سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اشاره رهبر انقلاب به کدام مقام سعودی بود؟

انتصاب یک فرد 30 ساله بدون هیچ سابقه اجرایی و نظامی به عنوان وزیر دفاع در عربستان سعودی در حالی صورت گرفت که این کشور به داشتن مسئولان و مقامات مسن دارای تجربیات چند دهه در هر سمت مشهور است.

مقام معظم رهبری در سخنرانی روز پنجشنبه خود ضمن انتقاد شدید از حمله نظامی عربستان سعودی به یمن گفتند: ما با سعودی‌ها در مسائل گوناگون سیاسی اختلافات متعددی داریم اما همیشه می‌گفتیم‌ که آنها در سیاست خارجی متانت و وقار نشان می‌دهند اما چند جوان بی‌تجربه امور آن کشور را در دست گرفته و دارند جنبه توحش را بر جنبه متانت و ظاهرسازی غلبه می‌دهند که این کار قطعا به ضررشان تمام خواهد شد.

 

به گزارش «عصر ایران»، با نگاهی به کابینه عربستان سعودی به نظر می‌رسد یکی از مقامات مورد اشاره رهبری، وزیر دفاع جدید عربستان سعودی باشد.

شاهزاده محمد بن سلمان (پسر ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی) پس از درگذشت ملک عبدالله و آغاز به کار ملک سلمان پادشاه جدید در 3 بهمن گذشته، به عنوان وزیر دفاع جدید منصوب شد و آغاز به کار کرد.

او هم‌زمان با سمت وزارت دفاع، عهده‌دار مسؤولیت های دیگری از جمله ریاست دفتر پادشاه و مشاور ویژه پادشاه شد.

این انتصاب با تعجب و شگفتی بسیاری از تحلیلگران مسائل عربستان سعودی و مقامات ارشد این کشور روبه‌رو شد زیرا وزیر دفاع جدید هیچ سابقه اجرایی یا نظامی در کارنامه خود ندارد و همه سوابق وی محدود به مشاور و رئیس دفتری پدرش در سمت‌های مختلف اوست.

محمد بن سلمان متولد 1985 میلادی (30 ساله) و دارای مدرک تحصیلی لیسانس از دانشگاه ملک‌سعود ریاض است.

در حمله نظامی اخیر به یمن نیز محمد بن سلمان یکی از نقش‌های اصلی را بازی می‌کرد.

وی چند روز قبل از آغاز حملات، به مرز جنوبی عربستان سعودی با یمن رفت و از نظامیان سعودی مستقر در مرز یمن بازدید کرد.

به هنگام اعلام رسمی حمله نظامی به یمن در صبح روز 6 فروردین نیز رسانه‌های سعودی عکسی از محمد بن سلمان منتشر کردند که در اتاق کارش مشغول هماهنگی‌های حمله نظامی بود.

انتصاب یک فرد 30 ساله بدون هیچ سابقه اجرایی و نظامی به عنوان وزیر دفاع در عربستان سعودی در حالی صورت گرفت که این کشور به داشتن مسئولان و مقامات مسن دارای تجربیات چند دهه در هر سمت مشهور است. به عنوان مثال سعود الفیصل در سن 75 سالگی از 40 سال پیش به عنوان وزیر خارجه سعودی منصوب شد و همچنان در این سمت مشغول به کار است.

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠١-١٣٩۴, ١٩:٣۵

   

پر مبحث ترین ها