سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مردان مسلح ۲۵ زن را در بغداد کشتند

نیکلای ملادف در بیانیه ای گفته است که عدم توافق بر سر انتخاب رئیس جمهور، نخست وزیر و رئیس پارلمان تنها به نفع کسانی خواهد بود که خواستار تجزیه عراق هستند
مردان مسلح در حمله به ساختمانی واقع در محله زیونه بغداد، پایتخت عراق، حداقل ۲۵ زن را به قتل رسانده اند.

هویت مهاجمان هنوز روشن نیست اما بنا بر گزارش ها، بعضی از آنها لباس شخصی بر تن داشتند.

یک شاهد به خبرگزاری رویترز گفته است که صحنه فجیعی را در ساختمانی که در آن قربانیان کشته شدند دیده است.

او گفت: "زمانی که از پله‌ها بالا می رفتیم جسد چند زن دیدیم و خون از پله‌ها سرازیر شده بود. داخل آپارتمان شدیم و اجساد هر طرف افتاده بود، تعدادی روی مبل، چند تا روی زمین. یک زن که ظاهر تلاش کرده بود در کمد آشپزخانه پنهان شود به ضرب گلوله به قتل رسیده بود."

خبرگزاری فرانسه گزارش می دهد در این حمله هشت نفر نیز زخمی شده اند.

گزارش‌ها حاکیست ساختمانی که مورد حمله قرار گرفت به مرکز روسپی‌ها شهرت داشته است.

این خشونت‌ها در حالی رخ می دهد که بحران سیاسی عراق همچنان ادامه دارد.

روز شنبه ائتلاف احزاب سنی که به شدت با نخست وزیر شدن مجدد نوری مالکی مخالف هستند، یکی از نمایندگان سنی پارلمان به نام سلیم جبوری را برای ریاست پارلمان معرفی کردند.

از سلیم جبوری به عنوان یک سیاستمدار اسلامگرای میانه رو یاد می شود و برگزیده شدن او می تواند نخستین گام به سوی تشکیل دولت جدید باشد.

این در حالیست که جو بایدن، معاون ریاست جمهوری آمریکا، روز شنبه با مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق گفتگوی تلفنی داشته است.

بنا بر بیانیه کاخ سفید، بارزانی و بایدن بر سر تشکیل هر چه سریع تر دولت جدید در بغداد توافق کرده اند.

هشدار نماینده سازمان ملل
فرستاده سازمان ملل متحد در عراق به سیاستمداران این کشور گفته است که یا برای تشکیل یک دولت فراگیر هر چه زودتر اقدام کنند یا شاهد فروپاشی کشورشان باشند.

نیکلای ملادف در بیانیه ای گفته است که عدم توافق بر سر انتخاب رئیس جمهور، نخست وزیر و رئیس پارلمان تنها به نفع کسانی خواهد بود که خواستار تجزیه عراق هستند.

قرار است پارلمان عراق، یکشنبه ۱۳ژوئیه (۲۲تیر) بار دیگر تشکیل جلسه دهد. جلسه پیشین پارلمان عراق که اول ماه ژوئیه تشکیل شد به دلیل نارضایتی نمایندگان سنی و کرد و خروج آنها از پارلمان، به هم خورد.

در همین حال هوشیار زیباری، وزیر خارجه عراق از نوری مالکی، نخست‌وزیر خواسته است از اینکه مقامات کردستان عراق را به پناه دادن به نیروهای داعش متهم کرده بود، عذرخواهی کند. زیباری کرد است.

هوشیار زیباری به بی‌بی‌سی گفت که اگر نوری مالکی عذر خواهی نکند همکاری کردها با دولت عراق بسیار مشکل خواهد شد.

پیش‌تر، جناح سیاسی کردها به نشانه اعتراض به اتهامات نوری مالکی به مشارکت خود در دولت پایان داده بود.

قدرت های مهم جهانی از سیاستمداران عراق خواسته اند که برای مقابله با داعش با هم متحد شوند.

در داخل و خارج از عراق نیز فشارها برای تشکیل یک دولت وحدت ملی بالا گرفته است ولی گروه‌های سیاسی مختلف تا حالا برای رسیدن به یک توافق همه جانبه در این زمینه ناموفق بوده اند.

مالکی از سال ۲۰۰۶ در راس یک دولت ائتلافی به رهبری گروه‌های شیعه اداره امور عراق را در دست داشته و به گفته منتقدان، سیاست‌های او از عوامل دلسردی اقلیت عرب سنی بوده و زمینه نفوذ اسلامگرایان تندرو سنی و در نهایت، پیشروی های‌ غافلگیرکننده داعش را فراهم کرده است.
منبع: بی بی سی
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠۴-١٣٩٣, ١٠:١٩

   

پر مبحث ترین ها