سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پرواز بالگردهای ارتش روسیه به سمت کریمه

پس از تسلط طرفداران روسیه بر پارلمان و دولت شبه جزیره کریمه، روز جمعه ده‌ها فرد مسلح فرودگاه این منطقه خودمختار را نیز به تصرف خود در آوردند.
پارلمان اوکراین با اکثریت آرا آرسنی یاتسنیوک را به نخست‌وزیری اوکراین برگزید. این درحالی است که اوضاع در شبه جزیره کریمه همچنان ناآرام است.
به گزارش خبرگزاری ایسنا به نقل از اسکای نیوز عربی، پارلمان اوکراین در جلسه‌ای که عصر پنجشنبه برگزار کرد آرسنی یاتسنیوک را به نخست وزیری اوکراین برگزید. وی در سخنانی از فساد گسترده در دولت قبلی سخن گفت.
در همین حال پس از تسلط طرفداران روسیه بر پارلمان و دولت شبه جزیره کریمه، بامداد امروز (جمعه) ده‌ها فرد مسلح فرودگاه این منطقه خودمختار را نیز به تصرف خود در آوردند.
بنا بر اعلام منابع محلی، بیش از 50 فرد مسلح با چند کامیون به فرودگاه سیمورپول، بزرگترین فرودگاه شبه جزیره کریمه یورش بردند و آن را به تصرف درآوردند.

در همین حال منابع محلی در شبه جزیره کریمه مدعی شده‌اند که سربازان روسیه با پوشیدن لباس‌های غیرنظامی وارد این شبه جزیره شده‌اند.
این تحولات در منطقه خودمختار کریمه در حالی روی می‌دهد که یانوکوویچ، رئیس جمهوری فراری اوکراین در سخنانی تاکید کرد که همچنان رئیس جمهوری قانونی اوکراین است و دولت جدید این کشور را به رسمیت نمی‌شناسد.

پارلمان شبه جزیره کریمه نیز نخست وزیر این منطقه را از قدرت برکنار کرد و قرار است بیست و پنجم ماه جاری میلادی یک همه پرسی برای گسترش اختیارات خودمختاری در این شبه جزیره برگزار کند.
مسئولان محلی کریمه قصد دارند تا با اعطای خودمختاری بیشتر به این منطقه، به استقلال کامل نزدیک‌تر شوند.

در همین حال با گسترش تحرکات نظامی مسکو در مرزهای غربی خود، الکساندر تورچینف، رئیس جمهوری موقت اوکراین با اعلام آماده باش کامل نیروهای نظامی در شبه جزیره کریمه، به مسکو هشدار داد هرگونه اقدام نظامی خارج از توافقنامه نظامی میان اوکراین و روسیه در شبه جزیره کریمه، اعلام جنگ محسوب می‌شود. در همين حال صبح امروز فيلمي منتشر شد كه پرواز بالگردهاي جنگي روسيه به سمت كريمه را نشان مي‌داد.
از سوی دیگر کاخ سفید و ناتو خواستار احترام به وحدت ملی و استقلال اوکراین شدند و از روسیه خواستند تا از هرگونه اقدام که باعث وخیم‌ شدن اوضاع شود، خودداری کند.
دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس نیز از مسکو خواست تا به استقلال اوکراین احترام بگذارد واقدامی نکند که تنش زا باشد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-١٢-١٣٩٢, ٠٩:۴٧

   

پر مبحث ترین ها