سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

جان بولتون: اوضاع خاورمیانه فاجعه بار است

بروز شده : ۴-١١-١٣٩٣, ١٧:١٠    نسخه چاپی    
اگر توافقی هسته ای با ایران نیز به سرانجام برسد شما شاهد نتایج کوتاه مدت و مصیبت بار آن در نظم منطقه خواهید بود.

 

جان بولتون سفیر اسبق آمریکا در سازمان ملل (در دولت جورج دبلیو بوش) و یکی از تندرو ترین سیاستمداران آمریکایی اوضاع جاری در یمن ، مرگ ملک عبدالله پادشاه عربستان و ادامه پیشرفت برنامه های هسته ای و موشکی ایران را یک فاجعه واقعی برای منافع آمریکا و متحدانش در منطقه خاورمیانه دانست.جان بولتون: اوضاع خاورمیانه فاجعه بار است

بولتون که به داشتن مواضع ضد ایرانی شهره است در مصاحبه با شبکه خبری محافظه کار "فاکس نیوز" با اشاره به اوضاع جاری در یمن و مرگ پادشاه عربستان گفت تحولات این نقطه از منطقه به مرز فاجعه باری رسیده است.

او همچنین با متهم کردن دولت اوباما به ادامه سیاست " مماشات" با برنامه هسته ای و موشکی ایران گفت:" در هرج و مرج کنونی در خاورمیانه خبری نگران کننده درباره افزایش شعاع موشک های ایرانی به فراتر از اروپا را هم اضافه کنید."

او افزود:" این یک فاجعه به معنای واقعی کلمه است. این ها نتیجه سیاست مماشات پرزیدنت اوباما در قبال برنامه هسته ای ایران و تحولات منطقه خاورمیانه است و اگر توافقی هسته ای با ایران نیز به سرانجام برسد شما شاهد نتایج کوتاه مدت و مصیبت بار آن در نظم منطقه خواهید بود."

بولتون هشدار داد که تحولات روزهای گذشته در یمن و کنترل حوثی ها بر پایتخت و سقوط دولت صنعا و نیز مرگ ملک عبدالله به عنوان رهبری که بیش از 20 سال سکان هدایت مهم ترین متحد منطقه ای آمریکا را در دست داشت، ممکن است خاورمیانه را به وضعیت هرج و مرج بیشتر بکشاند.

گفتنی است از زمان درگذشت ملک عبدالله و همزمان شدن آن با تحولات هفته گذشته در یمن و سقوط دولت تحت حمایت عربستان در صنعا، غالب تحلیلگران غربی خاورمیانه معتقدند این تحولات در کوتاه مدت به ضرر نفوذ منطقه ای عربستان خواهد بود.

وب سایت سی ان ان نیز در تحلیلی با اشاره به روی کار آمدن سلمان بن عبدالعزیز پادشاه جدید عربستان می نویسد او ماموریت های دشواری برای بازگرداندن ثبات و امنیت به عربستان و منطقه در پیش رو خواهد داشت.

در این تحلیل از اوضاع یمن و کنترل حوثی ها بر بخش های بزرگی از این کشور، تهدیدات ناشی از گروه داعش در عراق و سوریه و مرزهای شمالی عربستان، مقابله با نفوذ رو به گسترش منطقه ای ایران و نیز اصلاحات داخلی در عربستان به عنوان چهار چالش بزرگ پادشاه عربستان نام برده است.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-١١-١٣٩٣, ١٧:١٠

   

پر مبحث ترین ها