سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رییس و چهار عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت وگو با ۱۹دی:

نگاه ویژه به آسیب های اجتماعی در برنامه ششم

شش ماه از دستور اکید مقام معظم رهبری مبنی بر رسیدگی جهت کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی گذشته اما مشخص نیست که آیا مسئولان مربوطه توفیقی در این زمینه داشته اند یا خیر؟.

 

فاطمه محمدی

۱۹دی: رضا رحمانی فضلی وزیر کشور در گزارشی آمار آسیب های اجتماعی را به مجلس دهم ارائه کرد و فقر، بیکاری، اعتیاد و قاچاق مواد مخدر، طلاق و آمار بالای زندانیان را به ترتیب از عوامل اصلی افزایش آسیب های اجتماعی دانست و گفت که رهبری در خصوص آسیب های اجتماعی در شش ماه گذشته سه بار با حضور سران قوا و مسئولان حوزه اجتماعی جلسه داشتند و بیان کردند که اگر تغییرات اجتماعی مدیریت نشود به طورقطع در مقابل آن منفعل خواهیم شد و آسیب های منفی آن را باید بپذیریم.

وی بیان کرد که رهبری اعتیاد و مواد مخدر، حاشیه نشینی، طلاق، بزه کاری ها، رسیدگی مناطق خاص و بحرانی را به ترتیب از اولویت های رسیدگی مسئولان شمردند و در سیاست های کلان برنامه ششم توسعه محورهایی را مشخص کردند که از آن جمله در حوزه مبارزه با موادمخدر و اعتیاد سالانه        پنج درصد باید موفقیت حاصل شود و برای تحقق این امر بر مسئولیت همه قوا در قبال آسیب های اجتماعی تاکید کردند.

حال شش ماه از دستور اکید مقام معظم رهبری گذشته و مناسب است سه قوا نتیجه عملکرد شش ماهه خود را به مردم ارائه می دادند که آیا برنامه مدون و یا کاهش آماری در خصوص آسیب های اجتماعی داشته ایم.

در این راستا با رییس و سه عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به گفت وگو نشستیم که مشروح آن در ذیل می آید.

برای نخستین بار در تاریخ ایران وظایف قانونی مسئولان مشخص می شود

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان این که فرصت طلایی برای دولت بود که در برنامه ششم اهداف را در خصوص کاهش آسیب های اجتماعی در و در جهت تحقق اهداف رهبری معین کند، اظهارداشت: اما دولت برنامه خاصی در برنامه ششم توسعه نداشت و در این راستا کمیسیون اجتماعی جداولی را به این برنامه اضافه کرد.

سلمان خداداری افزود: 18 آیتم به عنوان معضلات اجتماعی به برنامه ششم اضافه شد دولت را موظف کردیم تا پنج موردی که تاکید رهبری بود را در برنامه ششم مورد توجه قرار دهد.

وی اضافه کرد: با این اقدام تکلیف دولت ها در پنج سال برنامه ششم در خصوص مبارزه کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی مشخص و قدم اساسی جهت قانونمند کردن برنامه ها جهت کاهش آسیب های اجتماعی برداشته شد که در کمیسیون تلفیق نیز مصوب شد و اگر در صحن علنی نیز مصوب شود اقدام اساسی و بی نظیری در طول دهه های گذشته انجام خواهد شد زیرا تاکنون تکلیف دولت ها جهت مقابله با آسیب های اجتماعی شخص نبود.

وی ادامه داد: تهیه این جداول نتیجه کار تیمی واقدام اساسی و تاثیرگذار است که نماینده ها، مرکز پژوهش های مجلس، مراکز نظارتی و دولت همه روی آن کار کردند

این منتخب مردم در خانه ملت گفت: برای نخستین بار در تاریخ ایران به صورت شفاف و روشن وظایف در خصوص کاهش آسیب های اجتماعی در قانون مشخص می شود.

وی افزود: زوایایی که خانواده ها را تهدید می کند به عنوان معضل اجتماعی است و نقش دولت ها و دستگاه های مربوطه معلوم می شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا به نقش مجلس نیز پرداخته شده است؟ گفت: بله؛ مجلس نیز باید نظارت دقیق و جلسات مستمر داشته باشد تا این قانون اجرایی شود

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس در پاسخ به این سوال که در گزارش دستگاه های مسئول به رهبری آمارها افزایش یا کاهش داشت؟ گفت: در برخی موضوعات کنترل و در برخی موضوع ها کاهش را شاهد بودیم به نظر من تا پایان سال آمار خوبی از کاهش آسیب های اجتماعی را خواهیم داشت.

وی خاطرنشان کرد: کمیسیون اجتماعی مجلس نقش اساسی در کاهش آسیب های اجتماعی و فعال کردن دستگاه های اجرایی دارد، در شش ماه گذشته بخصوص در پنج مورد اولویت دار که مقام معظم رهبری مشخص کردند راهکارها و اقدامات زیربنایی را داشته است.

وی گفت:‌ شش ماه پیش یک جلسه داشتیم و در آبان ماه هم جلسه ای با حضور رییس مجلس و بنده به عنوان رییس کمیسیون اجتماعی به خدمت رهبری رسیدیم و همه دستگاه های مربوطه گزارش ها را ارائه دادند.

نماینده مردم ملکان در خانه ملت در پاسخ به این سوال که آیا رهبری از روند اقدامات شش ماهه رضایت داشتند؟ عنوان کرد:‌ ایشان در مجموع اعلام رضایت کردند اما به منظور کارآمد و فعال شدن و بهتر عمل کردن در این حوزه رهنمودهایی را بیان کردند که همه مسئولان بایستی برنامه ریزی کنند تا اهداف محقق شود.

وی افزود: بیش از پنج جلسه با 17 دستگاه اجرایی اقدام کننده در خصوص آسیب های اجتماعی از جمله نیروی انتظامی، وزارت تعاون و کار و امور اجتماعی، بهزیستی، کمیته امداد و وزارت اطلاعات که در این امر دخیل هستند جهت نظارت، پیگیری و تعقیب مسئولیت هایی که به عهده آنان گذاشته شده برگزار شد.

وی گفت: گزارش ها و راهکارها و عملکرد و وظایف هر دستگاه مشخص و آسیب های قانونی که مانع رسیدن به اهداف بود شناسایی شد تا اهداف رهبری دنبال شود.

وضعیت آسیب های اجتماعی در کشور اضطراری است

عباس گودرزی نیز با بیان این که وضعیت آسیب های اجتماعی در کشور اضطراری است، ابرازداشت: باید مانند زمان جنگ قرارگاهی برای کاهش آسیب های اجتماعی تشکیل شود و کانونی به صورت جدی راه اندازی شود تا حرکتی رو به جلو را شاهد باشیم.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با نگران خاطری از این که اگر به بحث آسیب های اجتماعی توجه نشود تهدیدی جدی علیه کلیت نظام خواهد بود، اظهارداشت: در نخستین فرصت در کمیسیون اجتماعی مطرح می کنم که نیازمند کارگروه ویژه برای آسیب های اجتماعی در مجلس هستیم که از همه کمیسیون ها در آن حضور داشته باشند زیرا این بحث به همه حوزه ها مرتبط است و همه باید پای کار بایستند و کمیسیون اجتماعی اصل کار باشد.

عضو شورای کارشناسی تحقیق وتفحص مجلس عنوان کرد: واقعیت این است که آسیب های اجتماعی می تواند تهدید جدی برای کشور و نهاد خانواده باشد اما تاکنون آن گونه که شایسته و ضروری است هیچ مجموعه ای در کشور به بحث آسیب های اجتماعی ورود پیدا نکرده است.

وی تصریح کرد:‌ رسیدگی به این مساله به حدی مهم است که مقام معظم رهبری کارگروهی از سران ارشد نظام و نهادها تشکیل می دهد و شخصا ورود پیدا کردند و هرازچندگاهی جلسه می گذارند و گزارش می گیرند.

رییس اسبق شورای اسلامی شهر لرستان با تاکید بر این که مساله آسیب های اجتماعی تک بعدی نیست و یک علت واحد ندارد که مسئولیت کاهش آن را به یک واحد یا دستگاه خاص بسپارند بلکه به همه ابعاد آن باید توجه شود.

بیش از ۳۷ سال جلسه، همایش و سخنرانی دیگر کافی است

در همین ارتباط احمد بیگدلی عضو دیگر کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نیز اظهارداشت: اگر بخواهیم مشکل کشور و جوانان حل شود همان گونه که رهبری بیان فرمودند اقدام و عمل می خواهد.

وی اظهارکرد: بیش از ۳۷ سال جلسه، همایش و سخنرانی دیگر کافی است و هم اکنون افرادی دلسوز باید به میدان اقدام و عمل وارد شوند و مشکلات را ریشه یابی و حل کنند.

بیگدلی گفت: دغدغه اصلی ممکلت ما معضلات اجتماعی است اما عده ای از مسئولان کوتاهی می کنند زیرا به عنوان مثال بایستی در این راستا به روستاییان و شهرهای زیر۲۰ هزار نفر اهمیت داده شود.

وی با تاکید بر این که وظیفه مجلس قانونگذاری و نظارت بر اجرای آن است، عنوان کرد: اگر پس از ۳۷ سال طی شدن از انقلاب هنوز گرفتار مشکلات هستیم شاید ما نماینده ها مقصر هستیم که نسبت به نقش و وظیفه اصلی مان کوتاهی کردیم.

وی خاطرنشان کرد: توصیه مقام معظم رهبری در نخستین دیدار با نماینده های مجلس دهم این بود که به کار و وظیفه اصلی خود که نمایندگی و نظارت بر اجرای قوانین است بپردازید و خود را گرفتار و اسیر حاشیه ها نکنید اما ما کوتاهی کردیم و نظارت کافی از سوی نمایندگان نیست.

وی در خصوص اهمیت کمیسیون اجتماعی نیز گفت:‌ این کمیسیون یکی از بازوهای رفع مشکلات است اما سه قوه باید در کنار هم با حفظ وحدت، انسجام و همدلی و اقدام و عمل معضلات را حل کنند.

بودجه خوبی برای کاهش آسیب های اجتماعی در نظر گرفته شده است

مسعود رضایی نیز در این خصوص گفت: معضلات اجتماعی مشکل خطرناکی است که جامعه ما را تهدید می کند و همت و خرد جمعی را می طلبد که برای بهبود آن قدم مناسبی باید برداشته شود.

منتخب مردم شیراز به اقدامات کمیسیون اجتماعی مجلس در خصوص آسیب های اجتماعی نیز اشاره ای کرد و گفت: در این کمیسیون در مورد مسائلی مانند اعتیاد، طلاق و حاشیه نشینی بحث های زیادی شده و در نهایت حاشیه نشینی شهرها که خود جرم خیز است و مسائل و معضلات اجتماعی فراوانی را پیش می آورد را در اولویت قرار دادیم.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس ادامه داد: جهت کاهش آُسیب های اجتماعی جداولی را تهیه کردیم و اصلاح بودجه جهت اهمیت به جوانان و زنان بی سرپرست و بدسرپرست و آموزش مسکن آنان مطرح شده و بنا بر این شد که با کمک بهزیستی، نیروی انتظامی و قوه قضاییه معتادان ولگرد در سطح شهر جمع آوری و نگهداری شوند و پس از بهبود به جامعه بازگردند.

وی با بیان این که نامناسب بودن اوضاع اقتصادی عملیاتی شدن پیشنهادها و راهکارها را به تعویق می اندازد،‌ ادامه داد: آنچه مدنظر رهبری و دلسوزان نظام است هزینه های زیادی را می طلبد که اگر اعتبارات لازم در این خصوص دیده نشود اجرایی نخواهد شد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس خاطرنشان کرد: بودجه خوبی در برنامه ششم برای کاهش آسیب های اجتماعی در نظر گرفته شده که اگر در صحن علنی تصویب شود می توان قدم های موثری را برداشت.

وی گفت: یکی از اولویت های برنامه ششم رسیدگی به بحث آسیب های اجتماعی است که یک موضوع فرابخشی است و همه باید همت کنند تا کاهش آسیب های اجتماعی را شاهد باشیم.

برای کاهش آسیب های اجتماعی همه دست به دست هم دهیم

روح الله بابایی نیز در همین ارتباط به خبرنگار ۱۹دی گفت: هر لایحه و طرحی که پیرامون معضلات اجتماعی به کمیسیون اجتماعی ارائه شده اعضا با دید مثبت نگاه کردند و به آن رای مثبت دادند و مصمم هستیم که خدمات و کارهایی انجام شود که به نفع جامعه باشد.

این نماینده اصلاح طلب مجلس ادامه داد: به عنوان مثال در خصوص کاهش ساعت کاری زنان، یکسان سازی حقوق و دستمزدها، بیمه رانندگان بین شهری و ماشین های سنگین و لایحه استخدامی شهرداری ها نمایندگان مجلس بویژه کمیسیون اجتماعی با همدلی به آن رای دادند تا طرح یا لایحه به تصویب برسد زیرا هدف این است که کارهای اساسی در کشور انجام شود.

وی به ناسازگاری بیمه گر در این راستا نیز اشاره کرد و گفت: نمی شود این سازمان ها یک بام و دو هوا داشته باشند؛ یک کشور، یک رهبر و یک حکومت داریم و بایستی مجلس، دولت و همه دست به دست هم برای خدمت دهیم تا شاهد کاهش آسیب های اجتماعی باشیم.

با توجه به صحبت های اعضای کمیسیون اجتماعی در برنامه ششم ۱۸ آیتم جهت کاهش آسیب های اجتماعی در برنامه ششم گنجانده شده و برنامه هایی در نظر گرفته شده که جای امیدواری دارد اما باید در نظر داشت که اجرایی شدن آن نیازمند جدیت و هماهنگی همه قوا و مسئولان مربوطه است.

 

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠٩-١٣٩۵, ١٠:٣٢

   

پر مبحث ترین ها