سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پایان همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی  تاجیکستان

بروز شده : ٣-٠٣-١٣٩۵, ١٧:١٨    نسخه چاپی    
 اسفندیار آدینه- مردم تاجیکستان، کشوری با جمعیت غالبا مسلمان و یکی از فقیرترین جماهیر سابق شوروی در آسیای میانه، در همه‌پرسی‌ای شرکت کردند که ممکن است زمینه را برای حکومت مادام العمر امامعلی رحمان، رئیس جمهوری این کشور فراهم کند.

آقای رحمان پنج ماه قبل با تصویب قانونی خود را "اساس گذار صلح و وحدت و پیشوای ملت" اعلام کرد.

اصلاحات پیشنهادی قانون اساسی در صورت تایید رای‌دهندگان، این امکان را فراهم می‌کند که آقای رحمان به عنوان "پیشوای ملت" از حق استثنایی برای شرکت در انتخاباتهای بعدی ریاست جمهوری تا آخر عمر برخردار شود.

بر اساس این اصلاحات که کاهش سن نامزدی برای ریاست جمهوری را نیز در مد نظر دارد، همچنین رستم امامعلی، پسر بزرگ آقای رحمان، می‌تواند در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰، زمان پایان دوره ریاست کنونی پدرش، خود نامزد کند.

از دیگر اصلاحات پیشنهادی ممنوعیت حزب مذهبی و ملی‌گرا در تاجیکستان است. فعالیت حزب نهضت اسلامی که از زمان امضای توافقنامه صلح در سال ۱۹۹۷ رسمی بود و عمده ترین حزب مخالف دولت محسوب می‌شد، به دنبال ناآرامیهای شهریورماه گذشته در حوالی شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، ممنوع شد.

ساعتی قبل از پایان رای‌گیری، کمیسیون مرکزی انتخابات و همه‌پرسی تاجیکستان اعلام کرد که تا ساعت ۱۸ روز یکشنبه حدود ۹۰ درصد از واجدان شرایط، آرای خود را به صندوق‌ها ریخته‌اند.

این در حالی است که به گفته خبرنگاران محلی، حضور مردم در مراکز عمده رای‌گیری در شهر دوشنبه، پایتخت، بغایت کمرنگ بوده است. برخی از منتقدان دولت در ارقامی که این کمیسیون اعلام کرده ابراز تردید کرده‌اند.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-٠٣-١٣٩۵, ١٧:١٨

   

پر مبحث ترین ها