سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

خالد مشعل به زودی به تهران می‌آید

باید این مساله را توضیح دهم که جنبش حماس سوریه را ترک نکرده است و بلکه فرزندان این جنبش همچنان در ارودگاه‌های سوریه حضور دارند و در کمک به ملت فلسطین که در این کشور به سر می‌برند ایفای نقش می‌کنند

مسئول روابط بین‌الملل جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) با اعلام اینکه خالد مشعل به زودی به تهران سفر می‌کند، گفت: عضویت فلسطین در دادگاه لاهه باب مهمی در تحت پیگرد قرار دادن مجرمان جنگی به شمار می‌رود.

اسامه حمدان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره هدف سفر هیاتی از حماس به تهران به ریاست محمد نصر و اینکه آیا این سفر می‌تواند مقدمه‌ای برای سفر خالد مشعل رییس دفتر سیاسی این جنبش به تهران باشد، گفت: در این سفر ما سه هدف را دنبال می‌کنیم ابتدا تقویت روابط میان حماس و ایران که البته همگان می‌دانند این روابط روابطی استراتژیک و تاریخی است و دارای سابقه‌ای 25 ساله است. مساله دوم بررسی تحولات فلسطین به ویژه در سایه اقدامات خصمانه اخیر رژیم صهیونیستی در قبال مسجدالاقصی و هدف سوم نیز بررسی چگونگی تلاش‌ها و یکسو کردن تلاش‌های امت در سایه حل و فصل مساله فلسطین است که از سوی آمریکایی‌ها رهبری می‌شود و متاسفانه از سوی برخی از کشورهای منطقه نیز مورد حمایت قرار می‌گیرد.

مسئول روابط بین‌الملل جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) افزود: اما در خصوص سفر خالد مشعل به ایران باید گفت اینکه او به تهران سفر داشته باشد امری عادی است چرا که او قبلا نیز به تهران سفر کرده است و دارای روابطی خوب (با تهران) است بنابراین سفر او به تهران عادی است. ما درباره زمان آن صحبت می‌کنیم که معتقدیم این مساله خیلی دور نیست و ان‌شاءالله در آینده نزدیک او به تهران سفری خواهد داشت.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به قطع روابط حماس با سوریه در جریان ورود بحران در این کشور، آیا حماس خواهان بازگشت در روابطش با این کشور به عنوان محور مقاومت است؟ بیان کرد: ابتدا باید این مساله را صراحتا بیان کنم که روابط ما با طرف سوری قطع نشده است. ما روابط تاریخی با سوریه داریم چرا که این کشور حمایت‌های زیادی از فلسطین و مقاومت داشته است و ما به این مساله اذعان داریم و معتقدیم که سوریه همچنان از ارکان مهم محور مقاومت به شمار می‌رود.

مسئول روابط بین‌الملل جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) گفت:‌ در خصوص بحران سوریه نیز از همان ابتدا ما آن را یک مساله داخلی اعلام کردیم و گفتیم که این مساله باید به واسطه تفاهم میان ملت سوریه حل شود نه به واسطه دخالت‌های خارجی. ما دخالت‌های خارجی (در مساله سوریه) را رد کردیم و وقتی آمریکا تصمیم به حمله به سوریه را گرفت ما این موضع‌گیری را محکوم کرده و تاکید کردیم که دخالت امری مردود است و این مساله از سوی گروه‌های مقاومت فلسطینی به ویژه حماس محکوم است. در حمله اخیر رژیم صهیونیستی به سوریه نیز این جنبش این حمله را محکوم کرده و همواره هرگونه ضربه زدن به (حاکمیت) سوریه را محکوم می‌دانیم.

وی افزود: این موضع‌گیری ثابت جنبش حماس به شمار می‌رود و هرگونه دخالت در امور منطقه را از سوی دشمنان مردود می‌دانیم و صراحتا باید بگویم که ما خودمان را وارد (بحث) نکردیم و فکر نمی‌کنیم که این مساله به نفع سوریه و یا مساله فلسطین باشد که ما خود را وارد امور داخلی سوریه کنیم. امیدواریم بحران سوریه به پایان برسد و سوری‌ها به توافق دست یابند و رنج‌های مردم این کشور به زودی به پایان برسد و سوریه مجددا جایگاهش را در حمایت از مقاومت در فلسطین و لبنان باز یابد.

مسئول روابط بین‌الملل جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در پاسخ به اینکه آیا حماس مشخصا خواهان برقراری روابط با سوریه است یا خیر؟ گفت: ما قاعده و سیاست کلی در روابط‌مان داریم و این روابط بر اساس موضع‌گیری‌ها در قبال مساله فلسطین و حمایت از آن است نه بر اساس دخالت‌مان در امور داخلی کشورها، از این رو جنبش حماس همواره سعی کرده که روابطش با کشورهای حامی مساله فلسطین و حامی حقوق فلسطینی‌ها روابطی مثبت باشد.

وی در این باره که آیا حماس درخواستی از سوریه برای بازگرداندن دفتر و اعضای این جنبش به سوریه داشته است؟ اظهار کرد: باید این مساله را توضیح دهم که جنبش حماس سوریه را ترک نکرده است و بلکه فرزندان این جنبش همچنان در ارودگاه‌های سوریه حضور دارند و در کمک به ملت فلسطین که در این کشور به سر می‌برند ایفای نقش می‌کنند اما آنچه که اتفاق افتاده این است که رهبری سیاسی جنبش سوریه را ترک کرده چرا که در وضعیت فعلی این کشور رهبری جنبش نمی‌توانست به شکل عادی به ایفای نقش بپردازد اما فرزندان جنبش حماس همچنان در اردوگاه‌ها به سر می‌برند و به ایفای نقش مثبت خود می‌پردازند و البته حافظ سیاست‌های جنبش حماس بوده و سعی نمی‌کنند وارد بحران سوریه شوند.

مسئول روابط بین‌الملل جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) درباره عضویت فلسطین در دادگاه لاهه به عنوان عضو ناظر بیان کرد: معتقدم این مساله باب مهمی در تحت پیگرد قرار دادن مجرمان جنگی و صهیونیست‌ها به شمار می‌رود البته باید اعلام کنم که این مساله مسئولیتی را بر عهده تصمیم‌گیرندگان و کلیه رهبران فلسطینی قرار می‌دهد تا تمام تلاش‌شان را برای تحت پیگرد قرار دادن جنایتکاران به کار ببندند. در حال حاضر در داخل فلسطین اسناد قانونی بسیاری در حال تهیه است که متعلق به کلیه جنایات رژیم صهیونیستی در جنگ‌های غزه، انتفاضه قدس و کرانه باختری است.

وی ادامه داد: ما امیدواریم دادگاه این اسناد را بپذیرد و بدون هیچگونه اعمال فشاری در مسیر (پاسخگویی) به آن حرکت کند هر چند که شاید کشورهایی در سطح جهان در جهت اعمال فشار برآیند. همچنین ما تلاش می‌کنیم تا در راستای حمایت از دوستان‌مان در این زمینه گام برداریم. معتقدم مهم‌ترین کاری که این دادگاه می‌تواند انجام دهد این است که ثابت کند ایجادکننده پدیده تروریسم در منطقه رژیم صهیونیستی است و این رژیم و سران آن باید بهای این اقدامات خصمانه و تروریستی‌شان را بپردازند.

مسئول روابط بین‌الملل جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در پاسخ به اینکه عضویت فلسطین به عنوان عضو ناظر در دادگاه لاهه تاثیری در مجازات عاملان جنایت رژیم صهیونیستی ندارد، گفت: به لحاظ قانونی بله اما معتقدم این اقدام می‌تواند بابی را باز کند تا دیگر اعضا درخواست فلسطین را برای مجازات سران رژیم صهیونیستی داشته باشند. همچنین ما بر این باور نیستیم که این دادگاه می‌تواند به اشغالگری‌های اشغالگران پایان دهد برعکس معتقدیم آنچه که به اشغالگری‌های رژیم صهیونیستی پایان می‌دهد همان مقاومت است بنابراین باید تمام تلاش‌ها در جهت حمایت از مقاومت انجام شود. این دادگاه هم نوعی تلاش در حمایت از فعالیت‌های مقاومت است. تحریم‌های اقتصادی و تلاش‌های سیاسی که گروه‌های فلسطینی انجام می‌دهند البته درباره مذاکرات با رژیم صهیونیستی صحبت نمی‌کنم بلکه درباره تلاش‌هایی که در راستای حمایت از مقاومت انجام می‌شود صحبت می‌کنم همه در راستای حمایت از مقاومت هستند.

وی افزود: ما بر این باوریم که پایان اشغالگری رژیم صهیونیستی تنها با مقاومت امکان‌پذیر است و تجربیات عملی هم این مساله را تایید می‌کند. رژیم صهیونیستی در سال 2000 از لبنان با این بهانه که بخواهد به قطعنامه‌های بین‌المللی و یا تلاش‌های سیاسی انجام شده عمل کند، خارج نشد بلکه به واسطه اعمال فشارهای مقاومت از آنجا بیرون رفت. در سال 2004 هم این رژیم در نتیجه مقاومت و پایداری ملت فلسطین از غزه خارج شده است. معتقدم رژیم صهیونیستی تنها یک زبان و آن زبان زور را می‌فهمد و این زبانی است که در برابر رژیم صهیونیستی جواب داده است اما در خصوص این دادگاه و دیگر اقدامات باید گفت که اینها ابزارهای تکمیلی در این درگیری هستند اما جایگزین مقاومت نیستند.

مسئول امور بین‌الملل جنبش حماس در این باره که آیا با توجه به عدم عضویت رژیم صهیونیستی در این دادگاه باز هم می‌توان عاملان جنایت علیه مردم فلسطین را مجازات کرد گفت: معتقدم حتی محکومیت قانونی رژیم صهیونیستی امری مفید به شمار می‌رود و می‌تواند بعدها برای تحت پیگیرد قراردادن سران این رژیم مورد استفاده قرار گیرد.

وی در خصوص پیشنهاد محمود عباس رئیس تشکیلات خود گردان در پایان دادن به اشغالگری ها طی دو سه سال آینده و این که چرا این طرح برای دو سه سال آینده برنامه‌ریزی شده و آیا در این مدت زمان اشغال‌گری بیشتری صورت نخواهد گرفت اظهار داشت: متاسفانه محمود عباس سعی می‌کند تا تجربیات شکست خورده را تکرار کند. حدود 22 سال است که از شروع مذاکرات میان رژیم صهیونیستی و طرف فلسطینی گذشته است که نتیجه‌ آن برای فلسطینی‌ها صفر بوده است. از این رو تلاش‌های عباس و صحبت بر سر یک طرح سیاسی جدید یک توهم است . اما این که چرا سه سال را مطرح کرده ما همین سوال را داریم. چرا سه سال دیگر و چرا دو سال یا یک ماه دیگر نیست. به نظر می‌رسد عباس کاملا می‌داند که امیدی برای رسیدن به راه حل نیست. بنابراین یک مدت زمانی طولانی را مطرح می‌کند تا این امید را در بین فلسطینی‌ها ایجاد کند که فرصتی هست. معتقدم این طرح مرده به دنیا آمده. رژیم صهیونیستی نیز این طرح را رد کرده و آمریکا نیز اعلام نمود که در صدد نظارت بر طرح جدیدی نیست. بنابراین اینها توهمات محمود عباس است که سعی می‌کند آنها را اشاعه دهد. ما هم این طرح را رد می‌کنیم و از محمود عباس می‌خواهیم که از گزینه‌ی مذاکره با رژیم صهیونیستی دست بردارد و با گزینه‌ی انتخابی ملت فلسطین که همان گزینه مقاومت است همگام شده و به برنامه‌ی اصیل ملی که آزادی فلسطین است برگردد.

وی درباره‌ی مساله مسلح کردن کرانه باختری که از سوی مقام معظم رهبری مطرح شد و آمادگی مردم کرانه باختری درپذیرش آن گفت: شکی نیست که این پیشنهاد در زمان و محل مناسب خود مطرح شده است. معتقدم که این امر تاثیر مثبتی در ملت فلسطین داشت. فلسطینی‌ها از درگیری‌های غزه پیروز خارج شدند و ثابت کردند این رژیم نمی‌تواند اراده فلسطینی‌ها را بشکند و ارتشی که گفته می‌شود از قدرتمند‌ترین ارتش‌های جهان است در نابودی غزه با شکست مواجه شد و وقتی درگیری‌های مستقیم انجام شد سربازان رژیم صهیونیستی از درگیری‌ها گریختند و این سوال برای فلسطینی‌ها ایجاد شده که بعد از غزه چه خواهد شد. بعد از غزه بی شک نوبت کرانه باختری است و دعوت برای مسلح کردن کرانه باختری دعوتی بوده که در زمان و مکان مناسبش انجام شده که معتقدیم اراده فلسطینی‌ها فراتر از آن است و کرانه باختری به زودی شاهد مقاومتی خواهد بود که کمتر از مقاومت در غزه نیست. مساله ، مساله زمان است تا این امر محقق شود و در واقع توهمات رژیم صهیونیستی مبنی بر این که ثبات در کرانه باختری در نتیجه هماهنگی‌های امنیتی با رژیم صهیونیستی و تلاش نهادهای اطلاعاتی منطقه‌ای و بین‌المللی است نقش بر آب خواهد شد. همه‌ اینها جزو توهمات است و به زودی مردم کرانه باختری آتش به زیر پای اشغالگران خواهند نهاد و آنها در نتیجه‌ مقاومت مجبور به خروج از کرانه باختری خواهند شد.

وی ادامه داد: همچنین صحبت کردن در خصوص مسلح کردن کرانه‌ باختری نوعی بیان حمایت از نیازهای واقعی مقاومت است که این امر به سرعت بخشی به دستاوردهای مقاومت خواهد انجامید.

حمدان درباره‌ احتمال مقاومت تشکیلات خودگردان در این باره گفت: محمود عباس مردی است که صراحتا اعلام کرده به مقاومت اعتقادی ندارد اما من معتقدم که ملت فلسطین با اراده‌ خود محمود عباس و گزینه حل و فصل اختلافات را پشت سر خواهد گذاشت و این اعتقاد در بین مردم فلسطین ایجاد شده که راه حلی جز مقاومت نیست. من هم از فرصت استفاده می‌کنم تا بگویم مسئولیت همه حامیان مساله فلسطین است که با این درخواست ( مسلح کردن کرانه باختری) هماهنگ شوند و همه آنچه که می‌توانند در حمایت مالی و تسلیحاتی از فلسطین به عمل آورند ودستاوردهای جدیدی حاصل و بخش‌های جدیدی از فلسطین آزاد شود.

مسئول روابط بین‌الملل جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) با اعلام اینکه خالد مشعل به زودی به تهران سفر می‌کند، گفت: عضویت فلسطین در دادگاه لاهه باب مهمی در تحت پیگرد قرار دادن مجرمان جنگی به شمار می‌رود.

اسامه حمدان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره هدف سفر هیاتی از حماس به تهران به ریاست محمد نصر و اینکه آیا این سفر می‌تواند مقدمه‌ای برای سفر خالد مشعل رییس دفتر سیاسی این جنبش به تهران باشد، گفت: در این سفر ما سه هدف را دنبال می‌کنیم ابتدا تقویت روابط میان حماس و ایران که البته همگان می‌دانند این روابط روابطی استراتژیک و تاریخی است و دارای سابقه‌ای 25 ساله است. مساله دوم بررسی تحولات فلسطین به ویژه در سایه اقدامات خصمانه اخیر رژیم صهیونیستی در قبال مسجدالاقصی و هدف سوم نیز بررسی چگونگی تلاش‌ها و یکسو کردن تلاش‌های امت در سایه حل و فصل مساله فلسطین است که از سوی آمریکایی‌ها رهبری می‌شود و متاسفانه از سوی برخی از کشورهای منطقه نیز مورد حمایت قرار می‌گیرد.

مسئول روابط بین‌الملل جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) افزود: اما در خصوص سفر خالد مشعل به ایران باید گفت اینکه او به تهران سفر داشته باشد امری عادی است چرا که او قبلا نیز به تهران سفر کرده است و دارای روابطی خوب (با تهران) است بنابراین سفر او به تهران عادی است. ما درباره زمان آن صحبت می‌کنیم که معتقدیم این مساله خیلی دور نیست و ان‌شاءالله در آینده نزدیک او به تهران سفری خواهد داشت.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به قطع روابط حماس با سوریه در جریان ورود بحران در این کشور، آیا حماس خواهان بازگشت در روابطش با این کشور به عنوان محور مقاومت است؟ بیان کرد: ابتدا باید این مساله را صراحتا بیان کنم که روابط ما با طرف سوری قطع نشده است. ما روابط تاریخی با سوریه داریم چرا که این کشور حمایت‌های زیادی از فلسطین و مقاومت داشته است و ما به این مساله اذعان داریم و معتقدیم که سوریه همچنان از ارکان مهم محور مقاومت به شمار می‌رود.

مسئول روابط بین‌الملل جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) گفت:‌ در خصوص بحران سوریه نیز از همان ابتدا ما آن را یک مساله داخلی اعلام کردیم و گفتیم که این مساله باید به واسطه تفاهم میان ملت سوریه حل شود نه به واسطه دخالت‌های خارجی. ما دخالت‌های خارجی (در مساله سوریه) را رد کردیم و وقتی آمریکا تصمیم به حمله به سوریه را گرفت ما این موضع‌گیری را محکوم کرده و تاکید کردیم که دخالت امری مردود است و این مساله از سوی گروه‌های مقاومت فلسطینی به ویژه حماس محکوم است. در حمله اخیر رژیم صهیونیستی به سوریه نیز این جنبش این حمله را محکوم کرده و همواره هرگونه ضربه زدن به (حاکمیت) سوریه را محکوم می‌دانیم.

وی افزود: این موضع‌گیری ثابت جنبش حماس به شمار می‌رود و هرگونه دخالت در امور منطقه را از سوی دشمنان مردود می‌دانیم و صراحتا باید بگویم که ما خودمان را وارد (بحث) نکردیم و فکر نمی‌کنیم که این مساله به نفع سوریه و یا مساله فلسطین باشد که ما خود را وارد امور داخلی سوریه کنیم. امیدواریم بحران سوریه به پایان برسد و سوری‌ها به توافق دست یابند و رنج‌های مردم این کشور به زودی به پایان برسد و سوریه مجددا جایگاهش را در حمایت از مقاومت در فلسطین و لبنان باز یابد.

مسئول روابط بین‌الملل جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در پاسخ به اینکه آیا حماس مشخصا خواهان برقراری روابط با سوریه است یا خیر؟ گفت: ما قاعده و سیاست کلی در روابط‌مان داریم و این روابط بر اساس موضع‌گیری‌ها در قبال مساله فلسطین و حمایت از آن است نه بر اساس دخالت‌مان در امور داخلی کشورها، از این رو جنبش حماس همواره سعی کرده که روابطش با کشورهای حامی مساله فلسطین و حامی حقوق فلسطینی‌ها روابطی مثبت باشد.

وی در این باره که آیا حماس درخواستی از سوریه برای بازگرداندن دفتر و اعضای این جنبش به سوریه داشته است؟ اظهار کرد: باید این مساله را توضیح دهم که جنبش حماس سوریه را ترک نکرده است و بلکه فرزندان این جنبش همچنان در ارودگاه‌های سوریه حضور دارند و در کمک به ملت فلسطین که در این کشور به سر می‌برند ایفای نقش می‌کنند اما آنچه که اتفاق افتاده این است که رهبری سیاسی جنبش سوریه را ترک کرده چرا که در وضعیت فعلی این کشور رهبری جنبش نمی‌توانست به شکل عادی به ایفای نقش بپردازد اما فرزندان جنبش حماس همچنان در اردوگاه‌ها به سر می‌برند و به ایفای نقش مثبت خود می‌پردازند و البته حافظ سیاست‌های جنبش حماس بوده و سعی نمی‌کنند وارد بحران سوریه شوند.

مسئول روابط بین‌الملل جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) درباره عضویت فلسطین در دادگاه لاهه به عنوان عضو ناظر بیان کرد: معتقدم این مساله باب مهمی در تحت پیگرد قرار دادن مجرمان جنگی و صهیونیست‌ها به شمار می‌رود البته باید اعلام کنم که این مساله مسئولیتی را بر عهده تصمیم‌گیرندگان و کلیه رهبران فلسطینی قرار می‌دهد تا تمام تلاش‌شان را برای تحت پیگرد قرار دادن جنایتکاران به کار ببندند. در حال حاضر در داخل فلسطین اسناد قانونی بسیاری در حال تهیه است که متعلق به کلیه جنایات رژیم صهیونیستی در جنگ‌های غزه، انتفاضه قدس و کرانه باختری است.

وی ادامه داد: ما امیدواریم دادگاه این اسناد را بپذیرد و بدون هیچگونه اعمال فشاری در مسیر (پاسخگویی) به آن حرکت کند هر چند که شاید کشورهایی در سطح جهان در جهت اعمال فشار برآیند. همچنین ما تلاش می‌کنیم تا در راستای حمایت از دوستان‌مان در این زمینه گام برداریم. معتقدم مهم‌ترین کاری که این دادگاه می‌تواند انجام دهد این است که ثابت کند ایجادکننده پدیده تروریسم در منطقه رژیم صهیونیستی است و این رژیم و سران آن باید بهای این اقدامات خصمانه و تروریستی‌شان را بپردازند.

مسئول روابط بین‌الملل جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در پاسخ به اینکه عضویت فلسطین به عنوان عضو ناظر در دادگاه لاهه تاثیری در مجازات عاملان جنایت رژیم صهیونیستی ندارد، گفت: به لحاظ قانونی بله اما معتقدم این اقدام می‌تواند بابی را باز کند تا دیگر اعضا درخواست فلسطین را برای مجازات سران رژیم صهیونیستی داشته باشند. همچنین ما بر این باور نیستیم که این دادگاه می‌تواند به اشغالگری‌های اشغالگران پایان دهد برعکس معتقدیم آنچه که به اشغالگری‌های رژیم صهیونیستی پایان می‌دهد همان مقاومت است بنابراین باید تمام تلاش‌ها در جهت حمایت از مقاومت انجام شود. این دادگاه هم نوعی تلاش در حمایت از فعالیت‌های مقاومت است. تحریم‌های اقتصادی و تلاش‌های سیاسی که گروه‌های فلسطینی انجام می‌دهند البته درباره مذاکرات با رژیم صهیونیستی صحبت نمی‌کنم بلکه درباره تلاش‌هایی که در راستای حمایت از مقاومت انجام می‌شود صحبت می‌کنم همه در راستای حمایت از مقاومت هستند.

وی افزود: ما بر این باوریم که پایان اشغالگری رژیم صهیونیستی تنها با مقاومت امکان‌پذیر است و تجربیات عملی هم این مساله را تایید می‌کند. رژیم صهیونیستی در سال 2000 از لبنان با این بهانه که بخواهد به قطعنامه‌های بین‌المللی و یا تلاش‌های سیاسی انجام شده عمل کند، خارج نشد بلکه به واسطه اعمال فشارهای مقاومت از آنجا بیرون رفت. در سال 2004 هم این رژیم در نتیجه مقاومت و پایداری ملت فلسطین از غزه خارج شده است. معتقدم رژیم صهیونیستی تنها یک زبان و آن زبان زور را می‌فهمد و این زبانی است که در برابر رژیم صهیونیستی جواب داده است اما در خصوص این دادگاه و دیگر اقدامات باید گفت که اینها ابزارهای تکمیلی در این درگیری هستند اما جایگزین مقاومت نیستند.

مسئول امور بین‌الملل جنبش حماس در این باره که آیا با توجه به عدم عضویت رژیم صهیونیستی در این دادگاه باز هم می‌توان عاملان جنایت علیه مردم فلسطین را مجازات کرد گفت: معتقدم حتی محکومیت قانونی رژیم صهیونیستی امری مفید به شمار می‌رود و می‌تواند بعدها برای تحت پیگیرد قراردادن سران این رژیم مورد استفاده قرار گیرد.

وی در خصوص پیشنهاد محمود عباس رئیس تشکیلات خود گردان در پایان دادن به اشغالگری ها طی دو سه سال آینده و این که چرا این طرح برای دو سه سال آینده برنامه‌ریزی شده و آیا در این مدت زمان اشغال‌گری بیشتری صورت نخواهد گرفت اظهار داشت: متاسفانه محمود عباس سعی می‌کند تا تجربیات شکست خورده را تکرار کند. حدود 22 سال است که از شروع مذاکرات میان رژیم صهیونیستی و طرف فلسطینی گذشته است که نتیجه‌ آن برای فلسطینی‌ها صفر بوده است. از این رو تلاش‌های عباس و صحبت بر سر یک طرح سیاسی جدید یک توهم است . اما این که چرا سه سال را مطرح کرده ما همین سوال را داریم. چرا سه سال دیگر و چرا دو سال یا یک ماه دیگر نیست. به نظر می‌رسد عباس کاملا می‌داند که امیدی برای رسیدن به راه حل نیست. بنابراین یک مدت زمانی طولانی را مطرح می‌کند تا این امید را در بین فلسطینی‌ها ایجاد کند که فرصتی هست. معتقدم این طرح مرده به دنیا آمده. رژیم صهیونیستی نیز این طرح را رد کرده و آمریکا نیز اعلام نمود که در صدد نظارت بر طرح جدیدی نیست. بنابراین اینها توهمات محمود عباس است که سعی می‌کند آنها را اشاعه دهد. ما هم این طرح را رد می‌کنیم و از محمود عباس می‌خواهیم که از گزینه‌ی مذاکره با رژیم صهیونیستی دست بردارد و با گزینه‌ی انتخابی ملت فلسطین که همان گزینه مقاومت است همگام شده و به برنامه‌ی اصیل ملی که آزادی فلسطین است برگردد.

وی درباره‌ی مساله مسلح کردن کرانه باختری که از سوی مقام معظم رهبری مطرح شد و آمادگی مردم کرانه باختری درپذیرش آن گفت: شکی نیست که این پیشنهاد در زمان و محل مناسب خود مطرح شده است. معتقدم که این امر تاثیر مثبتی در ملت فلسطین داشت. فلسطینی‌ها از درگیری‌های غزه پیروز خارج شدند و ثابت کردند این رژیم نمی‌تواند اراده فلسطینی‌ها را بشکند و ارتشی که گفته می‌شود از قدرتمند‌ترین ارتش‌های جهان است در نابودی غزه با شکست مواجه شد و وقتی درگیری‌های مستقیم انجام شد سربازان رژیم صهیونیستی از درگیری‌ها گریختند و این سوال برای فلسطینی‌ها ایجاد شده که بعد از غزه چه خواهد شد. بعد از غزه بی شک نوبت کرانه باختری است و دعوت برای مسلح کردن کرانه باختری دعوتی بوده که در زمان و مکان مناسبش انجام شده که معتقدیم اراده فلسطینی‌ها فراتر از آن است و کرانه باختری به زودی شاهد مقاومتی خواهد بود که کمتر از مقاومت در غزه نیست. مساله ، مساله زمان است تا این امر محقق شود و در واقع توهمات رژیم صهیونیستی مبنی بر این که ثبات در کرانه باختری در نتیجه هماهنگی‌های امنیتی با رژیم صهیونیستی و تلاش نهادهای اطلاعاتی منطقه‌ای و بین‌المللی است نقش بر آب خواهد شد. همه‌ اینها جزو توهمات است و به زودی مردم کرانه باختری آتش به زیر پای اشغالگران خواهند نهاد و آنها در نتیجه‌ مقاومت مجبور به خروج از کرانه باختری خواهند شد.

وی ادامه داد: همچنین صحبت کردن در خصوص مسلح کردن کرانه‌ باختری نوعی بیان حمایت از نیازهای واقعی مقاومت است که این امر به سرعت بخشی به دستاوردهای مقاومت خواهد انجامید.

حمدان درباره‌ احتمال مقاومت تشکیلات خودگردان در این باره گفت: محمود عباس مردی است که صراحتا اعلام کرده به مقاومت اعتقادی ندارد اما من معتقدم که ملت فلسطین با اراده‌ خود محمود عباس و گزینه حل و فصل اختلافات را پشت سر خواهد گذاشت و این اعتقاد در بین مردم فلسطین ایجاد شده که راه حلی جز مقاومت نیست. من هم از فرصت استفاده می‌کنم تا بگویم مسئولیت همه حامیان مساله فلسطین است که با این درخواست ( مسلح کردن کرانه باختری) هماهنگ شوند و همه آنچه که می‌توانند در حمایت مالی و تسلیحاتی از فلسطین به عمل آورند ودستاوردهای جدیدی حاصل و بخش‌های جدیدی از فلسطین آزاد شود.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠٩-١٣٩٣, ١١:٢٨

   

پر مبحث ترین ها