سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بارزانی: برای سرنوشت کرکوک همه‌پرسی برگزار می‌کنیم

بروز شده : ٨-٠۴-١٣٩٣, ١٣:٣۵    نسخه چاپی    
اظهارات مسعود بارزانی موجب نگرانی ساکنان کرکوک و همچنین ترکمان‌ها در خصوص آینده این استان شده است چرا که موجب خدشه‌دار شدن روابط میان طرف‌های مختلف می‌شود.
رئیس منطقه کردستان عراق با بیان اینکه کردها درصدد تسلط بر منطقه کرکوک نیستند، گفت: ما همه‌پرسی را در این خصوص برای ساکنان مناطق مورد مناقشه برگزار خواهیم کرد.

به نقل از شبکه خبری المسلة، مسعود بارزانی، رئیس منطقه کردستان عراق در گفت‌وگویی تاکید کرد: اگر ما ماده 140 قانون اساسی عراق در مورد کرکوک را قبول کردیم به این معنا نیست که ما در کرد بودن آن‌ و دیگر مناطق شک داریم بلکه به خاطر حل مساله به روش قانونی و مسالمت آمیز دست به چنین اقدامی زده‌ایم.

وی افزود: نیروهای پیشمرگ از سال 2003 و با مشارکت ارتش عراق در کرکوک و دیگر مناطق حضور داشته‌اند و در حال حاضر پس از رخدادهای اخیر و عقب نشینی ارتش عراق از این مناطق، نیروهای پیشمرگ به خاطر حمایت از مرزهای کردستان و حمایت از جان ساکنان این منطقه و همچنین به خاطر جلوگیری از پیشروی تروریست‌ها، به حفظ و حمایت از شهر کرکوک می‌پردازند.

بارزانی خاطرنشان کرد: حضور نیروهای پیشمرگ در مناطق مذکور به معنای این نیست که کردها می‌خواهند خود را بر کرکوک تحمیل کنند. ما همه پرسی را در خصوص این مناطق برگزار می‌کنیم و به تصمیم ساکنان مناطق مذکور احترام می‌گذاریم اما معتقدیم که صحبت کردن از ماده 140 قانون اساسی عراق در حال حاضر لازم نیست.
بارزانی پیشتر اعلام کرده بود که ماده 140 قانون اساسی عراق با ورود پیشمرگ‌ها به مناطق مختلفی که ارتش عراق از آن عقب نشینی کرده‌ بود، انجام شده است.

بهاء جمال الدین، عضو ائتلاف دولت قانون که نوری مالکی، نخست وزیر عراق رهبری آن را برعهده دارد، نیز روز شنبه اعلام کرد: سلطه کردها بر کرکوک و اینکه کرکوک را در اختیار خود بگیرند، مساله درستی نیست. استان کرکوک استانی عراقی است و متعلق به مردم عراق است.

وی گفت: اظهارات مسعود بارزانی درخصوص اجرای ماده 140 قانون اساسی، در واقع اظهارات نیچروان بارزانی، نخست وزیر منطقه کردستان را یادآور می‌شود که گفته بود عراق کنونی دیگر عراق پیشین نیست.

در همین راستا جبهه ترکمان عراق در کرکوک از سفر مسعود بارزانی به این استان استقبال کرد.
در بیانیه این جبهه آمده است: در شرایط وخیم کنونی و با توجه به قطع شدن راه‌های ارتباطی استان کرکوک با دیگر مناطق ما نیازمند متحد شدن و همزیستی مسالمت آمیز هستیم.

به گزارش ایسنا، در این بیانیه آمده است: اظهارات مسعود بارزانی موجب نگرانی ساکنان کرکوک و همچنین ترکمان‌ها در خصوص آینده این استان شده است چرا که موجب خدشه‌دار شدن روابط میان طرف‌های مختلف می‌شود.

در این بیانیه تاکید شده است: جبهه ترکمان عراق از سفر مسعود بارزانی به استان کرکوک استقبال می‌کند چرا که طبیعی است که هر مسئول عراقی با این اعتبار که کرکوک استانی عراقی است از آن دیدن کند.
مسعود بارزانی 26 ژوئن به همراه تعدادی از مسئولان کرد وارد استان کرکوک شد و این سفر اولین سفر از آغاز بحران عراق بوده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-٠۴-١٣٩٣, ١٣:٣۵

   

پر مبحث ترین ها