سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

گزارش خبرگزاری فرانسه از رکورد ثبت نام‌کنندگان انتخابات مجلس

بروز شده : ۵-١٠-١٣٩۴, ١٩:٣٧    نسخه چاپی    
بیش از 12 هزار نفر برای شرکت در انتخابات پارلمانی ایران که در ماه فوریه (اسفند) برگزار خواهد شد ثبت نام کرده اند. این بیشترین تعداد ثبت نام کنندگان برای حضور در این انتخابات از ابتدای انقلاب ایران در سال 1979 است.


به گزارش نامه نیوز، خبرگزاری فرانسه در گزارشی به ثبت نام نامزدهای شرکت در انتخابات مجلس ایران پرداخته و با رکورد خواندن تعداد ثبت نام کنندگان در این دوره، نوشت: تعداد افرادی که تا روز جمعه برای حضور در انتخابات پارلمانی ایران ثبت نام کرده اند در مقایسه با انتخابات سال 2012 باافزایش 70 درصدی همراه بود.

این گزارش در ادامه می نویسد: زنان نیز 11 درصد از ثبت نام کنندگان نمایندگی پارلمان ایران برای تصاحب 290 کرسی مجلس اینده این کشور را تشکیل می دهند. این در حالی است که در انتخابات گذشته زنان نامزد 8 درصد از ثبت نام کنندگان را تشکیل می دادند.

بر این اساس، نسبت نامزدهای ثبت نام کننده زیر 50 سال نیز از 67 درصد به 73 درصد افزایش داشته است.

خبرگزاری فرانسه در ادامه نوشت: انتظار می رود که تعداد نامزدهای ثبت نام کننده برای حضور در رقابت های انتخابات مجلس ایران پس از بررسی صلاحیت آنها از سوی شورای نگهبان با کاهش مواجه شود. لیست نهایی تایید صلاحیت شدگان 9 فوریه منتشر خواهد شد.

انتخابات پارلمانی ایران همزمان با انتخابات خبرگان برگزار می شود.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران که در سال 2013 و با وعده آزادی های بیشتر سیاسی و اجتماعی به قدرت رسید تا اندازه زیادی نیمه نخست از دوران چهارساله ریاست جمهوری خود را به مذاکرات هسته ای اختصاص داد. انتظار می رود که با اجرای توافق هسته ای تحریم های اقتصادی ایران در قبال کنترل برنامه هسته ای ایران برداشته شوند.

روحانی که رقابت های انتخابات ریاست جمهوری سال 2017 را پیش رو دارد در نظر دارد زمان باقی مانده را به بهبد وضعیت اقتصادی و اصلاحات اجتماعی اختصاص دهد.

برای رسیدن به این هدف، روحانی امیدوار است که حمایت اغلب نمایندگان مجلس آینده این کشور را در اختیار بگیرد.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-١٠-١٣٩۴, ١٩:٣٧

   

پر مبحث ترین ها