سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

با نقض صریح قوانین بین الملل؛

اوباما قانون منع صدور روادید برای ابوطالبی را امضا کرد

"باراک ابواما" دیروز جمعه قانون منع صدور روادید برای "حمید ابوطالبی" را امضا کرد. به موجب این قانون هر فردی که در اقدامات جاسوسی و تروریستی علیه ایالات متحده دست داشته یا تهدیدی برای امنیت ملی این کشور به حساب می آید٬ اجازه ورود به خاک آمریکا را ندارد.
رئیس جمهور آمریکا برای تکمیل اقدامات ضد ایرانی نهادهای مختلف این کشور، قانون منع صدور روادید برای نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل را امضا کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، "باراک ابواما" دیروز جمعه قانون منع صدور روادید برای "حمید ابوطالبی" را امضا کرد. به موجب این قانون هر فردی که در اقدامات جاسوسی و تروریستی علیه ایالات متحده دست داشته یا تهدیدی برای امنیت ملی این کشور به حساب می آید٬ اجازه ورود به خاک آمریکا را ندارد.

کاخ سفید آمریکا پیش از این در تاریخ ۲۲ فروردین ماه اعلام کرده بود که برای حمید ابوطالبی به عنوان سفیر ایران در سازمان ملل٬ ویزای ورود به آمریکا صادر نخواهد شد.

طرح ممنوعیت ورود حمید ابوطالبی به خاک آمریکا، ۱۸ فروردین ماه سال جاری از سوی سنای آمریکا و ۲۱ فروردین از سوی مجلس نمایندگان تصویب شد و برای تصویب نهایی و اجرایی شدن تحویل رئیس جمهور آمریکا شد.

این قانون در حالی به تصویب اوباما رسیده که بند چهار توافق سال ۱۹۴۷ میان ایالات متحده و سازمان ملل درباره مقر این سازمان٬ تاکید دارد که فارغ از روابط موجود میان دولتهای عضو سازمان ملل و آمریکا٬ واشنگتن اجازه ندارد برای نمایندگان این سازمان برای حضور در مقر سازمان ملل مانع ایجاد کند.

حمید ابوطالبی فردی است که دولت ایران وی را به عنوان نماینده جدید خوددر سازمان ملل متحد معرفی کرده، اما در روزهای اخیر خودداری واشنگتن از صدور روادید برای وی تبدیل به موضوعی تنش برانگیز شده است. آمریکا به بهانه اینکه ابوطالبی در تسخیر لانه جاسوسی در سال 1358 شمسی دست داشته از صدور روادید برای وی خوداری می کند.

ایران و شخص ابوطالبی این موضوع را رد می کنند، اما با این وجود واشنگتن بر موضع خود در این خصوص پافشاری می کند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠١-١٣٩٣, ١٠:٢۵

   

پر مبحث ترین ها