سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

الحوثی: انقلابیون اجازه تجزیه یمن را نمی‌دهند

بروز شده : ١-١١-١٣٩٣, ١٠:۴۴    نسخه چاپی    
ما می خواهیم کشور ما حفظ شده و تجزیه نشود. هیچ یک از مناطق یمن نمی تواند بی نیاز از دیگر بخش های یمن باشد. مسئله تجزیه و تقسیم بسیار خطرناک است و زیان های سنگینی دارد و به سود قدرت های خارجی است.

رهبر جنبش انصارالله یمن ضمن محکوم کردن هتاکی نشریات غربی به ساحت مقدس پیامبر اسلام (ص) اعلام کرد: مردم یمن و انقلابیون اجازه تجزیه این کشور را به هیچ کس نمی دهند.

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه تلویزیونی المسیره، «عبدالملک بدرالدین الحوثی» در سخنان خود درباره تحولات یمن این مطلب را بیان کرد و از ارتش این کشور به دلیل میهن پرستی، آزادگی، هوشیاری و وفاداری قدردانی کرد.

به گفته وی، ارتش یمن نشان داد و اثبات کرد که حامی منافع ملت و این کشور است و به مسئولیت های خود در حمایت از یمن پایبند است و هرگز و به هیچ وجه ابزار طرف های توطئه گر علیه یمن نیست.

وی بار دیگر توهین ها به ادیان را محکوم کرد و گفت: توهین های اخیر به صورت مکرر رخ می دهد و آخرین بار در برخی از نشریه های فرانسه رخ داد. ماهیت این توهین ها که هر از گاهی رخ می دهد بیانگر آن است که این نشریات توجهی به قداست ارزش ها و مقدسات اسلامی ندارند.

الحوثی ادامه داد: کشورهای غربی به صورت کلی نگاهی خصمانه به اسلام و مسلمین دارند. بنابراین این نگاه مبتنی بر خصومت و تحقیر و حمله به مسلمانان و بیان توهین ها و بی توجهی به مقدسات اسلامی است. این توهین ها بخشی از حملات گسترده علیه امت اسلامی است.

وی گفت: در حوادث اخیر در فرانسه روشن شد نوعی توطئه هدایت شده علیه ملت یمن طراحی شده است. در سایه توطئه قدرت های استکباری علیه منطقه ما و مشخصا یمن شاهد آن هستیم در پی طراحی توطئه القاعده در منطقه، تلاشی برای مرتبط کردن حوادث فرانسه و تحولات یمن وجود دارد.

به گفته رهبر جنبش انصارالله یمن، این توطئه استقلال، حاکمیت، امنیت، عزت و کرامت مردم یمن را هدف قرار داده است و مردم یمن باید درباره ماهیت شرایط کنونی و همچنین مسئولیت های خود واقف باشند چرا که دولت یمن به خواسته های مردم این کشور بی توجه بوده و در فساد و استبداد غرق شده است.

وی گفت: بسیاری از نیروهای سیاسی داخلی و برخی از اقوام یمن تعامل مناسبی با خطرات و چالش های کنونی کشور ندارند و مسئولانه رفتار نمی کنند و تنها به منافع، تمایلات وبرنامه های شخصی، فرقه ای و مذهبی خود توجه دارند.

الحوثی اظهار داشت: ما در شرایط استثنایی و حساس یمن قرار داریم و تعامل نامناسب این نیروهای سیاسی باعث حساس و پیچیده تر شدن اوضاع این کشور شده است.

وی گفت: برخی از یمنی ها که در موضع تصمیم گیری قرار دارند، مسئولانه رفتار نمی کنند و دولت یمن در صدر این فهرست قرار دارد.

الحوثی افزود: مصوبات کنفرانس گفت وگوی ملی یک قرارداد سیاسی فراگیر و مهم است و می توان بر اساس مصوبات این کنفرانس یک وضع سیاسی جدیدی را در کشور ایجاد کرد و شاهد ساخته شدن یمن جدید بود و مشکلات بزرگ و پیچیده ملت را حل و فصل کرد.

رهبر جنبش انصارالله یمن در ادامه سخنان خود گفت: شور انقلابی یمن در سایه همین فساد دولتی ایجاد شده است و در بیست و یکم سپتامبر گذشته دستاورد بزرگی برای کشور رقم زد.

به گفته وی، تحرک انقلابی در یمن فرصت بزرگ تری را ایجاد کرده است چرا که انقلاب توانسته شماری از افراد متنفذ را که مانع بدی در مسیر اجرای مصوبات کنفرانس گفت وگوی ملی در کشور بودند از سر راه بردارد.

وی افزود: این وضع در سطح امنیتی و نظامی نیز دارای بندهای روشن و مهمی است. نیروهای سیاسی بزرگ یمن این توافق را با رضایت امضا کردند و بنابراین این توافق به یک قرارداد سیاسی و الزام آور تبدیل شده و جهان نیز آن را به رسمیت شناخته است. شورای امنیت، سازمان ملل، شورای همکاری خلیج فارس، اتحادیه عرب و عربستان سعودی از این توافق حمایت کردند و خواهان اجرای این توافق شدند. بنابراین هیج توجیهی برای فرار از اجرای این توافق و یا تلاش برای تباه کردن آن وجود ندارد.

رهبر جنبش انصار الله یمن افزود: متاسفانه به تازگی شاهد ادامه تنش های سیاسی و بی توجهی به منافع ملت یمن هستیم. ما خواستار آن هستیم همه تلاش ها در مسیر اجرای این توافق متمرکز باشد. اجرای این توافق بر اساس یک برنامه زمان بندی مشخصی است. باید بندهای مختلف سیاسی، اقتصادی و امنیتی آن اجرا شود. در صورتی که این توافق اجرا می شد و گروه های سیاسی در مسیر اجرای این توافق حرکت می کردند و رئیس جمهور یمن تعامل جدی با این مسئله داشت و مسئولانه رفتار می کرد، شهروندان یمنی تغییرات بزرگی را در چهار ماه گذشته در سطوح بهبود اوضاع امنیتی، اقتصادی و معیشتی و ثبات سیاسی کشور درک می کردند و اوضاع مردم به صورت قابل ملاحظه ای بهتر می شد.

الحوثی ادامه داد: شراکت یکی از بندهای مهم این توافق است، شراکت یک ضرورت ملی و اساسی برای رها شدن از شر استبداد سیاسی است. تنها از طریق شراکت است که می توان از شر استبداد سیاسی رها شد. این که وضع سیاسی گذشته که تاکنون ادامه دارد، بر همین وضع باشد و برخی از نیروهای سیاسی همه ارکان قدرت را در اختیار داشته باشند و در پست های قدرت خود تنها به منافع ویژه خود توجه کنند و همراه با توطئه قدرت های خارجی شوند؛ دیگر نمی توان گفت یک دولت واقعی در یمن تشکیل داده ایم.

وی گفت: با این وضع نمی توانیم دولت مورد نظر کنفرانس گفتگوی ملی یمن را تشکیل دهیم و نمی توان دولت مدنی مورد نظر گروه های سیاسی و اجتماعی را در یمن تشکیل داد، بنابراین این مشکلات همچنان در کشور ادامه خواهد یافت.

به گفته الحوثی، شراکتی می تواند باعث توازن سیاسی در کشور شود که به منافع همه گروه های سیاسی و اقشار مختلف یمن توجه داشته باشد.

رهبر جنبش انصارالله یمن در ادامه سخنان خود گفت: با تاسف شدید شاهد سیطره هویت حزبی، مذهبی و قومی بر هویت ملی در یمن هستیم، ما یک کشور، دین و ملت واحد داریم و متاسفانه شمار زیادی از نیروهای سیاسی به این مسئله توجه نمی کنند. برخی ها فقط به منافع حزبی خود توجه دارند و با این نوع نگاه به دیگران ضربه می زنند.

به گفته وی، نیروهای سیاسی که اصل شراکت را در توافق صلح و شراکت پذیرفتند و این توافق را امضا کردند علیه این توافق شده اند و مانع از اجرای این توافق می شوند و می خواهند اصل شراکت را تباه کنند. برخی از قدرت های خارجی از برخی از نیروهای داخلی می خواهند علیه این توافق حرکت کنند، شراکت را نمی پذیرند و به تنهایی قدرت و روند تصمیم گیری را در اختیار داشته باشند.

وی افزود: شراکت، مسئله ای اساسی برای تضمین محقق شدن خواسته های مرحله انتقالی است. ما در این مرحله خواسته ها، تعهدات، وظایف و مسئولیت هایی داریم و تنها بر اساس شراکت است که می توان این خواسته ها را محقق کرد. در صورتی که این شراکت وجود نداشته باشد، قدرت های استبدادی بر اساس خواسته ها و منافع خود رفتار خواهند کرد و منافع ملت را نمی پذیرند. مصوبات کنفرانس گفت و گوی ملی از مهم ترین موضوعات توافق صلح و شراکت است.

الحوثی در ادامه گفت: کمیته های مردمی در یمن تلاش های زیادی دارند و این کمیته ها زمانی می توانند فعال باشند که به صورت گسترده وارد میدان شوند و چنین نیز شده است. متاسفانه این نیروهای سیاسی شبانه روز علیه کمیته های مردمی فریاد می زنند. در این روند شاهد ادامه یافتن عملیات غارت های میلیاردی در کشور حتی از طریق پسر رئیس جمهور هستیم.

رهبر جنبش انصارالله یمن تاکید کرد: مخالف طرح تجزیه کشور و شش منطقه ای شدن یمن هستیم و این طرح را به معنای تجزیه این کشور می دانیم.

الحوثی در ادامه سخنان خود گفت: همچنین این نیروهای سیاسی تلاش کردند بحران های جدیدی در یمن ایجاد شود. رفتار این نیروهای سیاسی درگذشته بر اساس اداره کشور از طریق بحران ها بوده است و بار دیگر همین شیوه را ادامه می دهند و با القاعده همراه شده اند و امکانات خود را در اختیار این گروه قرار می دهند تا القاعده ابزار جنگی آنان علیه انقلاب مردم باشد و با این انقلاب مردمی مقابله و کشور را غرق در هرج و مرج کنند.

وی گفت: این نیروها توانستند نیروهای القاعده را در شماری از استان ها مستقر کنند، رئیس جمهور یمن با صدور فرمان برای ارتش علیه القاعده مخالفت کرد و حتی این نیروها زمینه را فراهم کردند تا القاعده بانک های یمنی را غارت کند.

الحوثی افزود: این نیروها برای القاعده سلاح قاچاق می کنند و تسلیحات ارتش را در اختیار این گروه قرار می دهند و آنچه که در استان مارب رخ می دهد، نمونه ای روشن از این ادعا است.

وی افزود: این نیروها همچنین به هدف قرار دادن گروه هایی روی آوردند که در میان مردم از محبوبیت برخوردارند و شبکه تلویزیونی المسیره یک سند را با عنوان راهبرد امنیتی در این زمینه منتشر کرده است که نشان می دهد این نیروها با جدیت این گروه های مردمی مهم را هدف قرار می دهند.

وی در ادامه سخنان خود بیان داشت: اوضاع کلی یمن بیانگر این است که این نیروها در مسیر ایجاد هرج و مرج و بی ثباتی در کشور حرکت می کنند تا در نهایت به توافق صلح و شراکت عمل نشود. چرا که نمی خواهند توافقاتی را که به منافع و خواسته های ملت توجه دارد، عمل شود.

الحوثی در ادامه سخنان خود گفت: ما می خواهیم کشور ما حفظ شده و تجزیه نشود. هیچ یک از مناطق یمن نمی تواند بی نیاز از دیگر بخش های یمن باشد. مسئله تجزیه و تقسیم بسیار خطرناک است و زیان های سنگینی دارد و به سود قدرت های خارجی است.

وی افزود: شکی در این نیست این نیروها برای اجرای این طرح از طرف قدرت های خارجی حمایت می شوند. بدی و خطرناک بودن اوضاع داخلی یمن را می توان از طریق توجه قدرت های خارجی به طرح تجزیه یمن مشاهده کرد.

الحوثی ادامه داد: این نیروها می خواهند کل یمن را وارد هرج و مرج کنند و وارد مرحله مورد نظر خود شوند. بنابراین با یک ذهنیت توطئه ای کشور را اداره می کنند و توجهی به منافع مردم یمن و ثبات و امنیت آن ندارند. ملت یمن در برابر این توطئه ها چاره ای جز ایستادگی و مقاومت ندارند چرا که این توطئه ثبات، امنیت، حاکمیت، استقلال و اقتصاد مردم را هدف قرار داده است.

به گفته وی، مسئله تعجب آور این است که این نیروها این نگرانی ها را ایجاد می کنند ولی می گویند ما باید درباره آینده کشور خود نگران باشیم. انقلابیون نگران این کشور هستند چرا که برخی از نیروهای سیاسی می خواهند کشور را تجزیه کنند و مشغول اجرای طرح های روشنی در یمن هستند.

وی افزود: ادعای ما بر اساس ارزیابی،گمان و مقاله های مطبوعاتی نیست بلکه بر اساس حقایقی روشن است که در یمن و برای تجزیه این کشور فعال وجود دارد. می توان این توطئه های روشن را علیه توافق صلح و شراکت و سند گفت وگوی ملی مشاهده کرد.

الحوثی در ادامه تاکید کرد: ما در مسیر هوشیارانه ای حرکت می کنیم و می دانیم گزینه ای جز به موفقیت رساندن توافق صلح و شراکت و سند گفت وگوی ملی نداریم و در غیر این صورت باید شاهد فروپاشی کشور باشیم.

رهبر جنبش انصار الله یمن اظهار داشت: ما در اتخاذ تدابیر ضروری برای اجرای توافق صلح و شراکت تردیدی نداریم و تحرکات مردمی در این زمینه، جدی و سرنوشت ساز بوده و هدف آن مشروع است و زمینه برای اتخاذ هر تصمیم جدیدی فراهم است.

وی تاکید کرد: آماده اتخاذ هر تصمیمی برای حمایت از دستاوردهای انقلاب یمن و توافق صلح و شراکت است.

الحوثی گفت: ملت یمن هر گونه تصمیم ضروری را برای از بین بردن توطئه و اجرای توافق صلح و شراکت بدون هیچ تردیدی اتخاذ می کند. ملت یمن آماده اتخاذ هر تصمیمی است. هیچ طرفی نظیر رئیس جمهور و مسئولان دیگر در یمن نمی توانند در برابر خواسته مردم یمن برای اجرای این توافق بایستند.

وی افزود: چرا که همین افراد این توطئه را با این بدی و خطرناکی علیه یمن اجرا می کنند. ما در این روزها به صورت عملی گام هایی را برای اجرای توافق صلح و شراکت بر می داریم. این تصمیمات خصمانه نبوده بلکه برای اجرای یک توافق امضا شده است.

وی اظهار داشت: ما نمی توانیم در برابر چنین وضعی سکوت کنیم. ما تنها از خداوند می ترسیم و از این نگرانیم که تسلیم شویم و اجازه دهیم توطئه ها برای تجزیه کشور اجرا شود. من به شورای امنیت توصیه می کنم اگر بخواهند هر اقدامی را برای تسلیم کردن این کشور و ساکت کردن ما در برابر اجرای این توطئه ها داشته باشد این اقدامات هیچ سودی برای این شورا نخواهد داشت.

الحوثی اظهار داشت: ما آماده رویارویی با هر وضعی هستیم چرا که درباره آینده ملت یمن و عزت و کرامت این کشور سکوت نخواهیم کرد.

وی اظهار داشت: به همه نیروهای داخلی و خارجی که از اقدامات ما ناراضی هستند می گوییم هر گونه نارضایتی درباره خواسته های قانونی این ملت غیر قابل توجیه است.

الحوثی خاطرنشان کرد: برای ما تفاوتی نمی کند برخی از داخلی ها یا خارجی ها از این موضع ما ناراضی باشند. نمی توان گروه های سیاسی علیه توافقی شوند که خود آن را امضا کردند. باید فورا وارد شراکت شد. هیچ مشکل و نگرانی از این شراکت وجود ندارد چرا که توافق صلح و شراکت و سند گفت وگوی ملی بر این شراکت تاکید می کند.

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١-١١-١٣٩٣, ١٠:۴۴

   

پر مبحث ترین ها