سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تشییع با شکوه پیکر آیت الله موسوی اردبیلی

وداع با یار صدیق امام

بروز شده : ۵-٠٩-١٣٩۵, ١٧:٣٠    نسخه چاپی    
پس از نماز، پیکر مطهر آیت الله موسوی اردبیلی(ره) در محل مسجد بالاسر حرم کریمه اهل بیت(ع) و در کنار قبر آیت الله شهید مطهری و علامه طباطبایی قرار گرفت تا به خاک سپرده شود و به در کنار دیگر یاران انقلاب و مراجع شیعه آرام گیرد.

سعید عباسی/ پس از آنکه خبر ناگوار رحلت آیت الله موسوی اردبیلی(ره) از مراجع عظام تقلید منتشر شد، پیش از همه، شهر قم در سوگ و ماتم فرو رفت. او که پس از رحلت امام خمینی(ره) به قم بازگشت ودر کوچه ممتاز قم سکونت گزید تا روز دوشنبه اول آذر که به عارضه داخلی دچار شدند در همین مکان می‌زیستند و از مردم میزبانی می کردند. خانه و دفتر و حسینیه‌ای که دیگر از امروز خالی از آن روح بلند و ملکوتی است.

با انتقال و ورود پیکر مطهر آیت الله اردبیلی(ره) به بیت ایشان، از روز پنج شنبه خیلی مقلدان و علاقمندان بود که به سوی منزل ایشان شتافتند و به عزاداری در کنار مرجع و مراد خویش پرداختند. به دلیل حجم جمعیت که در حسینیه جا نمی‌شدند و نیز احتمال بارندگی کوچه را مسقف کردند.

در و دیوار حسینیه که از ابتدای ماه محرم و برپایی عزاداری سیدالشهدا (که هرساله با حضور این مرجع تقلید) برگزار می‌شد سیاه پوش کرده بودند.

از دقایق اولیۀ حضور پیکر مطهر آیت الله موسوی اردبیلی(ره) در حسینیه، شخصیت‌های بسیاری به قرائت فاتحه و تسلیت به خانواده ایشان حاضر شدند، همچون مراجع عظام تقلید حضرات آیات: جوادی ‌آملی، سبحانی، نوری همدانی، سید محمدعلی علوی ‌گرگانی، و علمای اعلام: جنتی، مقتدایی، سید محمدجواد علوی ‌بروجردی، محمدجواد فاضل‌لنکرانی، شهرستانی، اعرافی، ری‌شهری، مروی ، بیات زنجانی، سروش محلاتی، به همراه سید‌مهدی صادقی استاندار قم، مرتضی سقائیان‌نژاد شهردار قم .

قاریان و مادحین نیز یکی پس از دیگری به عرض ارادت و ذکر مصیبت می‌پرداختند و گروه گروه طلاب و شاگردان و مقلدان آن مرحوم بودند که وارد حسینیه می‌شدند و بعد از دقایقی جای خود را به دیگران می‌دادند.

روز پنجشنبه نیز جمعی از چهره‌های مختلف سیاسی و دینی مانند زهرا احمدی پور معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری که برای سفری از پیش تعیین شده به قم آمده بود و دیگرانی از شهرهای مختلف، خصوصا اردبیل، ارومیه، تهران، اصفهان و... خود را به بیت ایشان رساندند و با برگزاری مراسم دعای کمیل، شور و حالی دیگر برپا نمودند. و این آخرین دعای کمیلی بود که مردم در کنار مرجع خود قرائت می‌کردند.

آخرین سحرگاه و آخرین ساعات حضور آیت الله اردبیلی(ره) در میان خانواده و دوستان در حالی سپر شدن بود. با طلوع آفتاب صبح جمعه، بار دیگر، جماعتی از مردم جمع شدند. اما این بار برای وداع همیشگی و تشییع تا حرم مطهر حضرت معصومه(س)، که از این پس منزلگاه ابدی و محل قرارهای عاشقانه مریدان و مقلدان با استاد و مرجع خود است.

خیل رجال سیاسی و شخصیت‌های دینی از ساعات اولیه صبح، ترافیکی را ایجاد کرده بودند که کمتر می‌شد چنین جمعی را در یک‌جا یافت. از میان علما و مراجع تقلید باید به آیات: شبیری زنجانی، جوادی آملی، سبحانی، امینی، علوی بروجردی، محقق داماد، گرامی، موسوی تبریزی، خرازی، مقتدایی، فاضل لنکرانی، محمدی گلپایگانی، اعرافی، سعیدی، سید حسن و سید علی خمینی، شهرستانی، سید جواد گلپایگانی، اختری، نورمفیدی، عاملی اشاره کرد.

همچنین حجه الاسلام دکتر حسن روحانی ریاست محترم جمهوری، دکتر علی لاریجانی ریاست محترم مجلس شورای اسلامی، حجه الاسلام محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه، محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهوری، حسین فریدون دستیار ویژه رییس جمهوری، حجه الاسلام مجید انصاری معاون حقوقی رییس جمهور، دکتر حسینعلی امیری معاون پارلمانی رییس جمهور، حجه الاسلام سیدمحمود علوی وزیر اطلاعات، حجه الاسلام مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، سیدحسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، فخرالدين احمدي دانش آشتياني وزیر آموزش و پرورش، حجت الاسلام نمازی مشاور وزیر کشور در امور روحانیون، استانداران قم، اردبیل، تهران، حجه الاسلام دعایی مدیر موسسه اطلاعات، میرحمید میرزاده رییس دانشگاه آزاد اسلامی و محسن هاشمي معاون عمراني دانشگاه آزاد اسلامي نیز از دیگر مسئولینی بودند که در این مراسم شرکت کردند.

طبق آنجه از پیش اعلام شده بود، مراسم تشییع و تدفین پیکر مطهر آیت الله موسوی اردبیلی(ره) روز جمعه ساعت 9 و از مقابل حسینیه ایشان در خیابان صفاییه تا حرم مطهر آغاز شد. انبوه جمعیت در کوچه و خیابان‌ به یکدیگر تسلیت می‌گفتند و پیکر آیت الله اردبیلی(ره) را بدرقه می‌کردند.

دکتر حسن روحانی که به منظور شرکت در این مراسم به قم سفر کرده بود، با حضور در حرم کریمۀ اهل بیت(ع)، بارگاه نورانی حضرت فاطمه معصومه(س) را زیارت کرد و به همراه دکتر لاریحانی رییس مجلس شورای اسلامی جهت حضور در اقامه نماز میت به امامت آیت الله شبیری زنجانی، در صحن امام رضا(ع) حضور پیدا کردند و به همراه جمعیت کثیری که در هوای سرد پاییزی قم گرمابخش این بدرقه با شکوه نماز را اقامه کردند.

پس از نماز، پیکر مطهر آیت الله موسوی اردبیلی(ره) در محل مسجد بالاسر حرم کریمه اهل بیت(ع) و در کنار قبر آیت الله شهید مطهری و علامه طباطبایی قرار گرفت تا به خاک سپرده شود و به در کنار دیگر یاران انقلاب و مراجع شیعه آرام گیرد.

همچنین طبق اعلام قبلی، مراسم ترحیم و بزرگداشتی از سوی حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی جمعه شب، بعد از نماز مغرب و عشاء در مسجد اعظم قم با حضور علما و مسئولان کشوری و لشگری برگزار گردید و شنبه شب نیز، مجلس بزرگداشتی از سوی آیت الله العظمی سیستانی در بیت آیت الله موسوی اردبیلی(ره) برگزار خواهد شد.

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠٩-١٣٩۵, ١٧:٣٠

   

پر مبحث ترین ها