سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

فؤاد معصوم رئیس جمهوری عراق شد

بروز شده : ٢-٠۵-١٣٩٣, ١٧:٣۴    نسخه چاپی    
نمایندگان پارلمان عراق "فؤاد معصوم" یکی از رهبران حزب اتحادیه میهنی کردستان و نامزد پیشنهادی ائتلاف کردستان عراق را برای سمت ریاست جمهوری عراق انتخاب کردند.
فواد معصوم با کسب 211 رأی از میان 269 رأی اعضای پارلمان عراق به عنوان رئیس جمهوری جدید این کشور انتخاب و جانشین جلال طالبانی شد.

به گزارش مهر، به نقل از رسانه های عراقی نمایندگان پارلمان عراق "فؤاد معصوم" یکی از رهبران حزب اتحادیه میهنی کردستان و نامزد پیشنهادی ائتلاف کردستان عراق را برای سمت ریاست جمهوری عراق انتخاب کردند.

"سلیم الجبوری" رئیس پارلمان عراق اعلام کرد که 269 نماینده در این رأی گیری مشارکت داشتند که 211 نفر از آنها به فؤاد معصوم رأی دادند.
فؤاد معصوم خضر متولد 1938 کوی سنجیق یکی از شهرستانهای اربیل است. وی یکی از رهبران حزب اتحادیه میهنی کردستان است که ریاست این حزب را جلال طالبانی بر عهده دارد.

وی تحصیلات آکادمیک خود را در دانشگاه الازهر مصر با درجه دکترا در رشته فلسفه اسلامی گذرانده است.
معصوم که کارشناس امور سیاسی، اجتماعی و فرهنگی است مدت زیادی در دانشگاه بصره به تدریس مشغول بوده است.

وی اولین نخست وزیر کردستان عراق در اوایل دهه نود، اولین رئیس شورای ملی عراق بعد از سرنگونی نظام سابق بعث، رئیس شورای وضع قانون اساسی در آغاز به کار این شورا و یکی از بنیانگذاران حزب اتحادیه میهنی کردستان در سال 1975 بوده است.
رئیس جمهوری جدید عراق نزدیکترین افراد به جلال طالبانی است و مواضع سیاسی وی شباهت بسیار زیادی با مواضع طالبانی دارد.

شایان ذکر است نشست پارلمان عراق برای انتخاب رئیس جمهوری عراق به دلیل وجود اختلافاتی میان اعضای ائتلاف کردستان عراق جهت به توافق نرسیدن بر سر شخص خاصی جهت معرفی نامزد مورد نظر، چندین بار به تعویق افتاده بود.
معصوم پیش از برگزاری نشست پارلمان در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که شیوه "جلال طالبانی" رئیس جمهوری کنونی عراق را در پیش خواهد گرفت.

به گزارش مهر، وی گفت: تمام تلاشم را به کار می بندم تا در همان مسیری که "جلال طالبانی" رئیس جمهوری کنونی عراق پیموده گام بردارم و برای حل مشکلات به شیوه او عمل کنم.
معصوم تاکید کرد: اگر به من رأی بدهند و برای ریاست جمهوری عراق انتخاب شوم از قانون اساسی پیروی خواهم کرد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-٠۵-١٣٩٣, ١٧:٣۴

   

پر مبحث ترین ها