سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نتانیاهو:

توافق بدی با ایران در حال انجام است

من مصمم هستم به واشینگتن بروم تا موضع اسرائیل را برای اعضای کنگره و مردم آمریکا طرح کنم


به رغم خودداری باراک اوباما از دیدار با نخست وزیر اسرائیل در سفر آینده‌اش به واشینگتن، بنیامین نتانیاهو می‌گوید مصمم است که برای سخنرانی درباره برنامه اتمی ایران و تلاش برای افزایش فشار بر ایران به آمریکا برود.

به گزارش آسوشیتدپرس، نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه ۲۰ بهمن با تاکید بر تصمیمش گفت: «معامله بدی با ایران در مونیخ در حال انجام است که موجودیت اسرائیل را در خطر قرار خواهد داد، به همین دلیل من مصمم هستم به واشینگتن بروم تا موضع اسرائیل را برای اعضای کنگره و مردم آمریکا طرح کنم».

اشاره نخست وزیر اسرائیل به دیدارهای دو جانبه محمدجواد ظریف، وزیرخارجه ایران، و معاونان او در حاشیه کنفرانس امنیتی در مونیخ آلمان با جان کری، وزیر خارجه آمریکا است.

وزیرخارجه ایران از روز جمعه ۱۷ بهمن با وزیران خارجه آمریکا، آلمان، بریتانیا و روسیه، از اعضای گروه ۱+۵، همچنین یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار کرد.

این مذاکرات در پشت درهای بسته انجام شد و آقای ظریف تنها گفته است که مذاکرات وارد «جزئیات بحث‌های فنی» شده و بر چگونگی رفع تحریم‌ها و تعداد سانتریفوژها متمرکز است.

ایران و گروه ۵+۱ به توافق رسیده‌اند تا اواخر ماه مارس، اوایل اسفند، به «توافق سیاسی» دست یابند و تا ۳۱ ژوئن، ۹ تیر، نیز با مذاکره بر سرجزئیات، توافق نهایی و جامع را امضاء کنند.

اسرائیل، ایران را به تلاش برای ساختن بمب اتمی متهم می‌کند و بنیامین نتانیاهو بارها با کاهش تحریم‌های تهران در جریان مذاکرات مخالفت کرده و خواستار تشدید این تحریم‌هاست.

نخست وزیر اسرائیل قرار است روز سوم مارس، ۱۲ اسفند، به دعوت جان بینر، رییس مجلس نمایندگان آمریکا در کنگره سخنرانی کند.

جان بینر روز دوشنبه تاکید کرد که دعوت از نخست وزیر اسرائیل به قوت خود باقی است. اکثریت مجالس سنا و نمایندگان آمریکا اکنون با جمهوریخواهان است و دعوت از نخست وزیر اسرائیل بدون هماهنگی با کاخ سفید انجام شده است.

منبع: تیک

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-١١-١٣٩٣, ١١:١۴

   

پر مبحث ترین ها