سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کری:

به ایران و حزب‌الله اجازه نمی‌دهیم منبع بی‌ثباتی در خاورمیانه باشند

واشنگتن به هیچ کشور یا گروهی از جمله ایران و حزب‌الله اجازه نمی‌دهد که منبع بی ثباتی در خاورمیانه باشند.

"جان کری" وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با "عادل الجبیر" وزیر امور خارجه عربستان گفت: به هیچ کشور یا گروهی در منطقه از جمله ایران یا حزب‌الله اجازه نمی‌دهیم منبع بی ثباتی باشند.

کری در ادامه گفت: شراکت ما با عربستان پایدار و قدرتمند بوده و باقی خواهد ماند.

وزیر امور خارجه آمریکا اضافه کرد: با عربستان در تعدادی از موضوعات منطقه‌ای از جمله دو پرونده سوریه و یمن در هماهنگی هستیم.

کری اضافه کرد: دیدارهای ما با عربستان سعودی سازنده و مفید بوده و تاکید دارم که داعش در مسیر شکست قرار گرفته است.

وی گفت: با مقامات عربستان درباره راه‌های پیشبرد پرونده یمن به جلو و ایجاد صلح فراگیر در این کشور گفت‌وگو کردیم. نماینده سازمان ملل در امور یمن خواستار از سرگیری مذاکرات شده است و ما نیز از این مسیر حمایت می‌کنیم.

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد: هیچ جایگزینی درباره ایجاد راه حل سیاسی برای بحران در یمن بدون مشارکت همه گروه‌ها و هماهنگی فرستاده ویژه سازمان ملل وجود ندارد.

کری تاکید کرد که اولویت در پرونده یمن توقف جنگ کنونی است.

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه این کنفرانس مطبوعاتی گفت که از سرگرفته شدن فروش سلاح آمریکایی به عربستان نیازمند اقدامات داخلی زیادی بوده و به زودی در این باره به راه حلی خواهیم رسید.

عادل الجبیر نیز در این کنفرانس مطبوعاتی گفت که در دیدار با جان کری درباره اوضاع منطقه از جمله پرونده سوریه، عراق، یمن و مبارزه با تروریسم گفت‌وگو کردیم.

وی افزود: درباره پیشبرد عملیات صلح در یمن گفت‌وگو کردیم و بیانیه مشترکی بر اساس ابتکار کشورهای خلیج فارس منتشر کردیم.

وزیر خارجه عربستان اضافه کرد: مداخله‌های ایران در منطقه زیاد بوده و خواستار اتخاذ اقدامات قدرتمندی علیه آن هستیم.

وی گفت: واشنگتن از منطقه و کشورهای عضو ائتلاف از راه‌های زیاد و نه فقط از طریق فروش تسلیحات حمایت می‌کند و اعتقاد دارم که دولت جدید آمریکا نیز به دلیل روابط تاریخی قدرتمند میان دو کشور از این چارچوب خارج نخواهد شد.

وزیر خارجه عربستان گفت: به نفع آمریکا است که در خاورمیانه ثبات ایجاد کرده و تمامی پرونده‌های درگیری کنونی را خاتمه بخشد.

جبیر گفت: از کنگره آمریکایی خواهیم خواست تا درباره قانون جاستا که در مرحله نخست با منافع آمریکا در تضاد است تجدید نظر کند.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠٩-١٣٩۵, ١٩:۵٩

   

پر مبحث ترین ها