سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رییس و سه عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت وگو با ۱۹دی:

قبح آسیب های اجتماعی نباید ریخته شود

برخی ارائه آمار بالای آسیب های اجتماعی را در شان نظام جمهوری اسلامی ندانسته و معتقدند که ارائه آمار علنی نه تنها سودی نداشت بلکه می تواند بر افزایش آسیب های اجتماعی در جامعه نیز تاثیرگذار باشد و زشتی برخی آسیب ها را از میان ببرد.

 

فاطمه محمدی

برخی کارشناسان و نماینده های مجلس ارائه آمار بالای آسیب های اجتماعی را در شان نظام جمهوری اسلامی ندانسته و معتقدند که ارائه آمار علنی نه تنها سودی نداشت بلکه می تواند بر افزایش آسیب های اجتماعی در جامعه نیز تاثیرگذار باشد و زشتی برخی آسیب ها را از میان ببرد و بهتر بود تا این آمار در اختیار مسئولان و صاحبنظران و برنامه ریزان قرار می گرفت.

 برخی نیز معتقدند که پنهان کاری و ارائه آمارهای غیرواقعی اقدام نادرستی است وسبب بی اعتمادی می شود.

ارائه آمار آسیب های اجتماعی خود یک آسیب بود

در این راستا عباس گودرزی به عنوان مخالف اعلام عمومی آمار آسیب های اجتماعی به خبرنگار ۱۹دی گفت: ارائه آمار آسیب های اجتماعی خود یک آسیب بود؛ متاسفانه به حدی قبح مکروه ترین حلال خداوند را ریختند که عده ای در جامعه جشن طلاق می  گیرند و دعوت نامه چاپ می کنند.

عضو فراکسیون ولایت افزود: ارائه آمار نه تنها مشکل را حل نکرد بلکه بدون راهکار مناسب حتی می تواند بر مشکلات بیافزاید و عده ای برای انجام ناهنجاری های اجتماعی جرات پیدا می کنند.

منتخب نخست مردم بروجرد در مجلس با تاکید بر این که قبح آسیب های اجتماعی نباید ریخته شود، گفت:‌ ارائه آمار، قبح آسیب های اجتماعی را ریخت در صورتی که این آسیب ها درد مشترک جامعه است و نباید قبح زدایی شود.

عضو شورای کارشناسی تحقیق وتفحص مجلس با اشاره به این که موافق انتشار آمار برای عموم جامعه نبودم، عنوان کرد: برای جامعه خوب است که برنامه ریزان مربوطه و مسئولان دلسوز از آمار مطلع و برای مقابله با آسیب ها برنامه ریزی کنند.

وی با بیان این که ضرورت ندارد که آمار همه جا و برای همه بیان شود، تصریح کرد: هر فعل و ترک فعلی باید در جهت حل مشکل باشد ارائه آمار طلاق چه کمکی به حل مشکل کرد؟

علنی کردن آمار، سبب کاهش آسیب ها شد

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نیز در پاسخ به این سوال که اراده آمارهای علنی به همه مردم خوب یا بد بود؟ ابرازداشت: واقعیت این است که کتمان آسیب های اجتماعی دردی را درمان نمی کند باید درد را شناخت و دنبال درمان آن رفت.

سلمان خداداری با بیان این که آمارها حکایت از واقعیت های جامعه ما است، اظهارداشت: اگر ارائه نمی شد برنامه ریزی ها، هشدارها و تاکیدها و دقت و حساسیت مسئولان تا این حد نبود و علنی کردن آمار سبب برنامه ریزی برای کاهش آن شد.

وی با مطرح کردن این که کاهش آسیب های اجتماعی کار فوق العاده ای را می طلبد، ادامه داد: امیدوارم تمام مسئولان از این حالت روتین و روزمرگی خارج و از لاک خود بیرون آیند و برنامه ریزی دقیقی را طراحی و اجرا کنند.

وی اضافه کرد: نه تنها مسئولان، بلکه طبق بیان رهبری وظیفه شرعی و قانونی همگان است تا جهت کاهش آسیب های اجتماعی که می تواند دامن گیر همه خانواده ها باشد تلاش کنند.

آمار باید علنی می شد تا عقب ماندگی ها را جبران شود

مسعود رضایی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نیز در خصوص قبح زدایی ارائه آمار آسیب های اجتماعی اظهارداشت: برداشت ها در این خصوص مختلف است از سویی خوب است که آمار واقعی به مردم داده شود زیرا باید شفاف سازی و صداقت در گفتار و عمل وجود داشته باشد و معضلات بیان شود که همه با احساس درد مشترک، همت و همراهی داشته باشند تا بتوانیم عقب ماندگی ها را جبران و کنترل و پیشگیری را داشته باشیم.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس افزود: در فرهنگ ما است که برخی مسائل را به دلایل مختلف بیان نمی کنند در صورتی که می تواند بعدها به چالش تبدیل شود و تا معایب و دردها گفته نشود درمان برای آن در نظر گرفته نخواهد شد.

وی تاکید کرد: باید کالبدشکافی شود که چه موضوعاتی دیده نشده و چه کاستی هایی در جامعه ما بوده که منجر به افزایش آمار آسیب های اجتماعی در کشور شده است.

وی ادامه داد: مشکلات اقتصادی از مهمترین و اصلی ترین مواردی است که به آسیب های اجتماعی دامن زده اما موارد دیگر را نمی توان ندیده گرفت که باید به همه آن ها پرداخته شود.

مخفی کاری مشکلی را حل نمی کند

احمد بیگدلی عضو دیگر کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا با ارائه آمار آسیب های اجتماعی قبح آسیب هایی مانند طلاق و اعتیاد در جامعه ریخته نمی شود؟ اظهارداشت: گاهی آشکار کردن گناهی قبح آن را از میان می برد و می تواند در افزایش آسیب ها موثر باشد و رایج تر شود اما یکی از راه های حل مشکلات شفاف سازی است و با مخفی کاری مشکلی حل نخواهد شد.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان این که آمارها از میان مردم استخراج می شود، افزود: آمار بزه های اجتماعی در خانواده های ما بود از کشورهای دیگر نیست که بخواهیم از چشم مردم دور نگه داریم و شفاف سازی در هر موضوعی به نفع مملکت و مردم است.

وی ادامه داد: هر چند عده ای با بزرگنمایی معضلات اجتماعی سیاسی عمل می کنند که باعث تنش می شود اما آمارها دیگر به حدی رسیده بود که دلیلی برای پنهان کاری وجود نداشت.

 

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-٠٩-١٣٩۵, ١٠:٣٧

   

پر مبحث ترین ها