سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

در ریاض چه می‌گذرد؛

نگرانی سلمان از آینده محمد

شاه سعودی که حال جسمی اش روز به روز وخیم تر می شود، به شدت نگران آینده فرزندش محمد و طغیان شاهزاده های ناراضی دربار علیه اوست.

 از سویی برخی علمای دربار نیز با حضور بن سلمان در قدرت مخالفند. به گزارش خبرگزاری مهر، ملک سلمان هم اکنون وضعیت جسمی خوبی ندارد. حتی برخی منابع اعلام کرده اند که پادشاه عربستان قدرت تکلم خود را از دست داده و قدرت حرکت کردن را نیز به سادگی ندارد. در چنین وضعیتی منازعه بر سر جانشینی پادشاه وارد فاز تازه ای شده است.

در این میان؛ منازعه اصلی میان «محمد بن سلمان» و «محمد بن نایف» در گرفته و گرچه بن نایف ولیعهد پادشاه محسوب می شود اما قدرت بن سلمان در برهه فعلی از وی بیشتر است.

پسر پادشاه سعودی برای جانشینی پدر و تبدیل شدن به نخستین پادشاه عربستان از نسل دوم فرزندان عبدالعزیز از هیچ گونه تلاشی فروگذار نکرده است. او یارگیری های گسترده ای در دربار سعودی صورت داده و بسیاری از شاهزادگان را در این مسیر با خود همراه ساخته است.

در مقابل، محمد بن نایف نیز همین مسیر را طی کرده و به برخی علمای دربار سعودی و شاهزادگان ناراضی در خصوص ایجاد تغییر در وضعیت آینده آنها وعده هایی داده است. در چنین موقعیتی، این دو در جدالی سخت با یکدیگر بر سر جانشینی پادشاه به سر می برند.

فراتر از آنچه ذکر شد، ملک سلمان هم اکنون به شدت نگران وضعیت آینده فرزندش پس از مرگ خود است. اصلی ترین نگرانی پادشاه سعودی به عدم تبعیت بسیاری از شاهزاده ها از محمد باز می گردد و چنانچه برخی منابع آگاه به خبرگزاری مهر خبر داده اند طی یک هفته اخیر ملک سلمان سلسله جلسات فوق العاده ای را با مشاوران خود برگزار کرده و خواستار مشخص شدن تکلیف دربار پس از مرگ خود شده است.

لازم به ذکر است که نام محمد بن سلمان با جنگ یمن و شکست در آن گره خورده و در مقابل، نام محمد بن نایف نیز با دیکتاتوری آل سعود در داخل مرزهای عربستان و خطاهای راهبردی چون اعدام شیخ نمر(ره) عجین شده است. از این رو هر یک از این افراد که در آینده بر سر کار بیایند، نماد شکست و سقوط آل سعود محسوب خواهند شد. موضوعی که نشانه های آن از اکنون قابل رصد است.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-١٠-١٣٩۴, ١٩:٣٨

   

پر مبحث ترین ها