سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ایزدی‌ها روی تپه‌های دورافتاده از تشنگی می‌میرند

فرقه باستانی ایزدی که تعداد اعضایش در سراسر عراق به بیش از 600 هزار نفر هم نمی رسد، قرن ها است که مورد آزار و اذیت قرار می گیرد.
هزاران اقلیت عراقی که روی کوه های خشک گرفتار شده اند با دو انتخاب ناامیدکننده روبرو هستند: از کوه پائین بیایند و به دست افراط گرایان سنی قتل عام شوند یا همان جا بمانند و خطر مردن از تشنگی را به جان بخرند.

به گزارش سرویس بین الملل فرارو به نقل از واشنگتن پست، آژانس های امنیتی روز سه شنبه اعلام کردند از زمان محاصره روستاها و شهر شنگال در اوایل هفته جاری، حدود 10 تا 40 هزار غیرنظامی در کوه شنگال گیر افتاده اند. اما کوهی که در ابتدا پناهگاهی امن به نظر می رسید، در حال تبدیل شدن به قبرستان کودکان است.

خانواده های آواره که نمی توانند به دل این کوهستان صخره ای بروند می گویند قربانیان جوان و سالمند خود را به دلیل شرایط سخت در گورهای کم عمق دفن کرده اند و بدن شان را با سنگ ها پوشانده اند. هواپیماهای دولت عراق دوشنبه شب سعی کردند از طریق هوایی بطری های آب را برای آنها بیاندازد اما تعداد اندکی از آنها به دست مردم رسید.

مارزیو بابل، نماینده عراق در یونیسف می گوید: «کودکانی هستند که در کوه و جاده می میرند. هیچ آبی وجود ندارد، هیچ سبزیجاتی وجود ندارد، مردم به طور کامل به محاصره داعش در آمده اند. این یک فاجعه است.»

اکثر کسانی که از شنگال فرار کرده اند، اقلیت فرقه ایزدی هستند که آمیزه ای از دین باستانی زرتشت با مسیحیت و اسلام است. این افراد از دید داعشی که دیدگاهش به القاعده نزدیک است، شیطان پرست و مرتد هستند.

بر اساس گزارش سازمان ملل حمله داعش به شنگال که نخستین عقب نشینی اصلی نیروهای کرد حمایتگر بخش شمالی این کشور بود، باعث شد حدود 200 هزار نفر از این شهر فرار کنند. حدود 147 هزار تناز آنها به منطقه نیمه مستقل کرد رسیده اند. شارژ تلفن اکثر کسانی که به کوه شنگال گریختند تا روز سه شنبه تمام شد اما کسانی که امکان برقراری ارتباط را دارند، گزارش های دلخراشی از شرایط مردم می دهند.
ایزدی‌ها روی تپه‌های دورافتاده از تشنگی می‌میرند


شهاب بالکی 23 ساله که با مادر، خواهر و چهار برادر خود در این منطقه گرفتار شده می گوید: «روز سه شنبه 10 کودک و یک زن سالمند جان خود را از دست دادند، در حالیکه روز دوشنبه هفت کودک جان باختند. من جنازه آنها را با چشم خودم دیدم.»

وی چند ساعت بعد از تلفات دیگر خبر داد: مردی جوان به دلیل تشنگی درگذشت و همسر و پنج فرزند خود را تنها گذاشت. یونیسف اعلام کرد پس از بی خانمان شدن خانواده طی 48 ساعت منتهی به دوشنبه شب، 40 کودک در این منطقه و تعدادی دیگر در کوه جان خود را از دست داده اند.

ویان دخیل، یک نماینده ایزدی از شنگال در پارلمان در حالیکه اشک می ریخت گفت: «کودکان به دلیل کم آبی بدن و کمبود غذا می میرند.» وی با اشاره به گزارش ها در مورد کشته شدن دسته جمعی کسانی که در حین فرار جا مانده اند گفت: «مردم من قتل عام می شوند.»

فرقه باستانی ایزدی که تعداد اعضایش در سراسر عراق به بیش از 600 هزار نفر هم نمی رسد، قرن ها است که مورد آزار و اذیت قرار می گیرد.

سالم الشنگالی، معلم 45 ساله می گوید روز یکشنبه زمانیکه در حال فرار به سمت منطقه کردها بود با حدود 25 جنازه روبرو شد که در خیابان روی هم انباشته شده بودند. مادر، پنج برادر و دو خواهر وی زخمی شده و در کوه محصور مانده اند. وی می گوید آخرین بار روز دوشنبه پیش از آنکه شارژ تلفن همراه شان تمام شود با آنها صحبت کرده بود.

نیروهای امنیتی کرد عراق که با عنوان پیشمرگه شناخته می شوند تلاش می کنند که یک راه امن از کوه به سمت شهر رابعه در همان نزدیکی است ایجاد کنند اما به گفته مجید شینگالی، یکی دیگر از نمایندگان محلی در پارلمان که روز شنبه شنگال را ترک کرد می گوید این فرآیند شامل عبور از روستاهایی است که ساکنانش با شبه نظامیان حس همدردی دارند.

بابل، نماینده عراق در یونیسف می گوید آژانس های سازمان ملل برای ارسال کالا از طریق هوایی به دولت عراق راهکارهای فنی داده اند اما هنوز کمکی از آنها خواسته نشده است. دست کم 15 تا 20 پرواز لازم است تا آب و کالای لازم برای حفظ جان افراد گرفتار در کوه برای یک هفته به آنها برسد.

وی در در این باره گفت: «ما باید آنها را از این منطقه خارج کنیم، در غیراین صورت با یک فاجعه روبرو خواهیم بود.»
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-٠۵-١٣٩٣, ٢٣:٢١

   

پر مبحث ترین ها