سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پیشروی داعش خاک عراق/موصل سقوط کرد

سقوط شهر موصل به دست داعش غیر منتظره توصیف شده است. استاندار استان نینوا می گوید: «این اتفاق سوال برانگیز است!»
شورشیان دولت اسلامی عراق و شام موسوم به "داعش" کنترل فرودگاه و شهر موصل را به دست گرفتند.
خبرگزاری ها از سقوط شهر استراتژیک موصل و تسلط کامل گروه تروریستی داعش بر آن خبر داده اند. گفته می شود پیکارجویان این گروه در حال پیشروی در صلاح الدین عراق هستند.
شهر موصل در استان نینوا قرار دارد و گروه داعش پس از ناکامی در اشغال سامرا به این شهر هجوم برد، داعش توانسته است کنترل فرودگاه موصل، استانداری و بخش اعظمی از شهر را به دست بگیرد. موصل یکی از بزرگترین و مهمترین شهرهای عراق است و در شمال غربی این کشور قرار دارد. بخشی از جمعیت این شهر کرد زبان‌اند.

مسئول اطلاع‌رسانی حزب دموکراتیک کردستان به ریاست «مسعود بارزانی» در استان نینوا اعلام کرد که به دلیل حملات تروریستی داعش در این شهر، مقر این حزب و حزب اتحادیه میهنی کردستان به ریاست «جلال طالبانی» به طور کامل تخلیه شده است.
سقوط شهر موصل به دست داعش غیر منتظره توصیف شده است. استاندار استان نینوا می گوید: «این اتفاق سوال برانگیز است!»

گزارش شده است که ساکنان شهر موصل پس از سیطره داعش بر این شهر آواره شده‌اند و از بیم جانشان در حال فرار از شهر هستند.
هزاران شهروند از ساکنان موصل به سوی دو استان «اربیل» و «دهوک» در کردستان عراق فرار کرده‌اند و برخی از آنها از شب گذشته محل زندگیشان را ترک کرده‌اند.
در همین حال اخباری از حرکت داعش به سمت استان صلاح الدین منتشر شده است برخی گزارش های حاکی از ان است که داعش توانسته است کنترل دو روستا در تکریت را به دست بگیرد.

این گروه در اوایل سال‌های جنگ عراق تاسیس شد. این گروه در سال ۲۰۰۴ متعهد به وفاداری و حمایت از القاعده شده و به عنوان القاعده عراق مشهور شد. در ۱۵ اکتبر ۲۰۰۶ این گروه به یک سازمان فراگیر برای گروه‌های شورشی عراق تحت عنوان حکومت اسلامی عراق تبدیل شد.
داعش در نیمه دوم سال ۲۰۱۳ نزدیک به ۱۴۰۰ خانه را در عراق منفجر و ویران کرد. طی این حملات ۱۹۹۶ نفر کشته و ۳۰۲۱ نفر زخمی شدند.

در دی ۱۳۹۲/ژانویه ۲۰۱۴ پس از به آتش کشیدن چادر معترضین در استان‌های سنی‌نشین عراق توسط نیروهای امنیتی، و عقب نشینی ارتش از دو شهر رمادی و فلوجه، نیروهای حکومت اسلامی عراق و شام از این فرصت استفاده کرده و نیمی از شهر فلوجه و قسمتی از شهر رمادی را به تصرف خود درآورده و در این دو شهر به ایجاد ایستگاه‌های ایست و بازرسی مبادرت کردند.
بلاخره پس از مدت ها درگیری ارتش عراق توانست در زمستان سال گذشته با کمک عشایر و نیروهای مردمی شهر رمادی و فلوجه را از کنترل نیروهای داعش خارج سازد و آن ها را وادار به عقب نشینی کند.

منبع: فرارو
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-٠٣-١٣٩٣, ١۶:٢٧

   

پر مبحث ترین ها