سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اوباما: کشتار ارامنه به رسمیت شناخته شود

بروز شده : ۴-٠٢-١٣٩٣, ٢٣:٢٩    نسخه چاپی    
رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه روز چهارشنبه در آستانه سالگرد نسل کشی ارامنه در اقدامی بی سابقه با « بازماندگان ارامنه کشته شده در سال 1915 » ابراز هم دردی کرد.
واحد مرکزی خبر - باراک اوباما،‌ رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه به رسمیت شناخته شدن « کامل، شفاف و درست » کشتار ارامنه در سال 1915 را خواستار شد.

اوباما در بیانیه ای به مناسبت نود و نهمین سالگرد کشتار ارامنه در دوره امپراتوری عثمانی که کاخ سفید آن را منتشر کرد، نوشت: « به رسمیت شناختن کامل، شفافت و درست این اتفاقات در راستای منافع همه است .»

به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، باراک اوباما از عبارت « نسل کشی » استفاده نکرد و ترجیح داد از کلمه « کشتار » را به کار ببرد.

وی همچنین از اشاره مستقیم به ترکیه، متحد آمریکا در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ( ناتو ) خودداری کرد.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه روز چهارشنبه در آستانه سالگرد نسل کشی ارامنه در اقدامی بی سابقه با « بازماندگان ارامنه کشته شده در سال 1915 » ابراز هم دردی کرد.

اما سرژ سرکیسیان، رئیس جمهور ارمنستان اعلام کرد این نسل کشی « تا زمانی که جانشینان
امپراتوری عثمانی بر سیاست انکار کامل آن » تاکید دارند، ادامه خواهد داشت.

سرکیسیان از آنکارا خواست نسل کشی ارامنه را به رسمیت بشناسد و محکوم کند.

رئیس جمهور آمریکا همچنین اعلام کرد « ملت ها و کشورها با به رسمیت شناخته شدن دوره های دردناک گذشته قدرتمند تر می شوند و پایه های آینده ای درست و قابل تحمل مستحکم تر می شود .»

ارامنه متعقدند 1.5 میلیون نفر از آنها در دوره عثمانی بر اثر شکنجه و تبعید کشته شدند. ترکیه حوادث منجر به کشته شدن 300 هزار نفر را پذیرفته است اما ویژگی نسل کشی این حوادث را رد می کند.

یک کمیسیون کنگره آمریکا مارس 2010 با تصویب قطعنامه ای غیر الزام آور این حوادث را « نسل کشی » توصیف کرد.
بازدید از صفحه اولارسال به دوستان نسخه چاپی
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠٢-١٣٩٣, ٢٣:٢٩

   

پر مبحث ترین ها