سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پیش‌روی داعش در کوبانی متوقف شد

معترضان کرد در آنکارا و استانبول با پلیس درگیر شده‌اند و مسئولان استان جنوبی ماردین ترکیه در شش محله آن مقررات منع رفت‌و آمد وضع کرده‌اند.
در حالی که جنگ تن به تن در کوبانی ادامه دارد گزارش ها از موثر بودن حملات نیروهای ائتلاف علیه مواضع داعش حکایت دارد. همچنین اعتراض های گسترده کردهای ترکیه به سیاست های دولت این کشور دست کم 12 کشته در پی داشت.

به گزارش فرارو، ائتلاف تحت رهبری آمریکا روز سه شنبه پیوسته ترین حملات هوایی تا به امروز علیه مواضع داعش در اطراف شهر کوبانی سوریه در کنار مرز ترکیه را انجام داده است.

جنگجویان کرد سوریه که با داعش می جنگند می گویند که اینها موثرین حملات تاکنون است اما باید خیلی زودتر انجام می شد.

میسا عبد فرمانده ارشد زن کرد در کوبانی به برنامه نیوزآور بی بی سی گفت: "از دیشب تا حالا شاهد موثرترین حملات هوایی در اطراف کوبانی بوده ایم هرچند کمی دیر است. اگر ائتلاف با این قدرت و شدت زودتر حمله می کرد شاهد رسیدن داعش به شهر و مرگ این همه آدم نمی بودیم."

خبرنگاران می گویند که به نظر می رسد روند پیشروی داعش متوقف شده باشد.

تازه ترین بیانیه ارتش آمریکا تایید کرد که پنج حمله هوایی روزهای دوشنبه و سه شنبه در اطراف کوبانی انجام شده اما زمان دقیق آنها مشخص نشد.

پنتاگون گفت که این حملات باعث نابودی چهار وسیله نقلیه داعش و یک یگان این گروه شده و به یک تانک و یک نفربر این گروه آسیب زده است.

دیده‌بان حقوق‌بشر سوریه اعلام کرد که نیروهای کرد موفق شدند اعضای داعش را مجبور به عقب‌نشینی به سمت مناطق شرقی شهر کوبانی کنند و در حال حاضر این مناطق صحنه جنگ خیابانی شده است.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه همچنین اعلام کرد که از آغاز درگیری‌ها میان داعش و کردها در شهر کوبانی بیش از 400 تن کشته شده‌اند.

در همین حال عبدالله اوجالان، رهبر حزب کارگران کردستان ترکیه (پ‌ک‌ک) اعلام کرد: «جنگ علیه افراد مسلح داعش تا راندن آخرین فرد مسلح از این گروه از مناطق کردنشین ادامه خواهد یافت.»

او همچنین هشدار داد که گروه داعش مشکل بزرگی برای کشورها و تمامی دولت‌ها خواهد بود.

وزارت خارجه آمریکا جنگ در کوبانی را جنگی "وحشتناک" دانست و اعلام کرد شهر کوبانی نباید به دستان داعش سقوط کند.

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق نیز خواهان اجازه دادن به نیروهای پیشمرگ برای رفتن به شهر کوبانی از طریق خاک ترکیه شد.

پیشتر رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفت که کوبانی درحال سقوط است و حمله هوایی آمریکا و متحدانش نمی‌تواند به تنهایی مانع از پیشروی داعش شود.

اردوغان گفته است که اگر آمریکا حمایت بیشتری از مخالفانی که قصد ساقط کردن بشار اسد رئیس جمهور سوریه را دارند به عمل نیاورد، ترکیه بیش از این در مناقشه با داعش شرکت نخواهد کرد.

میسا عبد فرمانده ارشد زن کرد در کوبانی در واکنش سخنان اردوغان در مورد سقوط کوبانی گفت: "او خواب می بیند و کوبانی هرگز سقوط نخواهد کرد."

دولت ترکیه به خاطر خودداری از حمایت نظامی از کردهای کوبانی در مقابل داعش با اعتراضات گسترده کردها روبرو شده است.

دامنه اعترا‌ض‌ کردها به عملکرد ترکیه در قبال کوبانی روز سه شنبه به شهرهای مختلف این کشور کشید.

پلیس ترکیه برای متفرق کردن معترضان به استفاده از گاز اشک‌آور و ماشین‌های آب‌پاش متوسل شده است.

معترضان کرد در آنکارا و استانبول با پلیس درگیر شده‌اند و مسئولان استان جنوبی ماردین ترکیه در شش محله آن مقررات منع رفت‌و آمد وضع کرده‌اند.

گفته می شود در اعتراضات ترکیه دست کم 12 نفر کشته و بیش از صد نفر زخمی شدند.

اعتراض کردها به ترکیه محدود نشده و در شهرهای مختلف اروپا هم اعتراض‌هایی به حمایت نکردن از نیروهای کرد در کوبانی به ویژه از جانب ترکیه صورت گرفته است.

در بروکسل کردها با ورود به ساختمان پارلمان اروپا اعتراض خود را نشان داده‌اند و در پاریس هم معترضان با پلیس درگیر شده‌اند.

در تهران تجمعی در مقابل سفارت ترکیه صورت گرفته و گروهی از ساکنان شهرهای کردنشین ایران مانند سنندج و مهاباد هم به عدم حمایت ترکیه از کردهای کوبانی در برابر داعش اعتراض کرده‌اند.

تانک‌ها و نیروهای ارتش ترکیه در مرز سوریه صف‌آرایی کرده‌اند اما وارد خاک این کشور نشده‌اند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-٠٧-١٣٩٣, ١١:١۴

   

پر مبحث ترین ها