سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

گزارش سی.ان.ان از حضور و نفوذ ایران در عراق

اگر یک بازیگر منطقه ای باشد که توانسته امتیاز بیشتری را در عراق از آمریکا بگیرد، آن ایران است.

 

در گزارشی به حضور و نفوذ ایران در عراق اشاره کرده و می نویسد: آمریکا با حمله سال 2003 خود به عراق، صدام حسین، دشمن قسم خورده تهران را برکنار کرد؛ آمریکا پس از آن به روی کار آمدن یک دولت شیعه برای نخستین بار در تاریخ مدرن عراق، کمک کرد.

 

به گزارش نامه نیوز در ادامه این گزارش آمده است: در حالی که سربازان آمریکا درگیر مبارزه و جنگ با شورش‌ و جنگ داخلی در این کشور شدند، ایران اما نفوذ خود را در تمامی جناح های شیعه عراق گسترش داد.

 

امروز، نظام ایران به سمت گسترش نفوذ خود فراتر از عراق حرکت می‌کند و به راحتی عملیات نظامی انجام می دهد؛ هیچ کس نیست که تهران را محدود کند و ظهور داعش از سوی دیگر تهدیداتی را متوجه شیعیان و کشور ایران کرد.

 

اواخر ماه نوامبر، جنگنده های ایرانی، چندین حمله هوایی را علیه اهدافی در غرب عراق صورت دادند و شبه نظامیان داعش را که به منطقه مرزی حائل با ایران رسیده بودند، به عقب راندند.

 

این آخرین نمونه از چگونگی گسترش نفوذ  نظامی و سیاسی ایران در عراق است، کشوری که در نتیجه جنگ داخلی ویران شده است.

 

عراق در حال حاضر مرکز چندین مبارزه شدید منطقه ای است: ایران به شدت در شکل دهی سیاست عراق نقش دارد آن هم در حالی که داعش در نتیجه جنگ داخلی سوریه به عراق آمده است. از سوی دیگر، گروه های شبه نظامی داعی ساخته و پرداخته کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس هستند، کشورهایی که از داعش در عراق و سوریه حمایت کردند. از سوی دیگر آمریکا در حال مواضع داعش در عراق و سوریه را بمباران می کند.

 

از سوی دیگر ایران چندین نگرانی دارد: عراق یک عمیق استراتژیک علیه عربستان سعودی و دیگر کشورهای سنی منطقه که با ایران برای سلطه بر خلیج فارس رقابت دارد، ایجاد کرده است. علاوه بر آن ایران می خواهد اطمینان پیدا کند که عراق هیچ گاه دیگر نمیتواند تهدید برای منافع ایران ایجاد کند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-١٠-١٣٩٣, ١۶:۵٧

   

پر مبحث ترین ها