سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سقوط کابینه نتانیاهو قطعی است

اینطور به نظر می رسد که نتانیاهو به سمت انتخابات جدید حرکت می کند. او توانایی همراه کردن احزابی را که با ائتلاف آنها کابینه خود را تشکیل داده با لایحه یهودی سازی اسرائیل و یا حتی موارد دیگری همچون جلب حمایت برای بودجه نظامی را ندارد.
مشاور پیشین وزارت خارجه آمریکا در مورد جنگ های بالکان، افغانستان و عراق، سقوط کابینه فعلی رژیم صهیونیستی و برگزاری انتخابات زودهنگام در سرزمین های اشغالی را بسیار محتمل دانست.

به گزارش تسنیم، "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر رژیم صهیونیستی، این روزها روزگار خوشی را سپری نمی کند زیرا از یک سو اعتراضات فلسطنیان حاضر در سرزمین های اشغالی موجب افزایش تدابیر امنیتی در این اراضی شده و از سوی دیگر مطرح شدن لایحه یهودی سازی اسرائیل با مخالفت احزاب سیاسی این رژیم مواجه شده و همین امر کابینه ائتلافی "بی بی" را در آستانه فروپاشی قرار داده است.

در همین رابطه با پروفسور "دانیل سرور" مشاور اسبق وزارت خارجه آمریکا و از اساتید فعلی دانشگاه جان هاپکینز به گفتگو نشستیم تا اطلاعات بیشتری در مورد وضعیت فعلی کابینه رژیم صهیونیستی بدست بیاوریم.

متن مصاحبه با پروفسور دانیل سرور به شرح زیر است:

-روزنامه هاآرتص در یکی از شماره های اخیر خود گزارش داده که سطح اعتماد میان نخست وزیر اسرائیل و "یائیر لاپید" وزیر دارایی این رژیم، به کمترین سطح ممکن رسیده است، آیا ممکن است این وضعیت منجر به سقوط کابینه رژیم صهیونیستی شود؟

اینطور به نظر می رسد که نتانیاهو به سمت انتخابات جدید حرکت می کند. او توانایی همراه کردن احزابی را که با ائتلاف آنها کابینه خود را تشکیل داده با لایحه یهودی سازی اسرائیل و یا حتی موارد دیگری همچون جلب حمایت برای بودجه نظامی را ندارد.

در روزهای اخیر خبرهای زیادی در مورد لایحه کشور یهودی و مخالفت مقامات مختلف اسرائیل با آن منتشر شده و همین امر سقوط کابینه ائتلافی و برگزاری انتخابات زودهنگام را بیش از گذشته محتمل می سازد.

- چرا برخی از مقامات اسرائیلی با این لایجه مخالفت می‌کنند؟

برخی از اعضای کابینه ائتلافی اسرائیل این لایحه را با خصوصیات دموکراتیک در تضاد می بینند و معتقدند این لایحه می تواند موجب بروز مشکلاتی در داخل و خارج برای اسرائیل شود. مخالفین این لایحه می گویند شکی در این موضوع نیست که اسرائیل متعلق به یهودیان است بنابراین دلیل چندانی وجود ندارد تا با تمرکز بر روی این موضوع موجب تحریک مسلمانان و همچنین جامعه جهانی شوند. مواردی همچون نابرابر دانستن یهودیان با غیر یهودیان و بیرون راندن اعراب از سرزمینشان یک امر طبیعی برای سران اسرائیل است اما مخالفان لایحه معتقدند با تمرکز بیش از حد بر روی این موضوع مشکلاتی برای آنها بوجود می آید.

- به نظر شما چالش های داخلی و خارجی نتانیاهو شامل چه مواردی می شوند؟

- از بعد خارجی اسرائیل با تهدیداتی از سوی سینا، مرزهای سوریه (داعش)، حزب الله در لبنان، حماس در غزه و کرانه باختری و همچنین ایران مواجه است. و در بعد داخلی مهمترین تهدید پیش روی نتانایهو از سوی رهبری احزاب راست گرای اسرائیل است و نه احزاب چپ گرا.

- نتانیاهو "گادی ایزنکوت" را به عنوان رئیس جدید ستاد مشترک ارتش اسرائیل انتخاب کرده، با توجه به آنکه وی از فرماندهان ارتش اسرائیل در جنگ 33 روزه (حمله به لنبان) بوده آیا ممکن است ارتش اسرائیل تحت فرماندهی او مجددا برای جنگ با حزب الله به لبنان حمله کند؟

ایزنکوت پیشتر معاون رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل بوده است. وی به تمرکز زیاد بر نیروی بازدارندگی معروف است. هم اکنون در اسرائیل هیچ یک از سیاستمداران آن و نه شخص ایزنکوت به دنبال جنگ با حزب الله نیست.

***
پروفسور دانیل سرور از معروف ترین کارشناسان حاضر در مبحث مدیریت جنگ، و از کارشناسان ارشد موسسه روابط دو سوی آتلانتیک و از اساتید دانشگاه جان هاپکینز است که سابقه فعالیت گسترده در مورد جنگ های عراق، افغانستان و بالکان را دارد و از سال 1994 تا 1996 به عنوان نماینده ویژه آمریکا در امر میانجیگری میان مسلمانان و کروات های یوگسلاوی فعالیت کرده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٢-٠٩-١٣٩٣, ٢٣:۵٧

   

پر مبحث ترین ها