سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

هجوم روس‌ها به بازار برای خرید قبل از گرانی

این درحالی است که سقوط ارزش پول روسیه باعث شده بسیاری از مردم این کشور با پیش‌بینی افزایش قیمت‌ها به فروشگاهها هجوم ببرند و کالاهای وارداتی گرانقیمت نظیر لوازم الکترونیکی بخرند.

نگرانی‌ها درباره طولانی شدن بحران اقتصادی در روسیه و کاهش ارزش روبل، باعث شده مردم این کشور برای خرید هرچه سریع‌تر کالاهای وارداتی قبل از موج افزایش قیمت‌ها به بازار هجوم ببرند.

 

به گزارش ایسنا به نقل از یورو نیوز، در پی نگرانیها مبنی بر طولانی شدن بحران اقتصادی در روسیه اوضاع در این کشور به شدت ناپایدار شده است.

دمیتری مدودف نخست وزیر روسیه با مقامات دولت و بانک مرکزی این کشور و همچنین صادرکنندگان بزرگ روسیه به ویژه شرکت‌های انرژی دیدار داشت.

وی گفت: آنچه که ما امروز شاهد هستیم عمدتا بازی‌های احساسی است. به نفع ماست که نظم را به بازار برگردانیم. مردم ، بانک‌ها و صنایع از این بی ثباتی نفع نمی‌برند.

نخست وزیر روسیه گفت: هیچ نیازی به محدود کردن فعالیت صرافی‌ها و خرید و فروش ارز نیست.

 

این درحالی است که سقوط ارزش پول روسیه باعث شده بسیاری از مردم این کشور با پیش‌بینی افزایش قیمت‌ها به فروشگاهها هجوم ببرند و کالاهای وارداتی گرانقیمت نظیر لوازم الکترونیکی بخرند.

این رفتار مردم روسیه ناشی از خاطره بحران مالی سال 1998 در این کشور است زمانیکه ارزش پول روسیه ظرف چند روز سقوط کرد.

یکی از مغازه ‌داران روسی می‌گوید: ما چندین وسیله برقی خریده‌ایم. یک ماشین لباسشویی که قبلا 30 هزار روبل ارزش داشت، اکنون 38 هزار روبل شده است. اکنون زمان خرید است.

شرکت سوئدی لوازم خانگی ایکه‌آ که همانند بسیاری از شرکتهای دیگر محصولات خود را وارد می‌کند اعلام کرد که قیمت‌های خود را افزایش خواهد داد و مسئله باعث صف کشیدن مردم مقابل فروشگاههای این شرکت در روز قبل از افزایش قیمتها شد.

این در حالی است که شرکت اپل فروش آنلاین محصولات خود را در روسیه به دلیل نوسان ارزش روبل که قیمت‌گذاری محصولات این شرکت را دشوار کرده، متوقف کرده است.

افرادی که در روسیه قصد خرید محصولات اپل را دارند در وبسایت این شرکت با این پیام مواجه می شوند: ما باز خواهیم گشت و مشغول به روزرسانی اپل استور برای شما هستیم.

 

الکساندر لوکاشنکو رییس جمهور بلاروس به کابینه وزرای این کشور دستور داد که تجارت با روسیه را با واحد روبل متوقف کنند.

بلاروس از نزدیک‌ترین متحدان روسیه تنها با دلار و یورو با روسیه تجارت خواهد کرد.

ولادیمیر پوتین رییس جمهور روز پنجشنبه اذعان کرد که ممکن است این کشور در آستانه در یک رکود دو ساله قرار داشته باشد.

لوکاشنکو در جمع وزرای کابینه این کشور گفت: اخیرا شنیده‌ام که روبل روسیه در حال سقوط است و این کشور 40 درصد بازار صادرات ما را تشکیل می دهد. وقتی روسیه شریک ما است و اوضاع در این کشور به این شکل شده است، ما چه کار می‌توانیم انجام دهیم.

لوکاشنکو گفت: برنامه این کشور تجارت با روسیه به واحد پولی دلار است و این کشور قصد دارد در ازای واردات انرژی از روسیه به جای روبل دلار بپردازد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-٠٩-١٣٩٣, ٢٣:٣٩

   

پر مبحث ترین ها