سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سی ان ان مطرح کرد

یمن در آستانه فاجعه غیرنظامی

نزدیک به دو هفته است که بمب افکن های سعودی مواضع حوثی ها در یمن را هدف قرار داده اند اما این حملات تاکنون نه عقب نشینی آنها را به دنبال داشته و نه صلحی ایجاد کرده است.


به گزارش فرارو به نقل سی ان ان، ناآرامی های یمن با سرعت به سمت تبدیل شدن به یک فاجعه برای مردم و آینده این کشور می رود. در حالی که بخشی از یمنی ها در حال مقابله با این حملات هستند، برخی دیگر از مردم آنقدر ناامید شده اند که از طریق دریا به سومالی گریخته اند.

آیا حوثی ها می توانند در مقابل آتش افروزی عربستان مقاومت کنند؟

تاکنون که توانسته اند. «عملیات طوفان اراده» به سرکردگی عربستان هنوز نتیجه ای قاطع نداشته است. بسیاری از این حملات هوایی، مواضع حوثی ها در بندر عدن و اطراف آن را هدف قرار داده است. ضمن اینکه عربستان به کمیته های مردمی و برخی واحدهای نظامی متخاصم علیه حوثی ها کمک می رساند و امیدوار است طی چند روز آینده کنترل بخش عمده این شهر بدست آنها بیافتد.

مقامات عربستان مدعی هستند که حملات هوایی در دیگر نقاط یمن نیز باعث تضعیف زیرساخت های نظامی حوثی ها، به خصوص ساختمان های اصلی در صنعا شده است. نیروی هوایی عربستان با حمایت دیگر کشورهای عرب، کنترل آسمان یمن را به دست گرفته اما درگیری ها در یمن، لیبی و دیگر مناطق نشان داده که حملات هوایی بدون مداخله زمینی، به ندرت موفقیت آمیز هستند.

با این حال وزیر دفاع پاکستان روز دوشنبه گفت که ریاض از این کشور درخواست هواپیما، کشتی های جنگی و نیروهای زمینی کرده و این مسئله نشان می دهد که ائتلاف سعودی ها علیه یمن هنوز تا برخورداری از دست بالا در این درگیری ها، فاصله دارد.

آیا عربستان دست به حمله زمینی می زند؟

عادل الجبیر، نماینده عربستان در واشنگتن تاکید کرد که دارای نیروهای رسمی در عدن نیستند. وی در پاسخ به سوالی در مورد احتمال حضور زمینی گسترده تر در یمن گفت: «هیچ گزینه ای را کنار نگذاشته ایم اما فکر نمی کنم که هنوز به این مرحله رسیده باشیم.»

اما این احتمال وجود دارد که عربستان همین حال هم نیروهای زمینی در یمن داشته باشد چراکه به گفته منابع سعودی، نیروهای ویژه غیرنظامی سعودی در عدن به جریان انتقال تسلیحات و دیگر کالاها کمک می کنند. این منبع آگاه به سی ان ان گفت که نیروهای ویژه عربستان علیه واحدهای حوثی در تنگه باب المندب در حال جنگ هستند.

یک حمله زمینی هماهنگ برای پیشروی در خاک یمن، خطرناک خواهد بود. امروز حوثی ها از دانش محلی در مورد بخش های کوهستانی شمال این کشور دارند و این در حالی است که اگر عربستان بخواهد پایتخت یمن را مورد تهدید قرار دهد، باید به این منطقه نفوذ کند. ضمن اینکه حوثی ها پس از حضور در شش جنگ علیه علی عبدالله صالح، رئیس جمهور سابق این کشور، دارای تجربه جنگ هم هستند.

به عقیده برخی ناظران اگر نیروهای حوثی یا همان انصارالله موفق به تصرف عدن شوند و بتوانند کنترل خود بر پایتخت و همچنین شهر تعز را حفظ کنند، ائتلاف اعراب گزینه ای جز استفاده از نیروی زمینی نخواهد داشت.

شهروندان یمنی بدون قدرت، آب و غذا

پایان هفته گذشته بوده که 16 میلیون یمنی که در مناطق تحت کنترل حوثی ها زندگی می کنند، بدون برق ماندند. کمیته بین المللی صلیب سرخ که سعی می کند کمک های هوایی به این مردم برساند می گوید «بیمارستان ها و کلینیک هایی که با موجی از زخمی ها روبرو هستند، با کمبود تجهیزات پزشکی و دارو مواجه شده اند.»

حتی پیش از تشدید درگیری ها در یمن، مردم این کشور با روزی هفت دلار زندگی می گذراندند و این در حالی است که مردم عربستان در همسایگی آنها، روزانه 86 دلار خرج می کنند.

صندوق کودکان سازمان ملل برآورد کرده که طی دو هفته گذشته 100 هزار نفر در سراسر یمن آواره شده اند و بر اساس گزارش سازمان امدادرسان اوکسفام (Oxfam)، بیش از 10 میلیون یمنی غذای کافی برای خوردن ندارند و از این میان 850 هزار کودک دچار سوءتغذیه هستند. بیش از 13 میلیون نفر هیچ دسترسی به آب تمیز ندارند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-٠١-١٣٩۴, ١٠:۴۴

   

پر مبحث ترین ها