سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله یزدی:

تقویت بصیرت حوزویان در کنار رشد علمی مورد توجه باشد

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: در کنار رشد علمی، تقویت بصیرت حوزویان و تلاش آن ها برای پاسخ گویی به پرسش ها و شبهه های مطرح در جهان امروز بسیار لازم است.

آیت الله محمد یزدی روز پنجشنبه در دومین روز از دهمین اجلاسیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و علمای بلاد در سالن جلسه های مدرسه امام کاظم(ع) قم، افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در دوران دفاع مقدس، حوزه های علمیه در کنار توجه به فعالیت های علمی به کارهای سیاسی و اجتماعی نیز وارد شدند و همین مساله باعث شد عده ای بگویند رشد علمی حوزه های علمیه کم فروغ شده است.

وی ادامه داد: نگاه دقیق به پیشرفت های علمی و پژوهشی حوزه های علمیه از منظر کمی و کیفی در سال های اخیر، این اتهام را از بین می برد.

وی بیان کرد: اگر چه حوزه علمیه می توانست موقعیتی بهتر از این داشته باشد، اما وقتی انسان آثار تولید شده توسط حوزویان را مشاهده می کند به خصوص در حوزه پژوهش و تحقیق پیرامون مسائل جدید، متوجه می شود حوزه های علمیه در بخش تولید علم، جریان طبیعی رشد خود را داشته اند.

آیت الله یزدی گفت: حوزه علمیه با پرورش مراجع و مجتهدان توانمند توانست به بسیاری از سوال های روز جامعه در مسائل مختلف پاسخگو باشد، در حالی که توجه به بسیاری از نیازهای مردم در قبل از انقلاب موضوعیت نداشت.

وی با اشاره به اهمیت توجه به مساله های روز جامعه در پژوهش های حوزویان، افزود: پیشرفت علم و فناوری در بخش های گوناگون همچون پزشکی و مساله هایی که در این رابطه در خصوص پیوند اعضا، فرزند آوری و بسیاری از عرصه های دیگر مطرح می شود، توسط مجتهدان و علمای برجسته حوزه مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته و پاسخ سوال های مردم در این موضوع ها بر اساس مبانی فقهی داده شده است.

وی ادامه داد: بدنه اصلی حوزه را افرادی تلاشگر تشکیل می دهند که به دنبال تقویت سطح علمی خود هستند اما در این میان افراد کمی هم وجود دارند که آنچنان که باید نسبت به این مساله اهتمام لازم را ندارند.

رئیس جامعه مدرسین گفت: حوزه های علمیه باید با پرورش مراجع و فقیهان عالم همچون گذشته برای سوال های مردم در تمامی حوزه ها پاسخ داشته باشند و مسلمانان بتوانند نیازهای فقهی خود را از طریق مراجعه به حوزه ها برطرف کنند.

وی بیان کرد: امروز مساله فقه حکومتی در کنار توجه به مبانی فقه فردی از اهمیت قابل توجهی برخوردار بوده و لازم است حوزه های علمیه وارد عرصه های اجتماعی شوند و برای سوال های مردم در این بخش پاسخ های مناسب ارائه کنند.

وی ادامه داد: حوزه های علمیه از سه رکن مراجع، استادان و طلبه ها تشکیل شده اند و نسلی که امروز در حوزه ها تحصیل می کند نسبت به مساله های روز توجه لازم را دارد، اما متاسفانه در حوزه استادانی هستند که برای پاسخگویی به نیازهای روز جامعه اهتمام لازم را ندارند.

آیت الله یزدی گفت: نسل جوان حوزه بسیار پر انگیزه در مسیر حفظ و تقویت اسلام ناب و انقلاب اسلامی حرکت می کند و باید بر اساس این ظرفیت شرایطی فراهم شود که در حوزه ها در کنار تقویت سطح علمی طلبه ها، راهکارهای اداره جامعه بر اساس مبانی دینی و روش های پاسخگویی به شبهه ها مورد توجه قرار گیرد.

در روز نخست این اجلاسیه، چهار کمیسیون حوزه و روحانیت، نقش و رسالت حوزه انقلابی در تبیین و تحقق اهداف انقلاب، کمیسیون سیاسی و اجتماعی، نقش و رسالت حوزه انقلابی در مواجهه با تحولات و آسیب‌های اجتماعی، کمیسیون فرهنگی و تبلیغی، نقش و رسالت حوزه انقلابی در ارتقاء فرهنگ دینی جامعه و کمیسیون حوزه و بین‌الملل، نقش و رسالت حوزه انقلابی در عرصه بین‌الملل تشکیل جلسه داد.

در روز دوم این اجلاسیه نیز نشست عمومی با حضور اعضای جامعه مدرسین، علمای بلاد و استادان حوزه های علمیه در مدرسه امام کاظم(ع) تشکیل شد و در آن آیات جعفر سبحانی از مراجع تقلید، سید هاشم حسینی بوشهری دبیر دهمین اجلاسیه جامعه مدرسین و علمای بلاد، علیرضا اعرافی مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور و شماری دیگر از علمای برجسته سخنرانی کردند.

نزدیک به 2 هزار تن از علمای بلاد، ائمه جمعه استان‌ها و شهرستان‌ها و نمایندگان ولی فقیه در استان‌های مختلف برای حضور در این اجلاسیه 2 روزه دعوت شده‌ اند.

هم چنین در این اجلاس، آیات احمد جنتی دبیر شورای نگهبان و محمد امامی کاشانی امام جمعه موقت تهران، حجج اسلام والمسلمین محمد محمدی گلپایگانی رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب و علی اکبر ناطق نوری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، استاندار و شهردار قم و نیز شماری از مسئولان کشوری و استانی حضور داشتند. حضور و سخنرانی سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس در این اجلاسیه از نکات قابل توجه آن بود.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠٩-١٣٩۵, ١٠:٣٢

   

پر مبحث ترین ها