سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عملیات بزرگ آزاد سازی الانبار آغاز شد

فرمانده عملیات الانبار از شروع عملیات آزاد سازی الانبار از تروریست های تکفیری داعش و عزم راسخ این نیروها برای آزاد سازی این استان غربی عراق خبر داد.

به گزارش پایگاه النهرین، قاسم المحمدی فرمانده عملیات الانبار از شروع عملیات آزاد سازی الانبار خبر داد و افزود: در این عملیات نیروهای مردمی و امنیتی و عشایری در این عملیات مشارکت دارند. این عملیات از منطقه السجاریه آغاز شده است و تا آزاد سازی کامل استان الانبار ادامه خواهد یافت. وی افزود: نیروهای امنیتی مصمم به بیرون کردن تروریست ها از الانبار و تخلیه آن از داعش هستند. شبکه خبری المیادین اعلام کرد که نیروهای امنیتی و عشایر عراق دو منطقه در شرق الرمادی را در چارچوب علمیات بزرگ الانبار آزاد کردند.

صباح کرحوت رئیس شورای استان الانبار اعلام کرد: عملیات آزاد سازی همه شهرها و مناطق الانبار امروز از منطقه السجاریه درشرق الرمادی آغاز شده است. و نام این عملیات، عملیات بزرگ آزادسازی الانبار است. وی افزود: در این عملیات نیروهای امنیتی شامل ارتش ، پلیس ، واکنش سریع، مبارزه با تروریسم، عشایر الانبار با حمایت هوایی بین المللی و عراقی مشارکت دارند. بیش از 10 هزار نفر از عشایر در این عملیات مشارکت دارند. تاکنون پیشروی های خوبی به دست آمده است.‎

آغاز مسلح کردن 10 هزار جنگجوی عشایر برای آزادی الانبار

عذال الفهداوی عضو شورای استان الانبار روز چهارشنبه اعلام کرد: کار مسلح کردن 10 هزار جنگجوی عشایر برای مشارکت با نیروهای امنیتی در آزادسازی استان الانبار از دست گروه تروریستی داعش آغاز شده است. وی افزود: ارتش عراق در پایگاه الحبانیه امروز کار مسلح کردن 10 هزار جنگجوی عشایر را در قالب نیروهای داوطلب مردمی استان الانبار برای مشارکت آنها با نیروهای امنیتی در آزادسازی این استان آغاز کرده است. ارتش آنها را به سلاح های سبک و نیمه سنگین، مهمات و سایر تجهیزات مجهز می کند.

الفهداوی گفت: عملیات مسلح کردن آنها در پایگاه الحبانیه در 30 کیلومتری شرق شهر رمادی مرکز استان الانبار صورت می گیرد. این امر بعد از تشکیل کمیته ای مشترک از شوراهای مناطق و نواحی و فرماندهان امنیتی زیر نظر شورای استان الانبار انجام می شود.

عید عماش رئیس کمیسیون فرهنگی و رسانه ای شورای استان الانبار ششم ماه آوریل جاری فاش کرد: حیدر العبادی نخست وزیر عراق صهیب الراوی استاندار الانبار را مامور قرارداد خرید سلاح و تجهیزات برای جنگجویان عشایر کرده است. وی افزود: دولت محلی الانبار در انتظار موافقت شورای امنیت ملی با این ماموریت  است. صهیب الراوی استاندار الانبار هفتم ماه آوریل جاری گفت: عشایر منطقه عامریه شهر الفلوجه آماده هستند تا در کنار نیروهای امنیتی استان الانبار را آزاد و آوارگان را به مناطق سکونت خود بازگردانند.

کریم النوری سخنگوی نیروهای مردمی اعلام کرد: حیدر العبادی تاکنون درباره عدم مشارکت نیروهای مردمی در نبرد آزاد سازی موصل دستوری نداده است. نیروهای مردمی به اظهارات و مواضع مطرح شده از سوی برخی مسئولان توجهی ندارد زیرا فقط العبادی دستور تحرکات نیروهای مردمی را می دهد.

 کشف دو گور جمعی در کاخ های صدام در تکریت

حیدر مجید سخنگوی اتاق عملیات نخست وزیری عراق از کشف دو گور جمعی در داخل یکی از کاخ های صدام معدوم در تکریت خبر داد و افزود: تروریست های داعش از کاخ ها برای شکنجه و قتل استفاده می کردند.تاکنون 13 گور جمعی کشف شده است که 10 گور داخل کاخ صدام معدوم و سه گور دیگر خارج از آن بوده است.

 تلاش برای آزادی یک منطقه استراتژیک

عدی الخدران از فرماندهان نیروهای مردمی از هلاکت 30 داعشی در مناطق شمالی سلسله جبال حمرین خبر داد و بیان کرد: نیروهای امنیتی و مردمی در آستانه پاکسازی کامل سلسله جبال حمرین بوده است و فقط 2 کیلومتر در منطقه تحت اشغال داعش است.

وی افزود: مناطق سلسله جبال حمرین از مراکز استراتژیک مهم در نزدیکی منطقه الفتحه که مثلث ارتباطی میان تکریت-بیجی و الحویجه است محسوب می شود و تسلط بر این سلسله جبال مانع از فرار داعشی ها به مناطق دیگر خواهد شد.

عملیات علیه داعش در شرق بیجی

خالد الخزرجی رئیس کمیته امنیتی استان صلاح الدین اعلام کرد: نیروهای امنیتی طی عملیاتی در منطقه مجاور رود دجله در شرق بیجی تعدادی از داعشی ها را به هلاکت رساندند. عملیات کنونی با هدف نابودی داعش است به ویژه که داعشی ها در حال فروپاشی هستند و عملیات دقیق ضد آنها ادامه دارد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-٠١-١٣٩۴, ١٧:٣۴

   

پر مبحث ترین ها