سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دیلی بیست: دورخیز داعش برای حمله چریکی به ایران

ظاهرا، استراتژی فعلی داعش آغاز حملات چریکی و نه تمام عیار به مناطق مرزی ایران است. در روز 28 اگوست، یکی از اعضای داعش در صفحه ی توییتر خود از درگیری با نیروهای ایران در نزدیکی شهر ارومیه خبر داد.
دیلی بیست نوشت: روز 13 می سال 2014، یک وانت به چندین خودرو در نزدیکی بغداد نزدیک شد. به یکباره، وانت منفجر شد و پنج مهندس ایرانی و چندین محافظ عراقی کشته شدند. این حمله کمتر از 24 ساعت پس از تهدید سخنگوی داعش ابومحمد عدنانی صورت گرفت.

به گزارش تیک، عدنانی گفت: داعش می تواند ایران را به حمام خون تبدیل کند.
ممکن است برخی ندانند، اما ایران مهمترین دشمن داعش است. در ماه می، داعش اعلام کرد که تغییر برنامه داده است و درحالی که عدنانی ایران را اشکارا تهدید نکرد، در روز سیزدهم می، مجموعه ای از حملات تروریستی علیه ایران و ایرانیان صورت گرفت. این حملات در رسانه های داخلی و توسط مقامات ایرانی به داعش و گروه های افراطی منتسب شده است.

ایران به شدت اتفاقات عراق را دنبال می کند. زمانیکه داعش جلوله را در نزدیکی مرز ایران به دست اورد، چندین رسانه ای ایرانی گزارش دادند که حملات سنگینی به مرز ایران در نزدیکی شهر قصر شیرین شده است. براساس این گزارش، 4 مرزبان ایرانی در این درگیری کشته شده اند.
با این حال، فتح الله حسینی نماینده قصر شرشین در مجلس ایران کشته شدن 4 مرزبان ایرانی را رد کرد.

محمدرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران روز هفتم سپتامبر هشدار داد که داعش به دنبال حمله به ایران است.
با این حال، نباید انتظار حمله ی همه جانبه از سوی داعش به ایران را داشته باشیم. پس از تسخیر شهر تکریت در اوایل جولای 2014، اکثر تلاش های داعش صرف تمرکز بر تحکیم قدرت خود در داخل مناطق تحت تصرف بوده است.

ظاهرا، استراتژی فعلی داعش آغاز حملات چریکی و نه تمام عیار به مناطق مرزی ایران است. در روز 28 اگوست، یکی از اعضای داعش در صفحه ی توییتر خود از درگیری با نیروهای ایران در نزدیکی شهر ارومیه خبر داد.
در روز دوم اکتبر نیز گزارش شد که داعش حمله ای را در نزدیکی شهر خوی نزدیک به ارومیه انجام داده است.

در واکنش به این حملات ایران تعداد بسیاری را که مظنون به همکاری با داعش هستند دستگیر کرده است.
در ماه اکتبر، وزیر اطلاعات ایران که به مجلس احضار شده بود، گفت که بیش از 130 نفر از تفکیری ها در چندین ماه گذشته دستگیر شده اند.

حمایت ایران از ارتش عراق و نیروهای مردمی فشار بسیار زیادی به داعش وارد کرده است.
در روز 31 اگوست، هواپیماهای جنگی آمریکا چهار حمله هوایی به شهر امرلی کردند. گزارشات بعدی نشان داد که عملیات آزادسازی امرلی توسط ژنرال قاسم سلیمانی فرمانده مشهور ایرانی هدایت می شده است.

اخبار حکایت از آن داد که ارتش عراق در حال میانجی گیری بین نیروهای ائتلافی و نیروهای ایران هستند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-٠٧-١٣٩٣, ١٣:٢٩

   

پر مبحث ترین ها