سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اشتهاي خلافت اسلامي، پيشروي مي‌كند؛

تأسيس شاخه داعش در مصر

به نظر مي‌رسد هدف داعش از راه‌اندازي شعبه صحراي سينا، اولاً داشتن يك مكان با امنيت نسبي است تا سربازان خود را در خارج از عراق و سوريه نيز آموزش و اسكان دهد؛ ثانياً تأسيس يك مركز با امنيت نسبي در خارج از منطقه جنگي است تا بتواند داوطلبان جهاد خود را به راحتي به تشكيلات اضافه و اصطلاحاً در كشورهاي امن‌تر عضوگيري كند.
وزارت كشور مصر در گزارشي، از بازداشت 15 نفر در صحراي سينا خبر داد و مدعي شد اين 15 نفر، هسته اوليه تشكيلات داعش را در مصر راه‌اندازي كرده‌اند و قصد داشته‌اند دامنه اين تشكيلات را از عراق تا صحراي سينا بگسترانند.

به نقل از پايگاه خبري «سومريه نيوز»، صبح روز جمعه 15 نفر با مليت‌هاي عراقي، فلسطيني و سوري در صحراي سينا بازداشت شدند. منابع امنيتي براي نخستين بار از بازداشت «شعبه تشكيلاتي داعش» در مصر خبر مي‌دهند.

منابع امنيتي ضمن اعلام خبر بازداشت اين اعضا، از آغاز تحقيقات در اين مورد خبر داده‌اند. در همين زمينه، يك منبع امنيتي به اسلاب نيوز گفته است: «از جمله مواردي كه كشف و ضبط شده، پيام‌ها و تبليغات تكفيري سران داعش و به ويژه سخنگوي آن (عدناني) است كه اولاً به صورت تبليغي دعوت به جهاد و بيعت با ابوبكر البغدادي (رهبر داعش) مي‌كند؛ ثانياً فنون و مهارت‌هاي تشكيلاتي براي راه‌اندازي و گسترش تشكيلات در مصر و صحراي سينا را بيان مي‌كند. اين پيام‌ها و ويدئوها نشان مي‌دهد داعش در تأسيس شاخه صحراي سينا كاملاً مصمم است و بعيد نيست علاوه بر اين گروه 15 نفره، هسته‌هاي ديگري نيز براي راه‌اندازي تشكيلات خود به اين منطقه اعزام كرده باشد. اين احتمال زماني قوت مي‌گيرد كه مي‌بينيم در ميان اين گروه بازداشت شده، حتي يك مصري هم وجود ندارد!»

به نظر مي‌رسد هدف داعش از راه‌اندازي شعبه صحراي سينا، اولاً داشتن يك مكان با امنيت نسبي است تا سربازان خود را در خارج از عراق و سوريه نيز آموزش و اسكان دهد؛ ثانياً تأسيس يك مركز با امنيت نسبي در خارج از منطقه جنگي است تا بتواند داوطلبان جهاد خود را به راحتي به تشكيلات اضافه و اصطلاحاً در كشورهاي امن‌تر عضوگيري كند. در همين زمينه لازم به ذكر است كه هم‌اكنون نيز داده‌هاي مجامع اطلاعاتي نشان مي‌دهد حدود 2500 نفر از اتباع اروپا و آمريكا در تشكيلات داعش حضور دارند و به نظر مي‌رسد داعش اين ظرفيت را در خود مي‌بيند تا از كشورهاي مختلف جهان، عضوگيري كند.

چند روز قبل، داعش با انتشار يك ويدئو، عبدالفتاح السيسي را تهديد به ترور و به قبطيان مصر نيز هشدار داد كه بايد زودتر «سرزمين اسلامي» را ترك كنند؛ زيرا «سپاه اسلام» به آنان رحم نخواهد كرد!
سومين احتمالي كه به نظر مي‌رسد داعش را در تصميم راه‌اندازي شاخه مصر مصمم مي‌كند، تلاش براي همسايگي با اسرائيل است. داعش در رقابت با القاعده و ديگر گروه‌هاي تكفيري، دائم بر ضرورت نبرد با اسرائيل تأكيد دارد و مي‌خواهد با عمليات‌هاي گه‌گاه و كم‌اثر عليه اشغالگران، خودش را تنها گروه راستين جهادي جلوه دهد كه در پي اعتلاي كلمه توحيد است.

به گزارش شفاف، گفتني است حدود سه ماه قبل، خبري منتشر شد كه سران تشكيلات موسوم به دولت اسلامي عراق و شام تصميم گرفته‌اند دامنه تشكيلات خود را از دو كشور عراق و شام فراتر ببرند و تا صحراي سينا بگسترانند. در آن زمان اهداف زيادي براي اين كار برشمرده شد كه به پاره‌اي از آن‌ها در بالاتر اشاره شده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-٠۴-١٣٩٣, ٢٠:٢۶

   

پر مبحث ترین ها