سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

حمله نیروهای کرد به داعش در غرب کرکوک

2 شهر دیگر از استان صلاح الدین آزاد شد

در حال حاضر نیروهای عراق برای بازپس گیری شهر تکریت در همسایگی استان صلاح الدین در شمال کرکوک مبارزه می کنند.

سحرگاه روز دوشنبه نیروهای کرد به مواضع داعش اطراف شهر نفت خیز کرکوک در شمال عراق حمله کردند. نیروهای کرد از پشتیبانی هوایی سنگین از سوی ائتلاف به رهبری ایالات متحده نیز برخوردار بودند. نجم الدین کریم فرماندار کرکوک در گفت و گو با یک شبکه تلویزیونی محلی نزدیک خط مقدم می گوید هدف از حمله دور کردن شبه نظامیان از اطراف شهر است. خبرنگار رویترز نیز که روز دوشنبه به خط مقدم رفته بود، می گوید: مبارزان پیشمرگ کرد موقعیت داعش را گلوله باران، روستاهای ملاعبدا... و تل وارد را تصرف کردند و در چند جبهه به سوی غرب شهر پیشروی محسوس داشتند. همچنین با استناد به اطلاعات یک مقام امنیتی شهر درگیری شدیدی میان نیروهای پیشمرگ و شبه نظامیان داعشی در خرابروت شمال غرب کرکوک صوت گرفته است. آگوست سال گذشته در حالی که ارتش عراق در شمال سقوط کرد و شب نظامیان داعشی تقریبا یک سوم عراق را تصرف کرده بودند‏، کردها کنترل کامل کرکوک را در اختیار داشتند. اما با خط مقدمی کمی بیش از 20 کیلومتر در برخی نقاط، این شهر هم چنان آسیب پذیر باقی مانده است. اواخر ماه ژانویه بود که داعش مواضع نیروهای کرد اطراف کرکوک را تصرف کرد. در حال حاضر نیروهای عراق برای بازپس گیری شهر تکریت در همسایگی استان صلاح الدین در شمال کرکوک مبارزه می کنند. در نهمین روز از این عملیات نیروهای عراقی در ادامه پیشروی‌های خود در استان صلاح‌الدین کنترل شهر العلم، البوعجیل و همچنین ورودی‌های شهر تکریت را در استان صلاح‌الدین به دست گرفتند.

در همین حال سید عمار حکیم رییس مجلس اعلای اسلامی عراق روز یکشنبه به منطقه عملیاتی العلم در شمال تکریت رفت و ضمن بازدید از منطقه عملیاتی در جمع نیروهای رزمنده، گفت: عملیات تکریت کمر تروریسم منطقه را شکست. در بیانیه صادره از سوی مجلس اعلای اسلامی عراق آمده، حکیم در منطقه عملیاتی العلم که براساس گزارشها عصر یکشنبه آزاد شده است، از نیروهای امنیتی، الحشد الشعبی و عشایر منطقه که در حال نبرد با گروه تروریستی داعش در شمال تکریت هستند، تجلیل کرد. به گزارش ایرنا، وی روحیه بالای نیروهای عملیاتی را قابل تحسین دانست و گفت: نیروهای الحشد الشعبی امروز در صلاح الدین هستند تا از فرزندان صلاح الدین در مقابل تروریسم تکفیری دفاع کنند. حکیم افزود: عملیات تکریت سرآغاز عملیات بزرگ و نهایی آزادسازی موصل است.

خالد جسام، عضو کمیته امنیتی در استانداری صلاح‌الدین اعلام کرد که نیروهای دولتی عراق با کمک نیروهای مردمی توانستند شهر العلم در شرق تکریت را نیز به طور کامل آزاد کنند. وی افزود: نیروهای عراقی در حال حاضر از سه محور تکریت را محاصره کرده و ده‌ها تن از اعضای داعش پا به فرار گذاشته‌اند. همچنین نعیم العبودی، سخنگوی گردان‌های «اهل الحق» اعلام کرد که نیروهای ارتش و قبایل و همچنین این گردان‌های داوطلب‌های مردمی موفق شدند شهر البوعجیل را به طور کامل از اعضای داعش پاکسازی کرده و در حملات آنها ده‌ها داعشی کشته شدند. به گفته العبودی، در این عملیات تعداد زیادی بمب که توسط داعش کار گذاشته شده بود، خنثی شد.

منطقه البوعجیل پیشتر صحنه جنایت اسپایکر علیه عراقی‌ها بود که موجب کشته شدن بیش از 1700 دانشجوی نیروی هوایی عراق شده بود. مسئولان عراقی برخی ساکنان این منطقه را در این کشتار سهیم می‌دانند. همچنین مسوولان امنیتی عراقی اعلام کردند که نیروهای ارتش و داوطلب‌های مردمی در ورودی‌های جنوبی شهر کرکوک پیشروی کرده و همچنان با اعضای داعش درگیر هستند. به گفته مسوولان امنیتی، نیروهای زیادی به تکریت اعزام شده‌اند تا با اعضای داعش که همچنان کنترل برخی پایگاه‌های دولتی در اطراف شهر را در اختیار دارند، مقابله کنند. به گزارش ایسنا احمد الیاسری یکی از رهبران نیروهای مردمی اعلام کرد که تک‌تیراندازهای داعش همچنان از بالای ساختمان‌ها نیروهای عراقی را هدف قرار می‌دهند اما قرار است هلی‌کوپترهای ارتش عراق نیز دست به عملیات علیه اعضای داعش بزنند.

در همین راستا منابع امنیتی عراقی اعلام کردند که درگیری‌های شدیدی میان نیروهای دولتی عراق و اعضای داعش در شهر دور واقع در جنوب تکریت رخ داد. با وجود اینکه شهرستان الدور آزاد شده است اما هنوز تکتیراندازهای داعش در برخی ساختمان‌ها حضور دارند. کریم النوری، سخنگوی نیروهای مردمی عراق نیز اعلام کرد: جنگ آزادسازی صلاح‌الدین به نفع نیروهای عراقی پیش می‌رود و آزادسازی این استان تنها مساله وقت است. امروز عملیات آزادسازی صلاح‌الدین شدت گرفته و اعضای داعش به دلیل ترس از هدف قرار گرفتن پا به فرار می‌گذارند. وی تاکید کرد: نیروهای عراقی بیشتر شهرهای صلاح‌الدین را آزاد کرده و بقیه مناطق تحت سیطره داعش را محاصره کرده‌اند.

هادی العامری، دبیر کل سازمان بدر عراق نیز با چند تن از فرماندهان امنیتی استان صلاح‌الدین نشستی را برگزار کرده و درخصوص آزادسازی بقیه مناطق صلاح‌الدین با آنها بحث و گفت‌وگو کرد. در این نشست حاضران در خصوص برنامه‌های ویژه آزادسازی تکریت و همچنین پیروزی‌ عراقی‌ها در مقابله با تروریست‌ها در شهر «دور»، «البوعجیل» و مناطق دیگر صلاح‌الدین گفت‌وگو کردند. ساکنان شهر موصل عراق نیز اعلام کردند که داعش سه تن از افسران عالی‌رتبه نیروی هوایی عراق در دوره صدام را در غرب موصل اعدام کرده است.

در شمال عراق نیز وزارت پیشمرگ‌ اقلیم کردستان عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که کمیته‌ای را برای تحقیقات درخصوص تیراندازی به مشاوران نظامی کانادایی در نزدیکی بعشیقه در موصل تشکیل داده است. در این بیانیه آمده است ما از این حادثه غیرعمدی ناراحت هستیم و به خانواده‌های سرباز کانادایی کشته شده تسلیت می‌گوییم. یک نظامی کانادایی روز گذشته بر اثر تیراندازی اشتباهی یکی از همرزمانش در مناطق تحت کنترل اقلیم کردستان عراق کشته شد. وزارت کشور عراق اعلام کرد که در حمله‌ای که تجمع اعضای داعش در شهرستان القائم در غرب استان الانبار هدف قرار داد، 60 داعشی کشته شدند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-١٢-١٣٩٣, ١٧:٢١

   

پر مبحث ترین ها