سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ایران و اروپا برسر بحران سوریه به توافق نرسیدند

ایران واکنش مختلفی به سفر کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران نشان داد.
المانیتور نوشت: ایران واکنش مختلفی به سفر کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران نشان داد.
به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، مسئولان دولتی بویژه وزارت خارجه سفر اشتون را ثمره ی تلاش های خود در جهت مبارزه با محاصره دیپلماتیک ایران دانستند.

به گفته ی یک مقام ارشد دولت روحانی، سفر اشتون پس از حضور وزرای خارجه بلژیک، ایتالیا، لهستان، اسپانیا و سوئد نشانه ی آشکاری از سوی اتحادیه اروپا است که خواهان روابطی بهتر با ایران است.

مقامات ایرانی و اشتون در مورد مسائل مختلف در منطقه گفتگو کردند. مایکل مان سخنگوی اشتون می گوید: خانم اشتون مسائلی از جمله سوریه و افغانستان را با مقامات ایران مطرح کرد.

یک منبع مطلع به المانیتور گفت: پرزیدنت روحانی به اشتون گفت که زمینه مشترک و منافع متقابل بین ایران و اتحادیه اروپا باید انگیزه ای برای همکاری های بیشتر در حوزه های مختلف از جمله مبارزه با تروریستم و افراط گرایی و مسئله افغانستان، سوریه و عراق باشد.

این منبع افزود: در دیدار اشتون و مقامات ایرانی اختلافاتی نیز دیده شد، زمانیکه طرفین در مورد سوریه گفتگو کردند. ایرانی ها راه حلی را پیشنهاد کردند که از طریق انتخابات می توان به آن دست پیدا کردند اما اشتون بیان داشت که مشکل عمیق تر و پیچیده تر از آن است که انتخابات بتواند آن را حل کند.

وی اضافه کرد: اشتون گفت که سوریه به تغییر نیاز دارد تا راه برای دستیابی به راه حل واقعی هموار شود.
به گفته ی این منبع مطلع، هیچگونه توافقی در زمینه حل مسئله سوریه ایجاد نشد اما طرفین توافق کردند که راه حل سیاسی جلوگیری از خونریزی است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-١٢-١٣٩٢, ١١:٠٨

   

پر مبحث ترین ها