنون، اتحاد نیروهای مسلمان محافظه کار را به کمک هم برپا کرده اند او را تهدید کرد که حق ندارد امنیت ملی و ثبات ترکیه را به مخاطره اندازد.
در حالیکه دومین نوار ادعائی گفتگوی اردوغان با فرزندش از شبکه "یوتیوب" منتشر شد و موج جدیدی از انزجار آفرید، طیب اردوغان در یک میتینگ انتخاباتی در مقابل چندهزار نفر از هوادارانش برای اولین بار آشکارا متحد سابق و دشمن درجه یک فعلی خود "فتح‌الله گولان" را مورد حمله قرار داد و به او هشدار داد که «اگر چیزی برای مخفی کردن ندارد به میهن بازگردد و وارد سیاست شود».

به گزارش روزنو، اردوغان خطاب به رقیب خود که از سال 2002 تاکنون، اتحاد نیروهای مسلمان محافظه کار را به کمک هم برپا کرده اند او را تهدید کرد که حق ندارد امنیت ملی و ثبات ترکیه را به مخاطره اندازد.

از روز هفدهم دسامبر سال گذشته میلادی که افتضاح فساد مالی برملا شده، موجب دستگیری بسیاری از نزدیکان اردوغان شد؛ نخست وزیر ترکیه فتح‌الله گولن را که نزدیک ترین متحد او محسوب می شد در مقابل خود یافت. اردوغان مدعی است که وی با نفوذی که در قوه قضائیه و نیروهای پلیس کشور دارد توانسته است علیه دولت پرونده سازی کند و حکومت را بی ثبات سازد.

فتح الله گولن که از سال 1999 برای فرار از یک پرونده مالی که علیه او تدارک شده بود کشور را ترک کرد و در آمریکا ساکن شد؛ در این سال‌ها بکمک یک شبکه وسیع از مدارس ، انجمن‌های خیریه و رسانه‌ها اقتدار وسیعی در کشور کسب کرده و تا پیش از این وقایع، متحد اصلی حزب اسلامی محافظه کار حاکم بود.

دومین نوار مکالمات ادعائی میان اردوغان و پسرش که منتشر شد وی را در حال نصیحت به پسرش نشان می‌دهد که از او می‌خواهد در مقابل طرف مقابل کوتاه نیاید و همان پولی را که بعنوان رشوه قبلاً تعهد شده بود دریافت کند؛ در نوار روز دوشنبه گذشته نیز که مانند نوار دیشب در یوتیوب منتشر شد، وی از پسرش خواسته بود که مبلغی حدود سی میلیون یورو را از خود دور کند.

گر چه اصالت این نوارها که هر دو با قاطعیت از سوی اردوغان جعلی و نفرت انگیز توصیف شده اند هنوز از جانب هیچ مرجعی تأیید نشده اند، ولی وجود آنها برای اولین بار شخص اردوغان را مورد هدف قرار داده اند.

مطبوعات ترکیه، حمله اردوغان به رقیب ناپیدای خود فتح‌الله گولن را علامت آغاز نبرد شدیدی توصیف کرده اند که می تواند توسط یک تعرض قضائی تکمیل شود؛ این حمله علیه کسانی خواهد بود که اردوغان آنها را یک «سازمان موازی» نامیده و به خیانت بزرگ به نفع «یک کشور دیگر» متهم کرده است.

اپوزیسیون ترکیه در فاصله یک ماهی که به انتخابات شهرداری‌ها باقی مانده است با کشاندن مردم به خیابان ها علیه افتضاح فساد مالی دولت اردوغان، می کوشد محافظه کاران اسلامی را به انزوا بکشاند.

دیروز خیابان‌های بسیاری از شهرهای کشور توسط هزاران نفر از هواداران نیرو های اپوزیسیون اشغال شدند و مردم با شعار «دزد»، از نخست وزیر ترکیه یاد می کردند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-١٢-١٣٩٢, ١١:٣٣

   

پر مبحث ترین ها