سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پاداش 50 میلیونی ریاض برای قطع رابطه با ایران

رویترز از سندی خبر می دهد که سومالی در قبال وعده 50 میلیون دلاری عربستان روابط با ایران را قطع کرد.


سندی که رویترز مشاهده کرده است، نشان می دهد سومالی این ماه در همان روزی که اعلام کرد روابطش را با ایران قطع می کند،‌ 50 میلیون دلار کمک از عربستان سعودی که ریاض پیشتر وعده آن را به موگادیشو داده بود، دریافت کرد.
دولت سومالی، که این وعده را تایید یا رد نکرد، اعلام کرده است هیچ ارتباطی بین حمایت مالی سعودی و تصمیم دیپلماتیک موگادیشو برای قطع روابط با ایران وجود ندارد.

وزارت امور خارجه عربستان سعودی به درخواست ها برای اظهار نظر پاسخ نداد.
با این حال، دیپلمات ها اعلام کردند این جدیدترین نشانه حمایت های مالی عربستان سعودی در منطقه علیه ایران است.
یک دیپلمات گفت :«‌ سعودی ها در حال حاضر موفق شده اند از طریق کمک های مالی و بحث عدم مداخله، کشورها را با خود متحد کنند ».
یک سند از سفارت سعودی در نایروبی به سفارت سومالی در پایتخت کنیا ، نشان داد عربستان سعودی پرداخت 20 میلیون دلار برای حمایت بودجه ای و 30 میلیون دلار دیگر برای سرمایه گذاری در سومالی را متعهد شده بود.
بر اساس این سند به تاریخ هفتم ژانویه،‌ همان روزی که سومالی روابط خود را با ایران قطع کرد،‌ این وجوه از صندوق توسعه سعودی عرضه می شود.
سومالی با این ادعا که تهران در امور سومالی دخالت کرده و امنیت ملی این کشور را تهدید کرده است، روابطش را با ایران قطع کرد.
محمد عدن ابراهیم وزیر دارایی سومالی از اظهار نظر در خصوص این وعده ها خودداری کرد، اما گفت هر گونه کمک مالی عربستان سعودی با موضع موگایشو علیه ایران مرتبط نیست.
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، این وزیر سومالی به رویترز گفت :« روابط ما با عربستان سعودی دیرینه است و چیزی نیست که تازه آغاز شده باشد ».

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-١٠-١٣٩۴, ٠٢:٣۶

   

پر مبحث ترین ها