سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اردوغان تلویحا مخالفانش را به تلاش برای کودتا متهم کرد

بروز شده : ٩-٠٣-١٣٩۵, ١١:۵۶    نسخه چاپی    
رئیس جمهور ترکیه با متهم کردن مخالفان خود به تلاش برای به راه انداختن یک کودتای دیگر، تاکید کرد، با گذشت 56 سال همچنان تاثیرات و پیامدهای کودتای سال 1960 میلادی احساس می‌شود.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه گفت: متاسفانه تاثیرات سیستم نظارتی و حفاظتی که به دنبال کودتای 27 مه 1960 میلادی ایجاد شد، همچنان ادامه دارد.

وی حزب اپوزیسیون "مردم جمهوری خواه" را به تلاش برای جلب قدرت‌های بیشتر برای "قدرتمندان" ترکیه مشابه با همان سیستم سرپرستی و حفاظتی گذشته متهم می‌کند.

اردوغان گفت: حزب اپوزیسیون "مردم جمهوری خواه" هیچ طرحی را برای قانون اساسی جدید پیشنهاد نمی‌کند و در تلاش است تا با گفتن اینکه خون محکم‌ترین و واقعی‌ترین سند محسوب می‌شود، مردم ترکیه را تهدید کند.

در 27مه سال 1960 میلادی گروهی از افسران ارتش ترکیه گروه‌هایی را سازماندهی کردند و مسئولیت نهادهای غیرنظامی و نظامی کلیدی این کشور را برعهده گرفتند.

اردوغان گفت: اگرچه 56 سال از زمان نخستین کودتا در تاریخ ترکیه می‌گذرد اما "عادت کودتا" همچنان در حزب اپوزیسیون "مردم جمهوری خواه" به قوت خود باقی مانده است.

وی افزود: بدون توجه به اینکه حزب اپوزیسیون مردم جمهوری خواه تغییر نخواهد کرد، باید گفت که مردم و کشور ما تغییر گسترده‌ای را سپری کرده‌اند که این حزب از آن مطلع نیست. ترکیه دیگر آن راهی را که در دهه 1960 طی کرد نمی‌پیماید.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-٠٣-١٣٩۵, ١١:۵۶

   

پر مبحث ترین ها