سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

«سه‌شنبه بزرگ» آمد/ آمریکایی‌ها امروز پای صندوق می‌روند

امروز در آمریکا موسوم به "سه‌شنبه بزرگ" یا "Super Tuesday" است که در آن 15 ایالت و منطقه هم‌زمان به کاندیداهای دموکرات و جمهوری‌خواه انتخابات ریاست جمهوری رای می‌دهند.

امروز اول مارس در آمریکا موسوم به "سه‌شنبه بزرگ" یا "Super Tuesday" است که در آن 15 ایالت و منطقه هم‌زمان به کاندیداهای دموکرات و جمهوری‌خواه انتخابات ریاست جمهوری رای می‌دهند و از این نظر رقابتهای مقدماتی جنبه‌ای ملی پیدا می‌کنند و اغلب لحظه سقوط یا پرواز برای کاندیداهاست.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از خبرگزاری ایسنا تاکنون در چند ایالت آمریکا از جمله آیووا، نوادا و کارولینا انتخابات مقدماتی داخلی احزاب دموکرات و جمهوری‌خواه برای تعیین نامزد نهایی انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده و از دموکرات‌ها هیلاری کلینتون و از جمهوری‌خواهان دونالد ترامپ از رقبای خود پیشی گرفته‌اند. با این حال انتخابات امروز که در 15 ایالت و منطقه به طور هم‌زمان و در یک روز برگزار می‌شود می‌تواند تعیین کننده کاندیدای نهایی دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر آتی باشد.

در همین حال سخنان و موضع‌گیری‌های جنجالی ترامپ در میان جمهوری‌خواهان باعث تفرقه افکنی در این حزب شده است. در تازه‌ترین مورد بن ساس، سناتور جمهوری‌خواه از ایالت نبراسکا گفته است که او از دونالد ترامپ، پیشتاز کسب نامزدی این حزب در انتخابات ریاست جمهوری که پاییز برگزار خواهد شد، حمایت نخواهد کرد.

او گفت که از شرایط موجود "کلافه و غمگین" است و در صورت پیروزی ترامپ در مرحله مقدماتی در جستجوی گزینه سومی برخواهد آمد.

ترامپ در رای گیری‌های مقدماتی تاکنون در سه ایالت از چهار ایالت برنده شده است، اما در عین حال حزب جمهوری خواه را دچار شکافی جدی کرده است.

این میلیاردر اهل نیویورک در تقریبا همه نظرسنجی‌های انجام شده در ۱۱ ایالتی که روز سه شنبه رای گیری خواهند کرد پیشتاز است.

سناتور ساس در نامه‌ای سرگشاده در فیسبوک نوشت:‌ "اگر دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوری خواه شود، انتظار من این است که در جستجوی نامزد سومی برآیم - یک گزینه محافظه کار، یک پیرو قانون اساسی."

او ادامه داد:‌ "آقای ترامپ بی امان بر شکاف انداختن میان آمریکایی‌ها، و به زیر کشیدن به جای ساختن دوباره این ملت کبیر، تمرکز دارد."

به گزارش بی.بی.سی ساس محافظه کاری است که در تی پارتی ریشه دارد و به تشکیلات رسمی حزب جمهوری خواه نزدیک نیست. او هنوز هیچ کدام از رقبای ترامپ را تایید نکرده است هرچند به نفع سناتور مارکو روبیو و سناتور تد کروز هر دو مبارزه کرده است.

اما حتی تشکیلات رسمی جمهوری خواه هم اشتیاق زیادی به دونالد ترامپ نشان نداده است. ترامپ سابقه فعالیت سیاسی یا مقام دولتی ندارد.

او با اظهارات جنجال آفرین مثل ساختن دیواری در مرز مکزیک یا تلاش برای جلوگیری از سفر مسلمانان به آمریکا شکاف زیادی نه فقط در میان جمهوری خواهان بلکه جامعه آمریکا ایجاد کرده است.

اما بسیاری از هوادارانش می‌گویند جذب "اصالت" او می‌شوند و معتقدند که موفقیت ترامپ در کسب و کار او را در موقعیتی مناسب برای دگرگون کردن اقتصاد آمریکا و کمک به ایمن کردن مرزها قرار می‌دهد.

ترامپ روز جمعه از حمایت کریس کریستی، فرماندار نیوجرسی که خود کاندیدای میدان رقابت جمهوری خواهان بود اما کناره گرفت، برخوردار شد.

بعد از آن سناتور جف سشنز، سناتور آلاباما روز یکشنبه بر کاندیداتوری او مهر تایید زد. او اولین سناتوری بود که چنین می‌کرد.

بحث نژادپرستی

در تازه‌ترین نزاع، حمایت یک رهبر گروه نژادپرستی کوکلاکس کلان‌ها از ترامپ جنجال تازه‌ای آفریده. ترامپ به خاطر محکوم نکردن این گروه مورد حمله قرار گرفته است.

او روز یکشنبه در مصاحبه ای با سی ان ان در مورد این نژادپرست به نام دیوید دوک گفته بود:‌ "من چیزی در مورد دیوید دوک نمی‌دانم."

خودداری او از محکوم کردن دیود دوک، انتقاد رقبای ترامپ را به دنبال داشت.

سناتور کروز گفت که این حادثه "واقعا غم انگیز" است و گفت "همه باید اتفاق نظر داشته باشند که نژادپرستی غلط است و کوکلاکس کلان یک گروه هولناک است."

سناتور روبیو هم در تجمعی در ویرجینیا گفت خودداری ترامپ از محکوم کردن دیوید دوک "او را غیرقابل انتخاب" می‌کند.

او به هوادارانش گفت:‌ "ما نمی‌توانیم حزبی باشیم که از محکوم کردن نژادپرستان سفیدپوست و کوکلاکس کلان‌ها خودداری می‌کند."

برنی سندرز، کاندیدای دموکرات‌ها هم در توییتی نوشت‌: "فردی که جای اولین رئیس جمهور سیاهپوست آمریکا را خواهد گرفت نباید و نمی‌تواند آدمی باشد که نفرت آفرینی می‌کند و کوکلاکس کلان‌ها را محکوم نمی‌کند."

هیلاری کلینتون رقیب سندرز بعد همین توییت را منتشر کرد.

خانم کلینتون روز شنبه در کارولینای جنوبی سومین پیروزی ایالتی خود را در مرحله مقدماتی ثبت کرد.

او در سخنرانی پیروزی خود در انتقادی از شعار انتخاباتی ترامپ (make America great again) گفت:‌ "برخلاف آنچه می‌شنوید، نیازی نیست که دوباره به آمریکا بزرگی ببخشیم، چون هرگز چیزی از بزرگی آمریکا کم نشده بود."

کارزار انتخاباتی جمهوری خواهان که یک ماه پیش ۱۲ رقیب داشت هم اکنون شاهد رقابت ۵ نفر است.

ترامپ چهارشنبه پیش در نوادا برنده شد و تحلیلگران می‌گویند به تدریج کاندیدای بلامنازعی به نظر می‌رسد.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-١٢-١٣٩۴, ١٠:٠٣

   

پر مبحث ترین ها