سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

درخواست مالزی برای محاکمه عاملان پرواز مرگ

آمریکا و غرب جدایی طلبان اوکراین را که روس ها از آن ها حمایت می کنند عامل سرنگونی این هواپیما می دانند و مقامات مسکو نیز نظامیان اوکراین را در سرنگونی پرواز ام.اچ 17 دخیل دانسته اند.
مالزی روز چهارشنبه برای کاهش فشار افکار عمومی بر دولت پس از ساقط شدن دو هواپیمای مسافری این کشور خواستار محاکمه عاملان سرنگونی پرواز ام.اچ 17 و ایفای نقش بیشتر در تحقیقات مشترک شد. این پرواز بر فراز اوکراین مورد اصابت موشک قرار گرفت و 298 سرنشین آن کشته شدند.

'نجیب تون رزاق' نخست وزیر مالزی در نشست خبری مشترک با 'مارک روت' همتای هلندی خود در 'پوتراجایا' پایتخت سیاسی مالزی، گفت: انتظار می رود مالزی نقش مهمی در تحقیقات پیرامون سرنگونی پرواز ام.اچ 17 ایفا کند.

وی بر همکاری مشترک مالزی، هلند و استرالیا برای رسیدن به سه هدف یافتن بقایای بوئینگ 777 این کشور و وسایل مسافران، انجام تحقیقات کامل و کشاندن عاملان این سانحه هوایی به پای میز محاکمه و مجازات آن ها تاکید کرد.
نخست وزیر مالزی از استقبال از ایفای نقش بیشتر مالزی در تحقیقات این پرواز خبر داد و ابراز امیدواری کرد طی روزهای آینده شاهد این نقش باشد.

'مارک روت' نخست وزیر هلند در سفر یک روزه به مالزی در خصوص گمانه زنی های موجود برای پرواز ام.اچ 17 مذاکره کرد و سپس عازم استرالیا می شود.
وی گفت که بعید است پرونده سرنگونی این هواپیمای مسافربری برای اجرای عدالت به دادگاه جنایی بین المللی راه پیدا کند، چون این دادگاه چندان مناسب نیست.

نخست وزیر هلند گفت که این موضوع به تحقیقات بستگی دارد که به وسیله کمیته ایمنی حمل و نقل هلند انجام می شود و پیش از آن که ما تصمیم بگیریم کدام محکمه به این موضوع رسیدگی کند، مدعی العموم کار خود را انجام می دهد.
وی ابراز امیدواری کرد که نتیجه تحقیقات مرحله بعد در اختیار خانواده 298 سرنشین کشته شده این پرواز مرگ قرار گیرد.

به گزارش ایرنا، کمیته ایمنی هلند 18 شهریور در نخستین گزارش خود اعلام کرد دلیل سرنگونی پرواز ام.اچ 17 خطوط هوایی مالزی نقص فنی نبوده است، اما به زمان بیشتری برای مشخص شدن دلیل واقعی این حادثه نیاز است.
بنابراین گزارش، این هواپیمای بوئینگ 777 مالزی 'احتمالا به دلیل آسیب های ساختاری که از طریق یک جسم خارجی با فشار بالا که از خارج به این هواپیما وارد شده' در اوکراین سرنگون شده است.

نخست وزیر هلند صبح امروز با پرواز ام.اچ 19 خطوط هوایی مالزی وارد کوالالامپور شد تا با همتای مالزیایی مذاکره کند.
پرواز ام.اچ 17 خطوط هوایی مالزی 26 تیرماه با 298 سرنشین در مسیر آمستردام به کوالالامپور در شرق اوکراین سرنگون شد و تلاش ها برای مشخص شدن دلیل این حادثه همچنان ادامه دارد.

43 سرنشین این هواپیما مالزیایی، 192 نفر هلندی، 27 نفر استرالیایی، 12 نفر اندونزیایی، 10 نفر انگلیسی و بقیه اتباع آلمان، بلژیک، فیلیپین، کانادا و نیوزیلند بودند.
نجیب تون رزاق پس از سرنگونی پرواز ام.اچ 17، خود به کی یف سفر کرد تا هماهنگی لازم برای حضور کارشناسان در منطقه مورد نزاع ارتش اوکراین و جدایی طلبان و یافتن جعبه سیاه هواپیما را انجام دهد.

رسانه های مالزی دولت مالزی را به باج دهی به استقلال طلبان اوکراین برای دریافت جعبه های سیاه هواپیما متهم کردند اما نجیب هرگونه پرداخت باج به استقلال طلبان رد کرد.
آمریکا و غرب جدایی طلبان اوکراین را که روس ها از آن ها حمایت می کنند عامل سرنگونی این هواپیما می دانند و مقامات مسکو نیز نظامیان اوکراین را در سرنگونی پرواز ام.اچ 17 دخیل دانسته اند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-٠٨-١٣٩٣, ١٩:٣٨

   

پر مبحث ترین ها